05 Temmuz 2014, Cumartesi 08:10:36

OYLARI THY UÇAKLARI GETİRECEK

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanacak olan yurtdışındaki seçmenlerin oylarının nasıl taşınacağı belli oldu.
  • THY bu konuda BB ye çalışır Başka bir havayolu bu işi yapsın
  • merak etmeyin oylar güvenli şekilde geliecektir türkiyeye dert etmeyin. siz viskinizi için oturun bekleyin.fıtratınızla ters olan birisini çatı adayı yaptınız..vekiliniz lıkır lıkır birayı deviriyor amma ne güzel içmiştir buz gibi de. ondan sonra da ekmeleddini aday yaparsınız.. millet size muha der mucuk der.. içiyorsun evinde barkında odanda iç kimse görmesin. Ramazan gibi mübarek bir ayda saygı gösterin minnoşlar monşerler sizi..
  • Trafoya kedi girer , uçak motoruna kuş ... Anladınız siz ...
  • Oy çuvalları kargo uçağı ile taşınamaz , çünkü ancak iki zorlarsanız üç yolcu kapasitelidir,bu nedenle temsilciler uçamaz.Yolcu uçağı ile taşınmasındada mahsur vardır,çünkü tün oy çuvallarının koltuklara bağlanması gerekir aksi takdirde bir türbülans durumunda uçağın CG (denge)si bozulur.Ancak kargo bölümünde taşınabilir ki ,bu durumda da temsilciler ancak yükleme esnasında başında bulunup yükleme tamamlanana ve kargo kapakları kapanana kadar başında olmalı.motorlar çalıştırılıncaya kadar dışarıda da gözlemci bulundurulmalıdır.bunun dışında bir çözüm olması zor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanacak olan yurtdışındaki seçmenlerin oylarının nasıl taşınacağı belli oldu. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki oylar YSK’nin THY’den kiraladığı uçakla taşınacak. Uçakta, 5 siyasi partinin YSK’deki temsilcileri ile sandık kurulundan 2 görevli olacak.

Uçaklar; Londra, Stockholm, Kopenhag ve Münih’e giderek toplanan oyları Türkiye’ye taşıyacak. Bu uçaklar için partilerin isim bildirme süresi başladı ve bazı partiler uçakta yer alacak milletvekillerinin isimlerini YSK’ye bildirdi. Avrupa dışından gelecek oylar ise yolcu koltuğunda diplomatlar tarafından taşınacak.

YSK, ilk tur için 31 Temmuz - 3 Ağustos arasında yapılacak olan yurtdışı cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanılacak bölgelere seçim malzemeleri göndermeye başladı. Ancak henüz oy pusulaları basılmadığı için, diğer evraklar daha sonra gönderilecek. Her sandığın 700 seçmenden oluştuğu yurtdışında toplam 4 bin 200 sandık kurulması planlandı. Bu sandıkların yüzde 80’ini ise Avrupa oluşturuyor.

Vekiller oy başında: Oyları taşımak için kiralanacak 2 uçakta, 5 siyasi parti temsilcisi ve iki seçim görevlisi memurun yanı sıra milletvekilleri de yer alacak. Uçakta son seçimde en çok oyu alan AKP, CHP, MHP, HDP ve SP’nin YSK temsilcileri bulunacak. Avrupa’da farklı bölgelerde kullanılan oylar, havuz sistemiyle 4 başkentte toplanacak. 2 uçak, Dışişleri’nin izin alabildiği havaalanlarında sandık saklama kurulunun getirdiği oyları teslim alacak; uçağın kargosuna yerleştirecek.

Oylar yolcu koltuğunda: Avrupa dışındaki oylar ise yolcu koltuklarında diplomatik kuryeler tarafından taşınacak. Sandık saklama kurulu, diplomatik kurye ile birlikte ağzı mühürlü torbaları, o ildeki havaalanlarına getirecek. Kuryenin taşıdığı torba sayısı kadar boş koltuk kiralanacak. Kurye, bu torbaların sürekli gözetiminden ve göz temasında tutmaktan sorumlu olacak. Sandık sayısının fazla olduğu bölgelerde ise diplomatik kurye sayısı ve oylar için satın alınan yolcu koltuğu sayısı da artırılacak. (Cumhuriyet)

OYLARI THY UÇAKLARI GETİRECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
THY bu konuda BB ye çalışır Başka bir havayolu bu işi yapsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camaroth ~ 4 yıl önce
merak etmeyin oylar güvenli şekilde geliecektir türkiyeye dert etmeyin. siz viskinizi için oturun bekleyin.fıtratınızla ters olan birisini çatı adayı yaptınız..vekiliniz lıkır lıkır birayı deviriyor amma ne güzel içmiştir buz gibi de. ondan sonra da ekmeleddini aday yaparsınız.. millet size muha der mucuk der.. içiyorsun evinde barkında odanda iç kimse görmesin. Ramazan gibi mübarek bir ayda saygı gösterin minnoşlar monşerler sizi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her zamanki senaryo ~ 4 yıl önce
Trafoya kedi girer , uçak motoruna kuş ... Anladınız siz ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Oy çuvalları kargo uçağı ile taşınamaz , çünkü ancak iki zorlarsanız üç yolcu kapasitelidir,bu nedenle temsilciler uçamaz.Yolcu uçağı ile taşınmasındada mahsur vardır,çünkü tün oy çuvallarının koltuklara bağlanması gerekir aksi takdirde bir türbülans durumunda uçağın CG (denge)si bozulur.Ancak kargo bölümünde taşınabilir ki ,bu durumda da temsilciler ancak yükleme esnasında başında bulunup yükleme tamamlanana ve kargo kapakları kapanana kadar başında olmalı.motorlar çalıştırılıncaya kadar dışarıda da gözlemci bulundurulmalıdır.bunun dışında bir çözüm olması zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000