09 Temmuz 2014, Çarşamba 16:49:12

O UYGULAMA ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DA BAŞLADI

El-Kaide üyelerinin akıllı telefonlarını bombaya çevirme yöntemini bulduğu istihbaratı üzerine ABD’nin başlattığı uygulama, Türkiye’de de hayata geçti.
  • Super
  • Amaç adam cihazın içini boşaltıp başka düzenek yerleştirmiş mi onu görmek. Yanında 50 tane dolu batarya olsa da içinde başka düzenek olan cihaz zaten normal düzende çalışmaz. Hiç de mantıksız değil!
  • cihazimin sarji ucakta bosaldi, simdi ne olacak ? patlayacak mi ? potansiyel suclu mu sayiliyorum ? paranoyanin da bu kadari pes yani... eee peki bavula bos sarjli cihazi koyduysam ne olacak ? yani sunun mantikli bir aciklamasi olsa da anlasak...
  • yüzde kaç dolduralım istersiniz peki paşalar? belli bir yüzdenin altı risk faktörü mü yine?

El-Kaide üyelerinin akıllı telefonlarını bombaya çevirme yöntemini bulduğu istihbaratı üzerine ABD’nin başlattığı uygulama, Türkiye’de de hayata geçti. ABD’ye gidecek yolcular, cep telefonu ve bilgisayarının şarjı yoksa uçağa alınmayacak.

El-Kaide üyelerinin akıllı telefonlarını bombaya çevirme yöntemini bulduğu istihbaratı üzerine ABD, hava yolculuğunda bir dizi yeni güvenlik önlemleri getirip, ülkesine direkt uçuşlar yapılacak havalimanlarından yolcuların dizüstü bilgisayarları ve cep telefonlarının şarjının olması aksi halde bu cihazların uçağa alınmamasını istemişti. O uygulama salı gününden itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da başladı. Uygulama kapsamında ABD’ye gidecek uçakların yolcuları cep telefonları ve dizüstü bilgisayarları uçağa son biniş kapısında şarjının bitik olup olmadığı kontrol ediliyor.

ABD, ülkesine direkt uçuşlar yapan havaalanlarından yeni bir talepte bulunarak şarjı olmayan cep telefonları, tablet veya dizüstü bilgisayarların uçağa alınmamasını istemişti. Özellikle akıllı cep telefonlarının şarjlarının dolu olması talep edilmişti. Buna göre ABD’ye doğrudan uçuş yapan havayolları ve havaalanları, ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) tarafından belirlenen güvenlik standartlarını karşılamak zorunda olacak. Yeni güvenlik uygulaması İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye uçan THY ve Delta Havayolları uçuşlarında uygulanmaya başlandı. Yolcuların uçağa biniş yapacağı son kontrol noktasında cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarının şarjının olup olmadığı salı gününden itibaren kontrol ediliyor. Şarjı olmayan cihazların uçağa alınmayacağı öğrenildi.

ABD terörle mücadele yetkililerinin, terör örgütü El-Kaide’nin Suriye ve Yemen'deki uzantılarının güvenlik taramasında saptanmadan havalimanlarından geçebilecek bombalar üzerinde çalıştıklarının belirlenmesinin ardından güvenlik önlemlerini artırma kararı aldıkları yönündeki açıklama sonrası İngiltere ve Fransa havalimalarında da güvenlik önlemleri artmıştı.

O UYGULAMA ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DA BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Osman. ONEM ~ 4 yıl önce
Super

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Amaç adam cihazın içini boşaltıp başka düzenek yerleştirmiş mi onu görmek. Yanında 50 tane dolu batarya olsa da içinde başka düzenek olan cihaz zaten normal düzende çalışmaz. Hiç de mantıksız değil!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A.B. ~ 4 yıl önce
cihazimin sarji ucakta bosaldi, simdi ne olacak ? patlayacak mi ? potansiyel suclu mu sayiliyorum ? paranoyanin da bu kadari pes yani... eee peki bavula bos sarjli cihazi koyduysam ne olacak ? yani sunun mantikli bir aciklamasi olsa da anlasak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hay hay ~ 4 yıl önce
yüzde kaç dolduralım istersiniz peki paşalar? belli bir yüzdenin altı risk faktörü mü yine?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000