05 Ekim 2010, Salı 08:41:16

PARÇALANAN UÇAK NE OLACAK?

THY'nin filosunda uzun yıllar hizmet verdikten sonra seferlerden kaldırılan ve daha sonra özel bir firma tarafından satın alınan Airbus A310 tipi "Siirt 3" uçağının parçaları Ankara'da bir araya getirilecek.
  • THY de hiçbir zaman "Siirt 3" isimli bir A310 uçmadi. Bu uçak herhalde "KUZU Kargo" nun Airbus A300/b4 (44 numarali) "SIIRT 3" uçagidir, ve bu uçakta koltuk yoktur (CARGO) THY Cargonun 4 A310 isimleri. SAMSUN, ARAS CORUH, ERGENE ve Ayrica A313 ERZURUM ve ESKISEHIR Ariana Afghana satildi. bir de KTHY den kalan LEFKOSA uçagi vardi o olmasin ???? (TC-JCO)
  • siirt 3 diye bir THY ' de bir A-310 ismi yoktu,,o seriye akarsu isimleri verilmişti
  • Uçağa talip çok '' UÇAK RESTAURANT'' Çok güzel olur bence... Yalnız Ankaraya hakim bir tepede olursa sanırım yemek yiyenlere uçuyor hissi verebilir.
  • 310 da full ekonomı en fazla 250 koltuk olur sanırım... 300 namumkun

Uçağı THY'den satın alan firmanın sahibi Cemil Kılıç, uçağı nasıl bir projede kullanacaklarını daha sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. 

THY'nin filosunda uzun yıllar hizmet verdikten sonra seferlerden kaldırılan ve daha sonra özel bir firma tarafından satın alınan Airbus A310 tipi "Siirt 3" uçağının parçaları Ankara'da bir araya getirilecek.

İstanbul'da parçalara ayrıldıktan sonra dün sabah saatlerinde 5 TIR'la Ankara'ya getirilen uçağı THY'den satın alan firmanın sahibi Cemil Kılıç, uçağı nasıl bir projede kullanacaklarını daha sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.
Uçağın değerlendirilmesiyle ilgili birkaç projenin olduğunu ifade eden Kılıç, "Bizim alacağımız sonuçtan çok, projenin ortaya çıkması önemli. Daha önce Büyükşehir Belediye Başkanımızın da vaadi vardı. Bu uçakla ilgili bazı projeleri olduğunu söylemişti. Biraz ondan esinlendik. Biraz kendimiz esinlendik. İnsanların uçak korkusunu atabileceği bir proje olabilir. Uçağın içerisinde kitap okuyarak, yemek yiyerek... Bu tamamen bizim düşüncemiz. İleride bunu nasıl değerlendirir, nasıl yaparız? Bunu konuşmak için erken" dedi.

Projelerin birbirlerinden bağımsız olduğunu anlatan Kılıç, uçağın restoran, kitap okuma yeri gibi faaliyet alanlarının yanı sıra insanların uçak korkusunu atabilmeleri ya da uçak kaçırma olaylarıyla ilgili eğitim amaçlı kullanılabileceğini de kaydetti.

56,5 metre uzunluğa, 45 metre kanat açıklığına sahip 87 ton ağırlığındaki uçakla ilgili projenin, bu yıl sonundan itibaren bir yıl içinde hayata geçeceğini bildiren Kılıç, uçağın özel bir şekilde tamamen işinin uzmanı kişiler tarafından parçalandığını söyledi.

Uçağı mayıs ayının başında satın aldıklarını ve parçalanmasının birkaç ay sürdüğünü dile getiren Kılıç, "Uçağın 266 koltuk kapasitesi var. Aynı anda bu sayıda kişiye hizmet verebilir. Ama 16 metre yüksekliği olduğu için ikiye bölündüğü zaman yaklaşık olarak 600 metrekareye tekabül ediyor bu. Büyüklüğünden dolayı son dönemlerinde kargo uçağı olarak kullanılmış. İçerisinde sıkıştırma olursa, koltukları küçülterek kapasitesi 300 kişiye çıkabilir" dedi.

Uçağın yerleştirileceği mekanla ilgili sıkıntıları olduğunu da anlatan Kılıç, sözlerini "Uçağı koyduğumuz alanın uçakların iniş istikametinde olmaması lazım. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığından özel izin almamız gerekecek. Özel izinlerle nereye koyacağımız ortaya çıkacak" diyerek tamamladı.

(Türkiye)

PARÇALANAN UÇAK NE OLACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 8 yıl önce
THY de hiçbir zaman "Siirt 3" isimli bir A310 uçmadi. Bu uçak herhalde "KUZU Kargo" nun Airbus A300/b4 (44 numarali) "SIIRT 3" uçagidir, ve bu uçakta koltuk yoktur (CARGO) THY Cargonun 4 A310 isimleri. SAMSUN, ARAS CORUH, ERGENE ve Ayrica A313 ERZURUM ve ESKISEHIR Ariana Afghana satildi. bir de KTHY den kalan LEFKOSA uçagi vardi o olmasin ???? (TC-JCO)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
siirt 3 diye bir THY ' de bir A-310 ismi yoktu,,o seriye akarsu isimleri verilmişti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Uçağa talip çok '' UÇAK RESTAURANT'' Çok güzel olur bence... Yalnız Ankaraya hakim bir tepede olursa sanırım yemek yiyenlere uçuyor hissi verebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
310 da full ekonomı en fazla 250 koltuk olur sanırım... 300 namumkun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000