04 Mart 2009, Çarşamba 15:21:18

"PİLOTLAR ARIZAYI ÖNEMSEMEDİ!"

Hollandalı yetkililer düşen THY uçağıyla ilgili ilk bulguları açıklıyor...
  • Kaptan olmak yerine hayat kadını olsam daha iyiymis. Şimdi bende kaptanlar hakında atıp tutup mutlu olurdum. Anlayana.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • üzülüorum kahroluorum uçak ilk düştüğünde thy yetkilileride kaptan ve kokpittekiler sağmış gibi konuşuordu onlara sorucaz artık noldu die diolardı yawww bir kazada da bı tanesi kurtulsaydı çıkıp aslanlar gibi şu oldu bu oldu diyebilseydi öleee ümitliydimki en azından birinin yaşadgından çoook üzülüorum eski bir havacı olarak, göz üm korktu sevmiyorum zaten uçakları bindin iyi ama bi düşerse aynen kim vurduya gidiyorsun ister yolcu ol ister kaptan ister hostess,gıdenlere rahmet kalanlara geçmiş olsun diorum umarım gerçekler gunyuzune çıkar..

Hollanda Güvenlik ve Araştırma Komisyonu Başkanı Pieter Van Vollenhoven, Türk Hava Yolları uçağının kırıma uğradığı kaza ile ilgili ara raporu açıklıyor. Vollenhoven, açıklamalarında kazanın sorumlusu olarak uçuş ekibini işaret ediyor.

Vollenhoven, inişe otomatik pilotla başlandığını ve THY'nin böyle bir alışkanlığı olduğunu söyledi.

İşte Hollanda Güvenlik ve Araştırma Komisyonu Başkanı Pieter Van Vollenhoven'in açıklamalarından bazı satırbaşları:

-İnişe otomatik pilotla başlamak herkesin kendi tercihidir. 1900 metrede bir gariplik yaşanmıştır Otomotik sistemin ani hız değişiminin ardından otomat kesilmiş gaz gibi davranmış ve ani hız kaybı bundan yaşanmıştır. Uçak azami hıza ulaşmış ve ikaz sinyali verilmeye başlanmıştır.

-Uçağın göstergelerinde sorun yaşanmıştır ve pilot yüksekliği 1940 feet olarak görürken aslında gerçek yükseklik 700 feet'tir. Bu nedenle ani bir değişim olmuş ve uçağın düşmesi gerçekleşmiştir. Ani düşüş nedeniyle pilot aniden gaza basıyor ancak artık bir işe yaramıyor.

-Kara kutuda yaptığımız incelemede uçağın daha önce iki kez arıza yaptığını anladık.

-Uçak 170 kilometre ile inmeye başladı. aslında uçak 260 kilometre ile inmesi gerekiyordu. Ve uçak ıslak çamur araziye indi. Kırılma yaşandı ve uçağın motorları 250 kilometre fırladı. Burundaki tekerler takıldığı için parçalandı. Uçaktaki hasarın en büyük nedeni burundaki tekerlek nedeniyleydi. 126 yolcu ve 7 mürettebat vardı. Uçağın önce kuyruğu yere düştü.

-Hollanda Güvenlik Kurumu araştırmayı yönetecek. Savcılık uçağa el koymuştur. İlke olarak kaza mekanında iki araştırma yürütülüyor.

- Otomatik pilot ve gaz sıkışması iddiları ile ilgili araştırmalara devam edilecektir. Araştırmaya bu haftaya başlanılacak. Uçak başka bir yere kaldırılabilir. Boeing'e de gerekli uyarılar yapıldı, panelin araştırılması için bir öneride bulunuldu. Uçak düştüğü anda pilotlar öldü. Yükseklik hatası dışında başka normal olmayan bir durum görmedik. Otomatik gaz sistemi ve yüksellik konusundaki sorunla ilgili araştırma devam ediyor.

-Wake Türbülans ile ilgili kesin bir bulgu yok.

-Kazada arızalı irtifa göstergesi rol oynadı. İnişte otomatik pilot kullanılması bazı şirketler tarafından tercih ediliyor. Şunu söyleyebilirim. Şirketlerin yarısı bunu uyguluyor. Bazıları ise tercih etmiyor. Ancak normal bir iniş şeklidir.

-Pilotlar irtifa göstergesindeki sorunu önemsemedi.

Açıklamada ağırlıklı olarak teknik arızaya değinilmesi ve Türkiye'de yer alan haberlerde olduğu gibi wake türbülansın söz konusu olmadığı ifade edildi.

Ayrıca pilotların kokpitten çıkarılmaması konusuna da değinen Vollenhoven; "Uçağın düşmesinin hemen ardından gerekli müdahale yapılmıştır. Zaten kokpitin kapısı düşüşün ardından açıktı ve içeri giren ekipler ilk müdahaleyi yapmıştır. Ekipte bulunan doktor pilotların yaşamını yitirdiğini tespit etmiştir. Bu nedenle de pilotlar resmi açıklama yapılmasının beklenmesi amacıyla kokpitte bırakılmıştır" dedi.

"PİLOTLAR ARIZAYI ÖNEMSEMEDİ!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (49)

Misafir ~ 9 yıl önce
Kaptan olmak yerine hayat kadını olsam daha iyiymis. Şimdi bende kaptanlar hakında atıp tutup mutlu olurdum. Anlayana.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
üzülüorum kahroluorum uçak ilk düştüğünde thy yetkilileride kaptan ve kokpittekiler sağmış gibi konuşuordu onlara sorucaz artık noldu die diolardı yawww bir kazada da bı tanesi kurtulsaydı çıkıp aslanlar gibi şu oldu bu oldu diyebilseydi öleee ümitliydimki en azından birinin yaşadgından çoook üzülüorum eski bir havacı olarak, göz üm korktu sevmiyorum zaten uçakları bindin iyi ama bi düşerse aynen kim vurduya gidiyorsun ister yolcu ol ister kaptan ister hostess,gıdenlere rahmet kalanlara geçmiş olsun diorum umarım gerçekler gunyuzune çıkar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000