20 Nisan 2009, Pazartesi 12:23:19

PİLOT PİSTİ KARIŞTIRDI

Türk Hava Yolları uçağının Gürcistan’da askeri bir havaalanına iniş yapması olayının bir benzeri de Afrika ülkesi Zambia'da yaşandı. Angola Havayolları’na ait Boeing 737-700 tipi uçak yanlışlıkla askeri meydana indi.
  • zaten uçağın da pilot un dediğini yapması gerekmez mi, fazla otomasyonun sonuçlarını birçok kazada görüyoruz, ayrıca side stick de sol tarafın ne yönde hareket yaptığını sağ taraf göremez,aynı şey tersi içinde geçerli, iki fazla ayar yaparım gene ben yaparım.avrupada derler ki airbus ı uçurmak için pilotlara gerek yoktur, akıllılarına hiç yoktur...:)) her iki uçağında avantajları ve dezavantajları vardır., uçuşu kaliteli yapan pilottur, uçak değil..
  • Bir kez daha ispatlandı ki: "If it's Boeing, I'm not going..." ;)
  • boeing ile airbus 'un en büyük farkı boeing son sözü pilota bırakır..ancak airbus'ta bulunan sidestick'i pilotun hafif bi oynatması dahi elektrik sinyalleriyle bilgisayara gider ve bilgisayar gerekn şartları uygular..pilotun verdiği kaldırmayı tamamiyle uygulamaz..hava, yakıt ve yük durumuna göre gerekli dengeyi verir...fakat boeing'te pilot ne derse o olur...bu yüzden de airbus boeing'ten daha kalitelidir...ancak arkadaşımızında dediği gibi boeing 777 serisi ile airbus kalitesinin altında kalmamıştır....
  • boeingi savunanlar yanlis anlamasin lutfen ama arada biraz teknoloji farki var airbus lehine.bunu da gozardi etmemek lazim.boeing serisi 777-300 er modeli haric teknolojik olarak airbus kadar ileri degil.(777 yi tenzih ediyoruz).sidestick bile airbusun farkini ortaya koyuyor.

Angola Hava Yolları’na ait Boeing 737-700 tipi uçak, Zimbabve’nin Harare kentinden Zambia’nın Lusaka şehrine gitmek üzere havalandı.

Uçak, Lusaka Havaalanı’na inmek için yaklaşmaya başladı. Ancak uçağın pilotu, alçaldığı yerin Lusaka Havaalanı değil Zambia Hava Kuvvetleri’ne(ZAF) ait askeri bir meydan olduğunu son anda fark etti.

 

Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre, pilot yanlış havalimanına alçaldığını fark etti ancak yolcuları korkutmamak için pas geçme yoluna gitmedi ve yanlış havaalanına inmeyi tercih etti.

 

Askeri havaalanına indirilen yolcular buradan otobüslere bindirilerek gümrük işlemlerinin yapılması için Lusaka Havaalanı’na götürüldü.

PİLOT PİSTİ KARIŞTIRDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
zaten uçağın da pilot un dediğini yapması gerekmez mi, fazla otomasyonun sonuçlarını birçok kazada görüyoruz, ayrıca side stick de sol tarafın ne yönde hareket yaptığını sağ taraf göremez,aynı şey tersi içinde geçerli, iki fazla ayar yaparım gene ben yaparım.avrupada derler ki airbus ı uçurmak için pilotlara gerek yoktur, akıllılarına hiç yoktur...:)) her iki uçağında avantajları ve dezavantajları vardır., uçuşu kaliteli yapan pilottur, uçak değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bir kez daha ispatlandı ki: "If it's Boeing, I'm not going..." ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
boeing ile airbus 'un en büyük farkı boeing son sözü pilota bırakır..ancak airbus'ta bulunan sidestick'i pilotun hafif bi oynatması dahi elektrik sinyalleriyle bilgisayara gider ve bilgisayar gerekn şartları uygular..pilotun verdiği kaldırmayı tamamiyle uygulamaz..hava, yakıt ve yük durumuna göre gerekli dengeyi verir...fakat boeing'te pilot ne derse o olur...bu yüzden de airbus boeing'ten daha kalitelidir...ancak arkadaşımızında dediği gibi boeing 777 serisi ile airbus kalitesinin altında kalmamıştır....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
boeingi savunanlar yanlis anlamasin lutfen ama arada biraz teknoloji farki var airbus lehine.bunu da gozardi etmemek lazim.boeing serisi 777-300 er modeli haric teknolojik olarak airbus kadar ileri degil.(777 yi tenzih ediyoruz).sidestick bile airbusun farkini ortaya koyuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000