04 Mart 2009, Çarşamba 09:02:01

"OR-Gİ için tüm kriterlere sahibiz"

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Ordu ve Giresun'un ortak havaalanı için tüm kriterlere sahip olduğunu söyledi.
  • Ünye'de bir pist var ama 1 km uzunluğunda, ssanırım 1 km daha uzatılabilir pistin boyu, fakat bu sefer de Giresun'a çok uzak kalıyor pist. Diğer taraftan Or-Gi yapılsa bile Ünye ve Fatsa'ya uzak kalıyor. Bence yapılma ihtimali çok düşük lakin bölgede karayolu ulaşımı çok gelişmiş durumda Samsun havaalanı ve Trabzon havalimanı iki ile de çok yakın. Sonuçta yeni bir havaalanı bölgede pek verimli olmaz günde 1 uçuş için havaalanı yapılamaz. Ünye'deki pist boyu uzatılarak havaalanı statüsüne kavuşabilir.
  • Evet Ünye Havalimanı kaderine terkedildi, proje yarım kaldı, mevcut pistte yazın fındık kurutuluyor, pist çevresinde hayvanlar otlatılıyor. Ünye Havalimanı projesi yarıda kesildikten sonra Samsun Çarşamba'ya Havalimanı yapılmıştır.
  • İki ilin nüfusu 2008 sayımına göre yaklaşık 1,200,000 kişidir.Nüfussal potansiyel var görünüyor. Ancak sadece bu yeterli mi?En yakın havaalanlarına bu illerden ulaşım çok kolaydır.Çünkü karayolu çok elverişlidir.Örneğin Ordu'nun büyük nufus potansiyeli olan Fatsa ve Ünye Samsun Havaalanına çok yakındır. Ordu merkezde 1,5 saatten uzak değildir.Fakat Mardin, Sinop gibi çok az nüfuslu yerlerin karayolu ulaşımları İstanbul ile çok kötüdür.Bu nedenle nufus az olsa da buralarda hava ulaşımı olması normaldir.Or-gi belki lazımdır ama orada var burada var da biz de niye yok diye havaalanı kurulmaz.Kars'ın da nufusu azdır ama uzak olduğu için havayolu önceliği Giresun'dan önce doğal olarak oraya verilmelidir.
  • Ordu ve Giresuna yapılacak bir havaalanı hem bölgenin gelişmesine, vizyonunun artmasına neden olacaktır, hiç bir yurttaşımız saatler süren otobüs yolculuklarına mahkum edilmemelidir. söz konusu bölgede ne hala demiryolu , deniz yolu ve hava yoluyla seyehat edilebilecek imkan bulunmamaktadır. Türkiyede ordu ve giresun illerinden nufus ve gelişmişlik bakımından daha geride olan bir çok ilde havaalanı var bu insanların suçune artık buralarada yatırım yapılmalı (hatay, uşak, merzifon,siirt, sinop, mardin, muş, kars, elazığ, adıyaman, ağrı, nevşehir bu illerde varda ordu ve giresunda niye havaalanı yok ayrıca bu illerin bir çoğunda demiryolu ile ulaşım imkanı bile var bu bölge öksüzmü

Ordu'nun kalkınabilmesi için öncelikle hayata geçmesi gereken projelerden bir tanesinin Ordu-Giresun Havaalanı (OR-Gİ) olduğunu belirten Şahin, oda olarak OR-Gİ projesi için tüm desteği vereceklerini söyledi. Ordu ve Giresun'un ortak nüfusunun 1 milyon 300 bin olduğunu dile getiren Şahin, "Ordu ve Giresun'un iki ayrı il belki ama bu konuda el ele vererek gönül birliği yapmış durumda. Bu nedenle tek ilmiş gibi değerlendirilmeli. Ordu-Giresun havaalanı için tüm kriter şartlara sahip. Türkiye'de zaten nüfusu 1 milyon 300 bin olup da hava alanı olmayan bir başka il bulunmuyor. Mardin'de hava alanı bulunuyor ama bu kadar nüfusu yok." dedi.

Havaalanı için bir başka kriterin yolcu potansiyeli olduğunu aktaran Şahin, "Ordu ve Giresun'dan her gün ciddi miktarda yolcu otobüslerle seyahat ediyor. Her zaman için bir uçağı dolduracak yolcu olacaktır. OR-Gİ havaalanı en yakınında bulunan Trabzon Havaalanı'na 180 Samsun Havaalanı'na ise 120 kilometre uzaklıkta. Sivas ve Tokat'ın her ikisinde de havaalanı var ancak aralarında mesafe 110 kilometre civarında. Hava alanı yeniden canlandırılan Sinop'un nüfusu 200 bin civarında. Sivas ve Tokat arası 108 kilometredir. Mardin-Diyarbakır arası 95 kilometredir. Adana-Hatay arası 192 kilometredir ve bu illerin tamamında havaalanı vardır ve çalışmaktadır." diye konuştu.

Ordu ve Giresun'un gelişmesi için hava alanın gerekli olduğunu aktaran Şahin, "Bu sayede yatırım da yatırımcı da daha kolay gelecektir. Dahası bu iki ilin dışarıdaki sakinleri ile hem maddi hem de manevi daha kolay irtibat kurulacaktır. Bu da daha güçlü yapacaktır. Bu iki şehrin burada 1 milyon nüfusu varsa Ankara İstanbul'da da 2 milyon nüfusu vardır." dedi.

"THY'den ve özel havayolundan alınan bilgilere göre Ordu ve Giresun'dan günlük ortalama 80 yolcu İstanbul ve Ankara'ya uçak ile yolculuk yapıyor." diyen Şahin, "Ordu-Ankara-İstanbul istikametine günde ortalama 20 otobüs yolcu taşıyor. Giresun-Ankara-istikametine günde ortalama 15 otobüs yolcu taşıyor. Mevcut bilet fiyatları ile uçak yolculuğu maliyetleri ile eşitlendi. Havaalanı olmadığı için tur organizasyonları yapılamamakta. Bu ise önemli oranda turizm gelir kaybına neden oluyor." şeklinde konuştu.
 

"OR-Gİ için tüm kriterlere sahibiz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 9 yıl önce
Ünye'de bir pist var ama 1 km uzunluğunda, ssanırım 1 km daha uzatılabilir pistin boyu, fakat bu sefer de Giresun'a çok uzak kalıyor pist. Diğer taraftan Or-Gi yapılsa bile Ünye ve Fatsa'ya uzak kalıyor. Bence yapılma ihtimali çok düşük lakin bölgede karayolu ulaşımı çok gelişmiş durumda Samsun havaalanı ve Trabzon havalimanı iki ile de çok yakın. Sonuçta yeni bir havaalanı bölgede pek verimli olmaz günde 1 uçuş için havaalanı yapılamaz. Ünye'deki pist boyu uzatılarak havaalanı statüsüne kavuşabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Evet Ünye Havalimanı kaderine terkedildi, proje yarım kaldı, mevcut pistte yazın fındık kurutuluyor, pist çevresinde hayvanlar otlatılıyor. Ünye Havalimanı projesi yarıda kesildikten sonra Samsun Çarşamba'ya Havalimanı yapılmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İki ilin nüfusu 2008 sayımına göre yaklaşık 1,200,000 kişidir.Nüfussal potansiyel var görünüyor. Ancak sadece bu yeterli mi?En yakın havaalanlarına bu illerden ulaşım çok kolaydır.Çünkü karayolu çok elverişlidir.Örneğin Ordu'nun büyük nufus potansiyeli olan Fatsa ve Ünye Samsun Havaalanına çok yakındır. Ordu merkezde 1,5 saatten uzak değildir.Fakat Mardin, Sinop gibi çok az nüfuslu yerlerin karayolu ulaşımları İstanbul ile çok kötüdür.Bu nedenle nufus az olsa da buralarda hava ulaşımı olması normaldir.Or-gi belki lazımdır ama orada var burada var da biz de niye yok diye havaalanı kurulmaz.Kars'ın da nufusu azdır ama uzak olduğu için havayolu önceliği Giresun'dan önce doğal olarak oraya verilmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ordu ve Giresuna yapılacak bir havaalanı hem bölgenin gelişmesine, vizyonunun artmasına neden olacaktır, hiç bir yurttaşımız saatler süren otobüs yolculuklarına mahkum edilmemelidir. söz konusu bölgede ne hala demiryolu , deniz yolu ve hava yoluyla seyehat edilebilecek imkan bulunmamaktadır. Türkiyede ordu ve giresun illerinden nufus ve gelişmişlik bakımından daha geride olan bir çok ilde havaalanı var bu insanların suçune artık buralarada yatırım yapılmalı (hatay, uşak, merzifon,siirt, sinop, mardin, muş, kars, elazığ, adıyaman, ağrı, nevşehir bu illerde varda ordu ve giresunda niye havaalanı yok ayrıca bu illerin bir çoğunda demiryolu ile ulaşım imkanı bile var bu bölge öksüzmü

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000