27 Şubat 2009, Cuma 16:59:25

ÖLDÜREN TEHLİKE: WAKE TURBULENCE! (VİDEO)

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) tarafından yapılan açıklamaların ardından uçağın kırıma uğrama nedeni olarak kuyruk türbülansı (wake turbulence) ön plana çıkmaya başladı. Peki, nedir bu wake turbulence? İşte ayrıntılar...
  • Burası Thy mensupları platformu da değil.Eleştiriler bir daha bu tarz acıları yaşamamak için genel maksatlı, başka havayolu olsaydı O eleştirilecekti,hep dolu taraftan bakmayın mevzuyaa ,yası herkes tutuyor ama bunun yanında da bazı sorgulamalar yapmak da gerekiyor.
  • Herkes acı içinde ;burada THY yi eleştirenler kurumu değil, o kutsal ülkemizin göz bebeği olan kurumun yanlış ellerde yok edilmesine ve göz bebeğin çocuklarının heder edilmesine isyan ediyor.
  • Arkadaşım bu süreç bizim gibi ülkelerde 1 yılı buluyor(Atlas Jet Vakası gibi) rapor biraz zaman alabilir ama cihazlar Pariste deşifre ediliyor haftaya kayıtlar açıklanacak ... ne yılı?!
  • Oncelikle hayatini kaybedenlere rahmet ve ailelerine sabir diliyorum ayrica tum yaralilara da acil sifalar. Burasi bir havacilik sitesi ve eminim yorum yazanlarin tumu bu tip kazalarda sonuca varmak icin en azindan bir senenin gerektigini biliyorlar buna ragmen hemen sonuca ulasip oydu buydu demek kafa karistirmaktan baska birseye yaramiyor. Bundan sonra olabilecek elim kazalari onlemek icin THY neler yapiyor veya yapicak onu gormek lazim

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği bugün düzenlediği basın toplantısıyla Türk Hava Yolları'nın Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda meydana gelen kazanın nedenlerini değerlendirdi. TALPA yöneticilerinin en çok üzerinde durduğu nokta wake turbulence oldu. Peki, nedir bu wake turbulence? Bir uçağı düşürecek kadar etkili mi?

WAKE TURBULENCE

Uçaklar büyüklüklerine göre arkalarında kuyruk türbülansı (wake turbulence) denilen anafor şeklinde hava akımları oluştururlar. Bu yüzden büyük gövdeli uçakların arkasından gelen uçakların en az 2-3 dakikalık bir mesafede seyretmesi gerektiği belirtiliyor.

Uçakların inişlerinde ve kalkışlarında uçakların büyüklüklerine göre zaman ayırması yapılması gerektiği ifade ediliyor. Eğer bu ayırma yapılmaz ise bazı durumlarda arkadaki uçaklar ciddi tehlikeler atlatabiliyor ve hatta kaza bile yapabiliyorlar.

AMERICAN AIRLINES UÇAĞI DÜŞMÜŞTÜ

American Airlines’a ait Airbus 300-600 tipi yolcu uçağı 12 Kasım 2001 tarihinde John F. Kennedy Havalimanı’ndan kalkış yapmıştı. Ancak yolunda gitmeyen bir şeyler vardı. American Airlines’a ait A300-600’den önce aynı pistten kalkış yapan Japonya Havayolları’na ait Boeing 747 jumbojeti havalanmıştı. Japon Havayolları’na ait uçağın oluşturduğu kuyruk türbülansının etkisi geçmeden kalkış yapan Amerikan Airlines'a ait A300-600 havalandıktan kısa bir süre sonra havada tutunamayarak düşmüştü.

Amerika’da meydana gelen kazada 251 yolcu ve 9 mürettebattan kurtulan olmamıştı.

İşte o elim kazadan görüntüler:©AirportHaber.com

ÖLDÜREN TEHLİKE: WAKE TURBULENCE! (VİDEO)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 9 yıl önce
Burası Thy mensupları platformu da değil.Eleştiriler bir daha bu tarz acıları yaşamamak için genel maksatlı, başka havayolu olsaydı O eleştirilecekti,hep dolu taraftan bakmayın mevzuyaa ,yası herkes tutuyor ama bunun yanında da bazı sorgulamalar yapmak da gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Herkes acı içinde ;burada THY yi eleştirenler kurumu değil, o kutsal ülkemizin göz bebeği olan kurumun yanlış ellerde yok edilmesine ve göz bebeğin çocuklarının heder edilmesine isyan ediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaşım bu süreç bizim gibi ülkelerde 1 yılı buluyor(Atlas Jet Vakası gibi) rapor biraz zaman alabilir ama cihazlar Pariste deşifre ediliyor haftaya kayıtlar açıklanacak ... ne yılı?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Oncelikle hayatini kaybedenlere rahmet ve ailelerine sabir diliyorum ayrica tum yaralilara da acil sifalar. Burasi bir havacilik sitesi ve eminim yorum yazanlarin tumu bu tip kazalarda sonuca varmak icin en azindan bir senenin gerektigini biliyorlar buna ragmen hemen sonuca ulasip oydu buydu demek kafa karistirmaktan baska birseye yaramiyor. Bundan sonra olabilecek elim kazalari onlemek icin THY neler yapiyor veya yapicak onu gormek lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000