28 Ocak 2009, Çarşamba 10:42:42

Özel havayollarının korkulu rüyası geri döndü!

THY’nin özel havayolu şirketlerinden pilot transferine tepki gösteren TÖSHİD Genel Sekreteri ve SAGA Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Musa Alioğlu, “THY bizim için büyük ağabeydi. Ancak ne yazık ki büyük ağabey, küçük kardeşin elindeki ekmeğe tevessül etti” dedi.
  • Çok haklısın arkadaş, eğitim masrafı 30000 euro olmadığı gibi, simulatör saatleri de genelde THY'nin tercih etmediği, veya diğer şirketlerin 'ucuz' olduğu için aldığı 00:30 ile 08:30 arasında ki 8 saatlik periyod da yapılmaktadır. Ve 1 yıl boyunca o vermiş olduğu simulatörün eğitim masrafını maaştan kesmektedir. 1 yıl dolduktan sonrada kestiği paranın yarısı kadar zam yapmaktadır. Örnek SAGA. Ve Töshid Genel Sekreteri de sanki bunları bilmiyormuş gibi THY 'ye atıp tutuyor. Yok abiymiş yok ekmekmiş, Sizler önce ADAM olunda uçuş ekiplerinizin ekmeğini tam verip, özlük haklarını iyileştirin. Eagle
  • TÖSHİD ; bügüne kadar ne zaman pilotların yanında olmuşta şimdi pilotlar adına konuşuyor? maaşlarını halen alamayan pilotlardan haberleri varmı? Bravo THY'na ... özel şirketler pilotlarının özlük haklarına sahip çıksında kimse ekmek yediği yerden ayrılmak zorunda kalmasın... Töshid'de işletmeleri savunmaya devam etsin yani köle düzeni..
  • Pilotlar THY'ye gitmesin diyenler gerçekçi değil. Orası dünya şirketi, çağrılanlar elbette gidecek. Özel sektör şikayeti bırakıp örnek alsın tk'yı. bir aylık program çıkarsınlar, ücretleri, izinleri, pas bilet haklarını, dinlenme sürelerini eşitlesinler, gelecek garantisi versinler(emeklilik sonrası pas haklar dahil). sonra şikayet etsinler.
  • Kpt ne kaptanı yahu sen bal gibi Whitehırt'sın. Şok oldum numara bile yapamıyorsun. Kimliğini yakında burada edebilirim de, etmeyebilirimde. Dikkatli ol.

Airport TV’de yayınlanan habere göre; Pilot yetiştirmek yerine yetişmiş pilotları transfer eden Türk Hava Yolları, özel havayolu şirketlerini kızdırdı. Sipariş verdiği uçakları bir biri ardına filosuna katan Türk Hava Yolları, son bir ayda 20 pilotla anlaştı. Şirket, doğrudan kaptan pilot olarak 20 özel sektör pilotunu transfer etti.

Kısa adı TÖSHİD olan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği’nin Genel Sekreteri Musa Alioğlu, THY’nin özel havayolu şirketlerinden kaptan pilot transferine tepki gösterdi. Alioğlu, THY’nin hızla büyüdüğünü ancak pilot açığının hesabını iyi yapmadığını ifade ederek, “Ne yazık ki büyük ağabey THY, küçük kardeşlerinin elindeki ekmeğe tevessül etti” dedi.

Musa Alioğlu, pilotlar için THY’nin sosyal statüko anlamına geldiğini belirterek, “Pilotlara 30 bin Euro masraf yapıyoruz. Ama pilotlar bunu hiçe sayıp THY’ye geçiyor. Pilotlarla havayolu şirketleri arasında bu yüzden 100’e yakın dava var” dedi.

SAGA Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Musa Alioğlu, son gelinen noktada 20 kaptan pilotun özel havayolu şirketlerinden THY’ye transfer edildiğini belirlediklerini söyleyerek, “Elimizdeki listeyi THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin’e iletmeyi düşünüyoruz” dedi.

Alioğlu’nun hazırladığı listeye göre özel havayolu şirketlerinden transfer olan kaptan pilot sayısı ise şöyle:

Best Air: 1
Onur Air: 4
Atlasjet: 4 ve 1 yardımcı kaptan
Pegasus: 2
SAGA: 1 kpt-3 f/o
SKY: 2
IZair: 1
Turkuaz: 1
Free Bird: 3 kpt- 2 f/o
MNG: 1

Türk Hava Yolları, yüzde 50 ortağı olduğu SunExpress dışında hemen hemen bütün özel şirketlerden pilot transfer etti.

Özel havayollarının korkulu rüyası geri döndü!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

eagle ~ 10 yıl önce
Çok haklısın arkadaş, eğitim masrafı 30000 euro olmadığı gibi, simulatör saatleri de genelde THY'nin tercih etmediği, veya diğer şirketlerin 'ucuz' olduğu için aldığı 00:30 ile 08:30 arasında ki 8 saatlik periyod da yapılmaktadır. Ve 1 yıl boyunca o vermiş olduğu simulatörün eğitim masrafını maaştan kesmektedir. 1 yıl dolduktan sonrada kestiği paranın yarısı kadar zam yapmaktadır. Örnek SAGA. Ve Töshid Genel Sekreteri de sanki bunları bilmiyormuş gibi THY 'ye atıp tutuyor. Yok abiymiş yok ekmekmiş, Sizler önce ADAM olunda uçuş ekiplerinizin ekmeğini tam verip, özlük haklarını iyileştirin. Eagle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cpt ~ 10 yıl önce
TÖSHİD ; bügüne kadar ne zaman pilotların yanında olmuşta şimdi pilotlar adına konuşuyor? maaşlarını halen alamayan pilotlardan haberleri varmı? Bravo THY'na ... özel şirketler pilotlarının özlük haklarına sahip çıksında kimse ekmek yediği yerden ayrılmak zorunda kalmasın... Töshid'de işletmeleri savunmaya devam etsin yani köle düzeni..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tweety ~ 10 yıl önce
Pilotlar THY'ye gitmesin diyenler gerçekçi değil. Orası dünya şirketi, çağrılanlar elbette gidecek. Özel sektör şikayeti bırakıp örnek alsın tk'yı. bir aylık program çıkarsınlar, ücretleri, izinleri, pas bilet haklarını, dinlenme sürelerini eşitlesinler, gelecek garantisi versinler(emeklilik sonrası pas haklar dahil). sonra şikayet etsinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AÇ KURT ~ 10 yıl önce
Kpt ne kaptanı yahu sen bal gibi Whitehırt'sın. Şok oldum numara bile yapamıyorsun. Kimliğini yakında burada edebilirim de, etmeyebilirimde. Dikkatli ol.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000