14 Ekim 2015, Çarşamba 11:09:49

Nepal Havacılık Bakanı: "THY pilotunun pas geçmesi gerekiyordu"

THY’nin Katmandu’da pistten çıkan uçağına ilişkin Nepal Sivil Havacılık yetkilileri bir basın toplantısı yaptı, kazadan THY ekipleri sorumlu tutuldu.
  • Batılı bir pilotun başına böyle bir kaza gelse, senin otoriten de Nepal otoritesi gibi bir rapor yazsa, sanıyormusun ki, sen bu işi çok çok iyi bildiğinden bu raporu yazmışsın diye bu rapora itibar edip kendi vatandaşını işten çıkarır? Nepal neresidir, havavılığı ne kadar bilirler, teknolojide ne kadar ileri gitmişler de bu raporu haxırlamışlar? Ne mücadele verdin? 2009 yılında Amsterdam' da uçağın düştüğünde Hollanda otoritesi bizi suçlu çıkarır diye nasıl yırtındığını biliyoruz. Çünkü onların bu işte sizden iyi olduğunu, yazılacak raporu herkesin kaale alacağını biliyordunuz. Nepal Otoritesinin yazacağı raporu sizden başka kimse kaale almayacağı belli. Belki de adamlar pistin inişe uygun olmadığını kabul edip zararını ödedi, sen de kalanlara aba altından sopa gösterme, korku kültürün adına bu iki pilotu işten kovarak büyüklüğünü gösterdin belki. O zaman ben sormayayım, NİYE BOYNUN EĞRİ.
  • Yaptığın ne biliyormusun, korkular salıyorsun, kalanlar bu korku imparatorluğu baskısı altında sorumluluk almaktan korkuyor, salla başı al maaşı politikası besliyor, bir birine çamur atma karakteri geliştiriyor, ayak kaydırma oyunları, kaypaklıklar peşinde koşuyor. Büyük ve karakterli vatan evlatları, size de bunlar yakışırdı. Hiç biriniz aslında uçmanın insan tabiatında olmayan bir yetenek olduğunu, insanoğlunun bu güne kadar biriktirdiği bilgiler ile, çalışma ve tecrübeler ile hatalaran aldığı dersler ile bunu gerçekleştirdiğini idrak edemiyorsunuz değil mi? Niye bizden de cesur insanların çıkamadığını anlamıyorsunuz değil mi? Bu pilotlar yüzlerce insanın hayatını tehlikeye attı ve işten attımız kabul, PEKİ ANKARA' DAKİ EN SON PATLAMADA YÜZLERCE İNSANI ÖLÜMDEN KORUYAMAYAN YÖNETİCİLERİ, POLİTİKACILARI NİYE BESLİYORSUNUZ? Bu pilotlar beceriksizlikleri ile sadece uçağı pistten çıkardılar da, Onlar beceriksizlikleri ile daha mı iyi iş çıkardılar. Üstelik uçakta burnu kanayan kimse de yok
  • Meşhur bir atasözümüz var, hani şu "Deveye sormuşlar" ile başlar. Neymiş efendin Katmanduya inen uçak pistten çıkmış, bunun sonucunda iki pilotun işine son verilmiş. Türk tescilli bir uçağın başına gelince dünyaya alay konusu oluyoruz, Niye? Çünkü batılının gözünde bizde bu son teknoloji ürünü uçakların İŞLETMESİNİ yürütecek kafa yok diye. Evet, SHGM sinden tutun, aprondaki ramp işçisine kadar bu işin bir KÜLTÜR işi olduğunu idrak etmiş çok insan yok. Olanlar da makam hırslılar yüzünden kenara itilmiş durumda. "Birisi hata yaparsa alırız kellesini, koltuğumuzu koruruz" düşüncesi üzerine iş yürütenler bu kafadakiler var iken o soruyu hep sorarlar. İdrakin var ise "NEREM DOĞRU Kİ" dersin. Bu bir kültür işi. Erdemli toplumlarda personelinin hatasından kendisinin de yetersizliğine pay çıkaran yöneticiler yok mu? Bunların varlığını duymak size de "Vay Be böyleleri de varmış" dedirtmiyor mu? Eee senin yaptığın ne?
  • Gercek ucuz atlatildi bu kaza 100 tane deve kesmek lazim.Bilmedigin tanimadigin hic gitmedigin bir limana nasil yolladilar bu muretebati? Kaptan olarak belirli inis kalkis yapmis olmuyacakmisin gittigin limana? Bu olayda cok yanlislar var ortaya atsinlar ve onlem alsinlar,bu ne yaa dolmus, sehirler arasi otobus calsidir gibi koca THY?Keep the procedures in your mind please.

Nepal’in başkenti Katmandu’daki Tribhuvan Havalimanı’nda pistten çıkarak kırıma uğrayan THY uçağı ile ilgili Nepal otoritesinden açıklama geldi.

Bir basın toplantısı düzenleyerek kaza raporuna ilişkin bilgi veren Nepal Turizm, Kültür ve Havacılık Bakanı Kripasur Sherpa, kaza öncesi THY uçuş ekibinin yanlış kararlar aldığını vurguladı. THY pilotunun pisti pas geçmesi gerekirken inişte ısrar etmesinin ve yeteri kadar incelenmeyen hava şartlarının kazada etkili olduğunun altı çizildi.

Geçtiğimiz Mart ayında, Nepal’e gitmek için İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kaptan Pilotlar Levent Bilir ve Ayhan Günbatan yönetiminde saat 20.25’de kalkan uçak, Türkiye saatiyle 06.50’de yoğun sis nedeniyle Katmandu Havalimanı’na ikinci denemeden sonra yaptığı iniş sonrası pistten çıkmış, THY’nin Airbus A 330 tipi “ Göbeklitepe” adlı uçağı ciddi kırıma uğramıştı.

©AirportHaber

Nepal Havacılık Bakanı: "THY pilotunun pas geçmesi gerekiyordu"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Deve-3 ~ 3 yıl önce
Batılı bir pilotun başına böyle bir kaza gelse, senin otoriten de Nepal otoritesi gibi bir rapor yazsa, sanıyormusun ki, sen bu işi çok çok iyi bildiğinden bu raporu yazmışsın diye bu rapora itibar edip kendi vatandaşını işten çıkarır? Nepal neresidir, havavılığı ne kadar bilirler, teknolojide ne kadar ileri gitmişler de bu raporu haxırlamışlar? Ne mücadele verdin? 2009 yılında Amsterdam' da uçağın düştüğünde Hollanda otoritesi bizi suçlu çıkarır diye nasıl yırtındığını biliyoruz. Çünkü onların bu işte sizden iyi olduğunu, yazılacak raporu herkesin kaale alacağını biliyordunuz. Nepal Otoritesinin yazacağı raporu sizden başka kimse kaale almayacağı belli. Belki de adamlar pistin inişe uygun olmadığını kabul edip zararını ödedi, sen de kalanlara aba altından sopa gösterme, korku kültürün adına bu iki pilotu işten kovarak büyüklüğünü gösterdin belki. O zaman ben sormayayım, NİYE BOYNUN EĞRİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deve-2 ~ 3 yıl önce
Yaptığın ne biliyormusun, korkular salıyorsun, kalanlar bu korku imparatorluğu baskısı altında sorumluluk almaktan korkuyor, salla başı al maaşı politikası besliyor, bir birine çamur atma karakteri geliştiriyor, ayak kaydırma oyunları, kaypaklıklar peşinde koşuyor. Büyük ve karakterli vatan evlatları, size de bunlar yakışırdı. Hiç biriniz aslında uçmanın insan tabiatında olmayan bir yetenek olduğunu, insanoğlunun bu güne kadar biriktirdiği bilgiler ile, çalışma ve tecrübeler ile hatalaran aldığı dersler ile bunu gerçekleştirdiğini idrak edemiyorsunuz değil mi? Niye bizden de cesur insanların çıkamadığını anlamıyorsunuz değil mi? Bu pilotlar yüzlerce insanın hayatını tehlikeye attı ve işten attımız kabul, PEKİ ANKARA' DAKİ EN SON PATLAMADA YÜZLERCE İNSANI ÖLÜMDEN KORUYAMAYAN YÖNETİCİLERİ, POLİTİKACILARI NİYE BESLİYORSUNUZ? Bu pilotlar beceriksizlikleri ile sadece uçağı pistten çıkardılar da, Onlar beceriksizlikleri ile daha mı iyi iş çıkardılar. Üstelik uçakta burnu kanayan kimse de yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deve-1 ~ 3 yıl önce
Meşhur bir atasözümüz var, hani şu "Deveye sormuşlar" ile başlar. Neymiş efendin Katmanduya inen uçak pistten çıkmış, bunun sonucunda iki pilotun işine son verilmiş. Türk tescilli bir uçağın başına gelince dünyaya alay konusu oluyoruz, Niye? Çünkü batılının gözünde bizde bu son teknoloji ürünü uçakların İŞLETMESİNİ yürütecek kafa yok diye. Evet, SHGM sinden tutun, aprondaki ramp işçisine kadar bu işin bir KÜLTÜR işi olduğunu idrak etmiş çok insan yok. Olanlar da makam hırslılar yüzünden kenara itilmiş durumda. "Birisi hata yaparsa alırız kellesini, koltuğumuzu koruruz" düşüncesi üzerine iş yürütenler bu kafadakiler var iken o soruyu hep sorarlar. İdrakin var ise "NEREM DOĞRU Kİ" dersin. Bu bir kültür işi. Erdemli toplumlarda personelinin hatasından kendisinin de yetersizliğine pay çıkaran yöneticiler yok mu? Bunların varlığını duymak size de "Vay Be böyleleri de varmış" dedirtmiyor mu? Eee senin yaptığın ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurbetci ~ 3 yıl önce
Gercek ucuz atlatildi bu kaza 100 tane deve kesmek lazim.Bilmedigin tanimadigin hic gitmedigin bir limana nasil yolladilar bu muretebati? Kaptan olarak belirli inis kalkis yapmis olmuyacakmisin gittigin limana? Bu olayda cok yanlislar var ortaya atsinlar ve onlem alsinlar,bu ne yaa dolmus, sehirler arasi otobus calsidir gibi koca THY?Keep the procedures in your mind please.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000