04 Ağustos 2010, Çarşamba 09:17:13

Otomatik THY...

Akşam Gazetesi yazarlarından Yurtsan Atakan, Türk Hava Yolları'yla yaptığı seyahat öncesi 'Self Check-in'de yaşadıklarını köşesine aktarmış. İşte Atakan'ın o yazısı...
  • Siz kendinizi kiosk ve AHL nin fahri avukati olarak gormeye devam edin. Uluslararasi havaalanlarinin olmazsa olmazlari var dir. Ben de varim diyorsaniz eksiklerinizi gorup kabul etmekten ve istemesenizde kendinizi gelistirmekten baska careniz yoktur. Unutmayin buyukler neden buyukturler. Birde digerleri vardir. Bu isler cocuk oyuncagi degildir. AHL Turkiyenin Dunyaya acilan yuzudur. Kimse kendini Turkiye nin patronu olarak gormesin. Ben yaptim oldu mantigi sadece geriye goturur.
  • begenmiyosan ahl yi git o beğendiğin yerde yaşa beğendiğin havalimanına git, türkiye sen nolur burda yaşa diye ölüp bitmiyor
  • Verdiginiz bilginin dogru oldugunu kendiniz bizzat denediniz mi? Havayolu isletmeciligi global bir standarta sahip ise bu kiosklardan yolcu adi, e-bilet numarasi, uye numarasi ile girerek hem koltuk numara degisikligi hem de binis kartinizi alabilmeniz gerekir. Bu dunyanin heryerinde boyledir. Bizde hersey yerel standartlara gore yuruyor. Her nedense AHL bugune kadar gectigim uluslararasi hava limanlari arasinda sanki hic klima calismiyormus hissini verecek kadar sicak. Ilgi ve bilginize.
  • KIOSK MAKINELERI CHECK IN ISLEMI YAPILMIS BIR YOLCUYA BINIS KARTI VERMEZ.OYLE BITTIGINDEN FALAN DEGIL.ONLINE CHECK IN YAPMAMIS OLSA IDI BU SORUNLA KARSILASMAYACAKTI.KENDISINDEN KAYNAKLANAN BIR DURUM

Pazartesi akşamı İstanbul'a dönmek üzere Bodrum Havalimanı'ndayım. Koltuk numaramı İnternet'ten önceden almış ama yazlıkta yazıcı olmadığı için kağıt çıkışını almamış olduğumdan, biniş kartı almam lazım.

Türk Hava Yolları kontuarlarının önü kalabalık. Kuyruğa girmektense, bomboş duran 'self servis check-in' otomatlarından birine yöneliyorum. Kirli olduğu için algılaması zayıflamış dokunmatik ekranı kullanarak ve her harf için ekranı üç, dört kez dürtmek zorunda kalarak adımı, soyadımı, rezervasyon numaramı girip, koltuk seçimini yapıyor ve 'check-in' işlemini sonunda tamamlıyorum.

Ekranda biniş kartınız yazılıyor diyor ama makineden herhangi bir şey çıkmıyor. Ekran birazdan değişiyor ve biniş kartımı alamadan tekrar başa dönüyoruz.

Otomat başında geçirdiğim boşa zaman zarfında kuyruklar daha da uzamış. Çaresiz, girip bekliyorum. Sıram geldiğinde görevliye, otomatın bozuk olduğunu, biniş kartımı basmadığını söylüyorum.

'Bazen içinde kartı bitiyor, olabilir', diyor. Eğer kartı bittiyse yenilemelerini ya da makineyi kapatmalarını söylüyorum ama ilgilenmiyor. Onun yerine geç kaldığı için uçağa alınmayan ve iki kontuar uzağında zaten başka bir görevli tarafından ilgilenilen müşteriye laf yetiştirmeye çalışıyor. THY kontuarlarındaki diğer tüm görevliler de ilgilerini bu yolcuya yöneltiyor. İçinde biniş kartı kalmamış otomat ise, orada öylece tüm geceyi başına geçip biniş kartı bastırmayı uman zavallı müşterilerin küfürleriyle geçiriyor. Ve kim bilir belki hala müşterileri sinir etmekle meşguldür.

Yurtsan ATAKAN
AKŞAM

Otomatik THY...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 8 yıl önce
Siz kendinizi kiosk ve AHL nin fahri avukati olarak gormeye devam edin. Uluslararasi havaalanlarinin olmazsa olmazlari var dir. Ben de varim diyorsaniz eksiklerinizi gorup kabul etmekten ve istemesenizde kendinizi gelistirmekten baska careniz yoktur. Unutmayin buyukler neden buyukturler. Birde digerleri vardir. Bu isler cocuk oyuncagi degildir. AHL Turkiyenin Dunyaya acilan yuzudur. Kimse kendini Turkiye nin patronu olarak gormesin. Ben yaptim oldu mantigi sadece geriye goturur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
begenmiyosan ahl yi git o beğendiğin yerde yaşa beğendiğin havalimanına git, türkiye sen nolur burda yaşa diye ölüp bitmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Verdiginiz bilginin dogru oldugunu kendiniz bizzat denediniz mi? Havayolu isletmeciligi global bir standarta sahip ise bu kiosklardan yolcu adi, e-bilet numarasi, uye numarasi ile girerek hem koltuk numara degisikligi hem de binis kartinizi alabilmeniz gerekir. Bu dunyanin heryerinde boyledir. Bizde hersey yerel standartlara gore yuruyor. Her nedense AHL bugune kadar gectigim uluslararasi hava limanlari arasinda sanki hic klima calismiyormus hissini verecek kadar sicak. Ilgi ve bilginize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
KIOSK MAKINELERI CHECK IN ISLEMI YAPILMIS BIR YOLCUYA BINIS KARTI VERMEZ.OYLE BITTIGINDEN FALAN DEGIL.ONLINE CHECK IN YAPMAMIS OLSA IDI BU SORUNLA KARSILASMAYACAKTI.KENDISINDEN KAYNAKLANAN BIR DURUM

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000