10 Ekim 2012, Çarşamba 17:27:39

PAZAR 500 MİLYAR DOLAR DOLAYINDA!

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin çalışmalarına ve havacılık sektörüne ilişkin soruları açıklamalarda bulundu...
  • Nedir bu THY düşmanlığı işten attığı 305 kişimi. Sizin şirketiniz olsa ve bu kişiler sizi günde 2 milyon $ zarara uğratsa ne yapardınız. İşçidir grevdir dermisiniz. Nasıl olsa THY devletin Devletin. Başında kim var AKP. Ne yapalım hemen sallayalım. Şuan AKP değilde sizin desteklediğiniz parti olsaydı THY 1 numaralı şirket olurdu.
  • sende mi nemalananlardansın? iyi parlatıyorsun
  • salla gitsin nasil olsa hesap soran yok,acilan hatlarin neden acildigini herkes biliyortorpilli personelin kalitesizliginide.
  • Bir şirket varmış , bir varmış ama ne zaman

Türkiye'nin global oynaması için çok global bir hava yoluna ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Kotil, global havacılık pazarının 500 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti.  Kotil, şunları söyledi:

''Dünyada yaklaşık olarak 2,5 milyar taşınan yolcu var. Yalnızca 10 milyon yolcu taşıyan yalnızca 1,6 milyar dolar ciro yapan Türk Hava Yolları'nın globalliğinden bahsedilemez. Şimdi ne kadar globaliz bugün onu söyleyeyim 38 milyon yolcu hedefliyoruz. İnşallah biraz daha fazla olacaktır. Bu yıl yurt dışı yolcuda yüzde 28 büyüyoruz. Bu da demek ki bayağı bir çok duble yollar yapıyoruz demektir bu havadan. Ciro olarak da 7,8 milyar dolar hedefliyoruz. Bütçe hedefiydi bu da tutacak gözüküyor. Belki biraz daha artısı olabilir. Bununla o 500 milyar dolardan çok da olmasa bile 1,6 milyara göre 500 fazla değişmiyor. Dünya havacılığının büyüme oranı yüzde 3, yüzde 4. Gittikçe daha fazla pay alıyoruz. Globale çıkıyoruz."


Krizin havayoluna etkisi

Krizin havayolunu nasıl etkilediğine değinen Kotil, "Kriz krizdir. Ülkelere ve şirketlere etkisi o ülkenin kendinin oluşturduğunun talep fazlası olup olmadığından kaynaklanıyor. Türk Hava Yolları bu krizden hiçbir zaman negatif etkilenmedi bugüne kadar. 2003'ten sonrasında etkilenmedi. 2008'de dünyada toplam karda, yani kar yüzdesinden bahsetmiyorum, dünya altıncısıydık operasyonel karda. 2009'da dünya altıncısıydık. Şu anda, bu yılın birinci yarısında bizdeki rakamlarla dünya üçüncüsüyüz. Biz şu anda dünyadaki en büyük network'lerden birine sahibiz. 203 noktaya uçuyoruz."

Tenkit aldık

Ortadoğu'ya açıldıkları için çok tenkit aldıklarını ifade eden Kotil, "Ortadoğu'da çok para var. Avrupa İstanbul üzerinden Ortadoğu'ya bağlanınca, 14 milyar dolarlık gelirin Avrupa-Ortadoğu uçuşlarının oluşturduğu gelir havacılık sektöründe 14 milyar dolar bundan pay almaya başladık. Transfer yolcu arttı" dedi.

Fark açılacak

Temel Kotil, THY'nin en çok ülkeye uçan havayolu şirketi olduğunu ve Fransa'yı 2 ülke ile geride bıraktıklarını söyledi. Kotil, ''Ama yakında bu fark 3-4-5 olacak. Açılacak yeni ülkeler olacak" dedi.

Tehir

Kotil, Atatürk Havalimanı'ndaki tehirlerin birçok parametreden kaynaklandığını, ekonomik olarak da THY'ye zarar verdiğini belirtti. Uçakların geç kaldığında daha fazla yakıt harcadığını, bunların iki haneli milyonlarla ifade edildiğini, üç haneye çıkmadığına işaret eden Kotil, ''Bunun olması için bütün bileşenler çok çalışıyor. Günlük zamanında kalkış 'tehir demiyoruz, tehir demekten utanıyoruz' raporlarımız bize her gün geliyor. Bizim için zamanında kalkmak, gümüş tepsi içindeki kristal küre gibidir. Onu kırmak istemeyiz. THY'nin mutlaka bir B planı vardır. Onun için 15 uçak aldık, belki bunun devamı da gelecek. Günlük bin sefer yapıyoruz. Dünyanın en büyük netwoklerinden biriyiz. Bizim rakiplerimiz günde 2 bin sefer yapıyor" şeklinde konuştu.

PAZAR 500 MİLYAR DOLAR DOLAYINDA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Nedir bu THY düşmanlığı işten attığı 305 kişimi. Sizin şirketiniz olsa ve bu kişiler sizi günde 2 milyon $ zarara uğratsa ne yapardınız. İşçidir grevdir dermisiniz. Nasıl olsa THY devletin Devletin. Başında kim var AKP. Ne yapalım hemen sallayalım. Şuan AKP değilde sizin desteklediğiniz parti olsaydı THY 1 numaralı şirket olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir bilen diyene ~ 6 yıl önce
sende mi nemalananlardansın? iyi parlatıyorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kalan ~ 6 yıl önce
salla gitsin nasil olsa hesap soran yok,acilan hatlarin neden acildigini herkes biliyortorpilli personelin kalitesizliginide.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çırağan'da ağır konuklar ~ 6 yıl önce
Bir şirket varmış , bir varmış ama ne zaman

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000