24 Mart 2010, Çarşamba 09:00:55

Pilotlar fazladan yakıt istiyor!

Yoğun hava trafiği nedeniyle geçen hafta yakıt kritiğine girdiğini beyan ederek Atatürk Havalimanı’na acil iniş yapan uçaklarla ilgili krizde pilotlardan öneri: Şirketler ekonomik yakıt politikasını 06/24 pistinin onarım bitim tarihi olan Temmuz sonuna kadar ertelesin.
  • AHL da yer problemi var bu yüzden askeri bölüm taşınmalı aynı zamanda 18R yaklaşmasında mania teşkil eden binalar yıkılmalı aynı zamanda florya yı da yıkıp AHL nını o tarafa taşımak lazım hatta 18R pistini taxi yolu olarak kullanıp floryaya gerçekten paralel yaklaşma yapılabilecek bir pist yapmak lazım....
  • Bu sorunun tek sebebi yok.IST'nin trafik yogunlugu ve havaalaninin yetersizligi bir sorun.ATC, uzun ayirmalar,trafigin yonetimi,telsiz konusmalari (yogunluk ve bazi gereksiz konusmalar) bir sorun.Neredeyse 20 milyon insanin yasadigi yerde sadece bir piste operasyon yapmak baska bir sorun.Havaalanini yaparken gelecek ihtiyacini dusunmemek,artan trafik ihtiyacini cozecek genisleme icin gerekli planlamayi yapmamak,gelecegi gorebilecek vizyona sahit kisiler tarafindan yonetilmiyor olmak baska bir sorun.Sorun o kadar cok ki hangisini cozeceksin.Bastan eksik planlama sorunlarini cozmek sonradan cok zor ve hatta imkansiz.Ama durumu degerlendirip fazla yakit alma sorumlulugu da kaptanda.Bu durumda yakit tasarrufu 2.planda olmali.
  • Bursanın katılacak bır hesabı yokkı!meydan şu an için bazı uçakların inmesine uygun değil.Önce uygun hale gelsın sonra bu yazıyı yazın.
  • Şirketler niçin istanbul yakınında olan Bursa Yedek meydan Yenişehir Havalanını görmüyorlar? Uçuş planlarında bunu hiç hesaba katmadıklarını görüyoruz.

Geçtiğimiz hafta yoğun hava trafiği nedeniyle yakıt kritiğine girdiğini beyan ederek Atatürk Havalimanı’na acil iniş yapan uçakların yaşadıkları kriz sonrası pilotlar, şirketlerin uyguladıkları ekonomik yakıt politikasının hiç olmazsa onarımda olan 06/24 pistinin bitiş tarihi olan Temmuz ayına kadar ertelenmesini istedi.

Pilotların bu durumu yaşamamaları için fikirlerini açıklayan Türkiye Havayolu Pilotlar Derneği (TALPA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri, Türk Hava Yolları kaptan pilotlarından Nuri Sakarya konu hakkında AirportHaber'e şöyle konuştu:

“ Tam olarak detayları izlediğim bildiğim kadarıyla anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz hafta havada yaşanan acil iniş olayında pilotların sıkıntısı tam olarak şuydu: Şirketlerin yakıt politikası diye bir programı var. Şirketler diyor ki, hava açıksa yakın meydan yedekli geleceksin. İstanbul için Sabiha Gökçen yakın meydan. Pilot buna göre yakıtını alıp geliyor. Pilot fazla yakıt aldığı zaman bazen sisteme açıklamak zorunda kalıyor. Açık havada niye fazla yakıt aldın, diye soruyorlar. Çünkü aldığı yakıtın yüzde 10’unu yakıtı taşımak için kullanıyor. Kısaca şirket pilot'a hesap soruyor. Şirketler'de çevreye karbondioksit, uçağa yük, masraf, maddi külfet olmasın diye yakıt ekonomisi takip ediliyor. İşte bu şirket politikası oluyor. Kaptanlarımıza sorarsanız onlarında bir sorumluluğu var, O da uçağının emniyete alınmasını sağlamaktır. Uçaklar buraya gelip inemeyince Sabiha Gökçen’e gidip orada yarım saat bekledikten sonra yakıtı idare eder. Ama Sabiha Gökçen uçağı kabul etmediği anda, örneğin park yerim yok diye, o zaman işte kriz başlar. Pilotun önünde seçenek kalmayınca Acil İniş deklare eder. Dolayısıyla bu politikanın birileri tarafından değiştirilmesi lazım.” diyerek tasarruf politikasını Atatürk Havaalanı'na uçan tüm şirketlerin en azından Temmuz ayına kadar gözden geçirmeleri gerektiğini ifade etti."

Pilotlar fazladan yakıt istiyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 8 yıl önce
AHL da yer problemi var bu yüzden askeri bölüm taşınmalı aynı zamanda 18R yaklaşmasında mania teşkil eden binalar yıkılmalı aynı zamanda florya yı da yıkıp AHL nını o tarafa taşımak lazım hatta 18R pistini taxi yolu olarak kullanıp floryaya gerçekten paralel yaklaşma yapılabilecek bir pist yapmak lazım....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu sorunun tek sebebi yok.IST'nin trafik yogunlugu ve havaalaninin yetersizligi bir sorun.ATC, uzun ayirmalar,trafigin yonetimi,telsiz konusmalari (yogunluk ve bazi gereksiz konusmalar) bir sorun.Neredeyse 20 milyon insanin yasadigi yerde sadece bir piste operasyon yapmak baska bir sorun.Havaalanini yaparken gelecek ihtiyacini dusunmemek,artan trafik ihtiyacini cozecek genisleme icin gerekli planlamayi yapmamak,gelecegi gorebilecek vizyona sahit kisiler tarafindan yonetilmiyor olmak baska bir sorun.Sorun o kadar cok ki hangisini cozeceksin.Bastan eksik planlama sorunlarini cozmek sonradan cok zor ve hatta imkansiz.Ama durumu degerlendirip fazla yakit alma sorumlulugu da kaptanda.Bu durumda yakit tasarrufu 2.planda olmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bursanın katılacak bır hesabı yokkı!meydan şu an için bazı uçakların inmesine uygun değil.Önce uygun hale gelsın sonra bu yazıyı yazın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Şirketler niçin istanbul yakınında olan Bursa Yedek meydan Yenişehir Havalanını görmüyorlar? Uçuş planlarında bunu hiç hesaba katmadıklarını görüyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000