13 Kasım 2014, Perşembe 11:10:20

MURAT ERSOY'DAN İNDİRİM MÜJDESİ

Petrol ve motorin fiyatındaki düşüşle kâra geçen havayolu şirketleri, uçak biletlerinde indirime gidiyor.
  • Petrol dusunce thy kar rekoru kirdi demekki neymis personel giderleri herşey demek değilmiş.. Tum havayolu sirket calisanlarina guzel başarılı gunler dilerim. Kiskananlar çatlamaya devam edebilir.
  • Zaten uçak yakıtları vergisiz değil mi!...Ham petrolün iniş-çıkşı şirketleri ne kadar etkiler ki?

Ham petrol fiyatlarının 110 dolardan 80 dolara gerilemesi sürücülerin ardından havayolu şirketlerini de sevindirdi. Bu sayede kârlılık oranlarını artıran şirketler, yolculara da beklenen indirim müjdesini verdi.

Yakıt fiyatlarındaki yüzde 10’luk düşüş 1 saatlik uçuşta maliyetleri koltuk başına 3 dolar azaltıyor. Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, bu hesaptan yola çıkarak bilet fiyatında 9 dolar (yaklaşık 20 lira) indirime gideceklerini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl 150 milyon yolcu taşıyan havayollarının bilet fiyatında yaklaşık 1.3 milyar dolar (3 milyar lira) indirime gidilecek.

YOLCU SAYISI PATLAYACAK

Bilet fiyatlarındaki yüzde 10’luk düşüşün yolcu sayısını yüzde 5 artıracağını dile getiren Ersoy, bu indirimlerin orta vadede devam edeceğini de ifade etti. Bu oran da yolcu sayısının en az 22.5 milyon artacağını gösteriyor.

İNDİRİM BİR KAÇ AY İÇİNDE

Özel bir havayolu şirketi sahibi Ali Sabancı, “Petrol fiyatları hızla geriliyor. Ancak bunun uçak biletlerine yansıması birkaç ayı bulacaktır” dedi. CNBC-e’ye konuşan Sabancı, bunun gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Nasıl petrol hızla yükseldiğinde fiyatlar bir anda yükselmiyorsa, düşüşlerin de yansıması biraz zaman alacaktır.”

HAMDİ TOPÇU NE DEMİŞTİ?

Petrol fiyatı 88 dolara gerilediğinde THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, düşüşün bilet fiyatlarına indirim olarak yansıyabileceğini söylemişti. Hamdi Topçu’nun bu sözlerinden sonra petrol fiyatı daha da düştü ve 80 dolar sınırına geldi. Aynı zamanda bu süre içinde dolar ve euro kurunda da hatırı sayılır bir yükseliş olmadı. (Millet)

MURAT ERSOY'DAN İNDİRİM MÜJDESİ

Facebook Yorum

Yorumlar

personel giderleri ~ 4 yıl önce
Petrol dusunce thy kar rekoru kirdi demekki neymis personel giderleri herşey demek değilmiş.. Tum havayolu sirket calisanlarina guzel başarılı gunler dilerim. Kiskananlar çatlamaya devam edebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakıt ~ 4 yıl önce
Zaten uçak yakıtları vergisiz değil mi!...Ham petrolün iniş-çıkşı şirketleri ne kadar etkiler ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 4 yıl önce
vergi yok diye bedava mı alıyorlar sandın ?
To :)) ~ 4 yıl önce
Zeka fışkırıyo her tarafından..Buralarda harcanırsın sen....

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000