29 Temmuz 2015, Çarşamba 12:04:07

O yolcuya 15 yıl hapis isteniyor

Türk Hava Yolları'nın (THY) Ankara-İstanbul seferini yapan yolcu uçağını bomba yerleştirdiğini ifade ederek kaçırmaya çalışan tutuklu sanık Zafer Alcan, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.
  • Bir ruh eksildi evet ama ne fark eder milyonca yaşamakta günümüzde
  • kitabının adını "bomba notu ve hapishaneye düşmenin incelikleri" olarak değiştirmeli.
  • Artik hapiste bol bol kitap yazarsin
  • Esasında amacına ulaşmış da sayılır. Artık cezaevinde, kitabını tanıtabileceği bir sürü insanı, bir arada bulacaktır :)

Türk Hava Yolları'nın (THY) Ankara-İstanbul seferini yapan yolcu uçağını bomba yerleştirdiğini ifade ederek kaçırmaya çalışan tutuklu sanık Zafer Alcan, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, THY'nin 7 Haziran'da Ankara-İstanbul seferini yapan yolcu uçağının pilotu Özcan Sucu'nun, 35. dakikada inişe geçmeye başladığı anlatıldı. Kabin memurlarından Esra Engin'in, bu sırada ayağa kalkan sanık Alcan'ı oturması için uyardığı belirtilen iddianamede, sanığın yolculara dönerek yüksek sesle "kontrolü altında bulunan uçağın çeşitli yerlerine patlayıcı maddeler yerleştirdiğini, tek başına olmadığını, kimseye zarar vermek niyetinin bulunmadığını" söylediği kaydedildi.

Kabin memuru Engin'e de durumu kaptana haber vermesini söyleyen sanık Alcan'ın "Uçak Bükreş'e gidecek, orada gerekli açıklamaları yapacağım, kimseye zarar vermeyeceğim" şeklinde bağırdığı ifade edilen iddianamede, bu durum üzerine uçağın havalananına indiği, 40 dakika sonra da sanığın polis tarafından yakalandığı anlatıldı.

"Maksadım, kitabımın adını duyurmaktı"

İddianamede Sanık Zafer Alcan'ın savcılıkta verdiği ifadesine de yer verildi. İfadesinde, 2008'de TRT Haber Merkezi'nden emekli olduktan sonra yazdığı kitabın beklediği ilgiyi bulamadığını belirten Alcan, şunları aktardı:

"Maksadım, uçakta bomba ihbarı yapıp dikkatleri üzerime çekerek, kitaplarımın adının duyurulmasını sağlamaktı. Maksadım, herhangi bir kimseye zarar vermek değildi. Yolcular, benim eylemimi ve söylediklerimi fark etti, ancak tavır ve davranışlarından beni ciddiye almadıklarını gördüm. Uçak indikten sonra pilot, yolculara uçaktan ayrılmamaları konusunda anons yapmıştı. Benim isteğimle uçak yönünü değiştirmiş veya gitmesi gereken yerden başka bir yere gitmiş değildir. İnişin acil iniş olup olmadığını bilmiyorum. Bana göre normal iniş yaptı. Benim suç işleme kastım yoktur."

İddianamede, tutuklu sanık Zafer Alcan hakkında "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması" suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Davanın duruşması, önümüzdeki günlerde Bakırköy 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılacak.

O yolcuya 15 yıl hapis isteniyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

I ~ 3 yıl önce
Bir ruh eksildi evet ama ne fark eder milyonca yaşamakta günümüzde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dosteyevski ~ 3 yıl önce
kitabının adını "bomba notu ve hapishaneye düşmenin incelikleri" olarak değiştirmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
captain ~ 3 yıl önce
Artik hapiste bol bol kitap yazarsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanal Havacı ~ 3 yıl önce
Esasında amacına ulaşmış da sayılır. Artık cezaevinde, kitabını tanıtabileceği bir sürü insanı, bir arada bulacaktır :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000