21 Kasım 2009, Cumartesi 18:29:49

PEGASUS VE SUNEXPRES DE İPTAL ETTİ

THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan bütün iç hat uçuşlarını iptal etmesinin ardından Pegasus ve Sunexpress de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yaptığı uçuşlarını iptal etti.
  • MLS: Microwave Landing System ILS: Instrument Lanidng System. demektir.Her ikisi de düsük gorus durumlarında pist başına yaklasma icin otomatik inis sistemlerinin kullanılması için gereklidir. Hatta taksi yaıp park pozisyonuna bile gidilebilir. Ancak cok masraflı ve gereksizdir. Turkiye havaalanları İngilizlerin ki gibi sürekli sisli kapalı olmadığı için varoldugu soylenen ve pahalı olan MLS sistemine gerek yoktur kanaatindeyim. Yılda 3-5 gun kullanacagını cat3b vb sistem kurulmasına gerek yoktur bence.
  • Merhaba B737 nin autoland yapabilmesi için glide slope açısının 3.25 derece nin altında olması gerekir. Sabiha Gökçen havalimanında ise bu değer 3.5 derecedir. Uçak limitlerini aştığı için cat III yaklaşması yapılamaz. Zaten AIP de yayınlanmış böyle bir yaklaşma usulü de yok Gökçen'in. Ancak Bodrum'da olduğu gibi Cat II yayınlanırsa (AIP de) ve havalimanında alt yapı hazırlanırsa 100 feet DH ve 300 m RVR limitlerine kadar uçulabilir yapılabilir.
  • sen önce cat1 i öğren.çok mu kötüydü diyeceğine biraz da simülatör yap.decision high öğren ondan sonra cat lere geç.önce sağlık.kalan evinde kalsın sana ne.Dokumacı Kaptanmısın nesin.
  • MLS (equipments) Mart 2009 itibariyle Londra Heatrow havaalanında 2 pistin her 2 ucuna kurulmuş durumdadır. Dünyadaki ilk Low Visibility MLS operasyonu olarak bu yıl sonunda hizmete girecektir. Tabii uçakların da on board ekipmanları sistem kullanımı açısından gereklidir. Pilot eğitimini sanırım söylemeye gerek yok.. Saygılar
Dün geceden beri etkisini hissettiren yoğun sis hava trafiğine kabus gibi çöktü. Gün içinde normale dönen hava trafiği yeniden felç oldu. THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan bütün iç hat uçuşlarını iptal etmesinin ardından Pegasus ve Sunexpress de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yaptığı uçuşlarını iptal etti.
PEGASUS VE SUNEXPRES DE İPTAL ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 9 yıl önce
MLS: Microwave Landing System ILS: Instrument Lanidng System. demektir.Her ikisi de düsük gorus durumlarında pist başına yaklasma icin otomatik inis sistemlerinin kullanılması için gereklidir. Hatta taksi yaıp park pozisyonuna bile gidilebilir. Ancak cok masraflı ve gereksizdir. Turkiye havaalanları İngilizlerin ki gibi sürekli sisli kapalı olmadığı için varoldugu soylenen ve pahalı olan MLS sistemine gerek yoktur kanaatindeyim. Yılda 3-5 gun kullanacagını cat3b vb sistem kurulmasına gerek yoktur bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Merhaba B737 nin autoland yapabilmesi için glide slope açısının 3.25 derece nin altında olması gerekir. Sabiha Gökçen havalimanında ise bu değer 3.5 derecedir. Uçak limitlerini aştığı için cat III yaklaşması yapılamaz. Zaten AIP de yayınlanmış böyle bir yaklaşma usulü de yok Gökçen'in. Ancak Bodrum'da olduğu gibi Cat II yayınlanırsa (AIP de) ve havalimanında alt yapı hazırlanırsa 100 feet DH ve 300 m RVR limitlerine kadar uçulabilir yapılabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sen önce cat1 i öğren.çok mu kötüydü diyeceğine biraz da simülatör yap.decision high öğren ondan sonra cat lere geç.önce sağlık.kalan evinde kalsın sana ne.Dokumacı Kaptanmısın nesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
MLS (equipments) Mart 2009 itibariyle Londra Heatrow havaalanında 2 pistin her 2 ucuna kurulmuş durumdadır. Dünyadaki ilk Low Visibility MLS operasyonu olarak bu yıl sonunda hizmete girecektir. Tabii uçakların da on board ekipmanları sistem kullanımı açısından gereklidir. Pilot eğitimini sanırım söylemeye gerek yok.. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000