07 Temmuz 2012, Cumartesi 10:25:33

PEGASUS THY'Yİ NİYE ŞİKAYET ETTİ?

Sabah gazetesi yazarı Meliha Okur, bugün yazdığı köşe yazısında Türk Hava Yolları'nın işten çıkardığı personel ve THY-Pegasus arasındaki rekabete değinmiş. İşte Okur'un yazısı...
  • serbest piyasa degilmi kardesim? afrika ucaklarinda kimin yolcularini tasiyorsunuz? ucak dolu diyelim o kadar bedava bileti bol keseden dagitmiyormusunuz malum okullarda okuyanlar icin? nerde okul varsa oraya hat acmadinizmi? hesap kitap yapmadan ucak siparis et, sonra elindekileri iyi kullnamadan oraya buraya hat anlasmasi yap. iste budur sirket yonetimi.ornek versin 5 afrika noktasinin ortalama dolulugunu soylesin, hatta isimde vermesin a,b,c desin Delta da 1000 e yakin ucak var. sen kafana gore ne yeni hat acabilirsin nede bunu ispat etmeden ucak siparis verebilirsin. bu isin bilimi var.
  • Pegasus Kiev mi acti?
  • bahadır kaptanın da başka işi gücü yoktu zaten pegasus la uğraşacak. bahadır kaptanın gökkuşağında atıp tutmak şeklinde çirkince nitelediğiniz her faaliyeti havacılık sektöründe her ne sıfatla olursa olsun çalışan herkes içindir zaten,teker teker şirketler için değil sektörün tümünü kapsar bahadırın çabasında olduğu her şey. bahadır ı itham eden arkadaş madem bu konuda bir beklentin var ara bahadırı yardım edeyim de,omuz vereyim sana de. konuşmak ne kolay değil mi..buradan tüm havacılık çalışanlarına sesleniyorum. 2009 dan beri gökkuşağı hareketinin tüm basın açıklamalarını tarih sırasına göre okuyun, yaşanan olaylar karşısında adamların tavrı tutumu ne olmuş bir bakın sonra da vicdanınızla hereket edin.
  • afrika'ya bedavaya mı uçuyorsunuz? Kim Afrika'ya uç diyor onu da soylesin H.Topçu? serbest piyasa cegil mi isteyen ucar istemeyen ucmaz, devlet H.Topcu ve sürekasının koltukları icin degil, piyasada sdece hakem olmalı. bu nasıl bir fırsatcılıktır ki, isine gelirse devletin kurumu, isine gelmezse ozel devlet....

Sizce, bir insanın haksız olarak iş akdini elinden almak demokrasi suçu değil mi? 28 Şubat'ta sorgusuz sualsiz YAŞ kararıyla iş akdi fesh edilenlerle, 40 gün önce THY'de işten atılan 305 kişi arasında bir fark var mı? Birileri buna "Yoo bu ideolojik" diyebilir.

Kimi ideolojik kimi yasal olmayan...
Önemli olan sonuç.

İnsanların ekmeklerini haksız yere ellerinden almak, işten atmak, onları aileleriyle birlikte açık bir cezaevine mahkum etmekten farklı bir şey mi sanki! Bir ülke ileri demokrasiye geçmişse önce bireyin yaşamsal haklarını öne almak zorundadır. İleri demokrasi, kurumların şeffaf olması demektir.. Böyle bir ortamda torba yasayla şirketlere grev yasağı çıkmaz.

Ne yazık ki 200 bin kişinin çalıştığı havacılık sektöründe bir tek 29 bin çalışanı olan THY'nin 14 bin çalışanı sendikalı. Ve sendika ile yönetim arasındaki kavga da sürüp gidiyor.

***

Grev yasaklı Hava İş Sendikası ise ser veriyor, sır vermiyor. Uluslararası Taşımacılık Sendikası ile Avrupa Taşımacılık Sendikası'ndan aldığı destekle hazırladığı uluslararası bir eylem planını önümüzdeki günlerde devreye sokmaya hazırlanıyor. THY yönetimi iki küresel işçi sendikasıyla ortaklaşa hazırlanan eylemleri yakın takibe aldı. Ancak sendika ile işverenin uyuşmazlığı yüzünden toplu pazarlıkta topun atıldığı Yüksek Hakem Kurulu'ndan da ses seda yok. İki yıldır zam almadan çalışan personel diken üstünde.

Bir tarafta çalışanlar, bir tarafta yeni uçak alımları, bir tarafta da bitmek bilmeyen rekabet!
Haksızlık etmeyelim.
Yaşanan süreç hat açıp, yatırım yapan THY açısından da kolay değil.

***

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun bir başka sıkıntısı da pazar rekabeti. "Sabiha Gökçen'de beni eziyor diye Rekabet Kurulu'na gitti" dediği Pegasus'un geçen yıl yaptığı rekabet ihlali şikâyetini hatırlatıyor. THY, para değil ama uyarı cezası almıştı Rekabet Kurulu'ndan...

Topçu, "Afrika'ya uç, uçmam diyor. 'AB'nin her ülkesine uçabilirsiniz' diyorum. İlle de niş pazar istiyor. Devletin tüm sosyal sorumluluklarını ben üstleniyorum, bırak biraz ayrıcalıklı olayım" diye yakınıyor.
Peki, Ali Sabancı'nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Esas Holding'e bağlı Pegasus ne istiyor?
Sivil Havacılık'tan ülke tayini, frekans ve uçuş hattı tahsisi. THY, önceliğini hiçbir şirkete kaptırmak istemiyor. Yeni açılan Kiev hattında kıyamet kopuyor. Bakalım bu rekabet kime ne getirecek?

(Sabah)

PEGASUS THY'Yİ NİYE ŞİKAYET ETTİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
serbest piyasa degilmi kardesim? afrika ucaklarinda kimin yolcularini tasiyorsunuz? ucak dolu diyelim o kadar bedava bileti bol keseden dagitmiyormusunuz malum okullarda okuyanlar icin? nerde okul varsa oraya hat acmadinizmi? hesap kitap yapmadan ucak siparis et, sonra elindekileri iyi kullnamadan oraya buraya hat anlasmasi yap. iste budur sirket yonetimi.ornek versin 5 afrika noktasinin ortalama dolulugunu soylesin, hatta isimde vermesin a,b,c desin Delta da 1000 e yakin ucak var. sen kafana gore ne yeni hat acabilirsin nede bunu ispat etmeden ucak siparis verebilirsin. bu isin bilimi var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kiev ~ 6 yıl önce
Pegasus Kiev mi acti?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
indialima ~ 6 yıl önce
bahadır kaptanın da başka işi gücü yoktu zaten pegasus la uğraşacak. bahadır kaptanın gökkuşağında atıp tutmak şeklinde çirkince nitelediğiniz her faaliyeti havacılık sektöründe her ne sıfatla olursa olsun çalışan herkes içindir zaten,teker teker şirketler için değil sektörün tümünü kapsar bahadırın çabasında olduğu her şey. bahadır ı itham eden arkadaş madem bu konuda bir beklentin var ara bahadırı yardım edeyim de,omuz vereyim sana de. konuşmak ne kolay değil mi..buradan tüm havacılık çalışanlarına sesleniyorum. 2009 dan beri gökkuşağı hareketinin tüm basın açıklamalarını tarih sırasına göre okuyun, yaşanan olaylar karşısında adamların tavrı tutumu ne olmuş bir bakın sonra da vicdanınızla hereket edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serbest Piyasa ~ 6 yıl önce
afrika'ya bedavaya mı uçuyorsunuz? Kim Afrika'ya uç diyor onu da soylesin H.Topçu? serbest piyasa cegil mi isteyen ucar istemeyen ucmaz, devlet H.Topcu ve sürekasının koltukları icin degil, piyasada sdece hakem olmalı. bu nasıl bir fırsatcılıktır ki, isine gelirse devletin kurumu, isine gelmezse ozel devlet....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000