16 Ekim 2012, Salı 10:47:44

MİLYONLARCA DOLAR ZARAR KAPIDA!

Suriye’nin önceki gün Türk sivil uçaklarına hava sahasını kapatması nedeniyle Arap Yarımadası’na uçuşlarını Mısır ve Irak üzerinden yürütecek havayolu şirketlerinin ‘yolun uzaması nedeniyle’ milyon dolarlık zararları oluşacak.
  • Bu dış politikayla daha fazla zarar yazmadığınıza dua edin.
  • bişey olmaz sayın ersoy kabin ekibinden kesersiniz, zararınızı karşılarsınız.
  • Hani THY'nin uçakları Suriyenin ya sağından ya da solundan uçacak ve hiçbir zararları olmayaktı... Şimdi ne olacak... Şu THY'nin kimlerin elinde kaldığına bir bakarmısınız.

 

Şirketler İstanbul’dan Suudi Arabistan, Katar, Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’e yaptıkları her seferlerinde 1.500 dolarlık daha fazla jet yakıtı kullanacaklar. Sadece Türk Hava Yolları’nın (THY) bu yasak nedeniyle haftalık 400 seferi etkilenecek. Sefer başına 1.500 dolardan şirketin zararı aylık 1.5 milyon doları bulacak. THY’nin yanı sıra başta AtlasJet olmak üzere Hac seferleri yapacak diğer şirketler de yasaktan olumsuz etkilenecek.
 
THY tarafından alınan bilgiye göre seferlerin Suriye üzerinden uçuş yasağının konulmasıyla seferlerin 30 ile 40 dakika arasında etkileneceği ifade edilirken, yetkililer buna göre yeni yol haritaları üzerinde çalıştıklarını söylediler.
 
YOL 1 SAAT UZAYACAK
 
Suriye’nin uçuş yasağı Hacı adaylarının da yollarının uzamalarına neden olacak. Buna göre Hac görevleri için Türkiye’nin dört bir yanında kutsal topraklara gidecek hacılar bir saate kadar daha fazla havada kalacaklar. Örneğin Şanlıurfa’dan Hacca gideceklerin 2 saat 30 dakikalık Cidde yolculukları Mısır üzerinden 3 saat 30 dakikaya kadar çıkacak. Cidde’ye yolculuk İstanbul, Trabzon ve Diyarbakır’dan da ortalama 45 dakika uzayacak.
 
'SEFER BAŞINA 1.500 DOLAR MALİYET OLUŞACAK' 
 
Suriye’nin hava sahasını kapatma kararı nedeniyle Suudi Arabistan’a yönelik hac seferlerinin etkileneceğini ifade eden Türkiye Özel Sektör Havayolu İşletmecileri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Murat Ersoy, “Burada normal olarak izlediğimiz Suriye yolunun yasaklanmasıyla biz de Mısır ve Irak üzerinden yeni yolumuzu oluşturduk. Bunun bize zaman olarak zararı 15 ile 30 dakika arasında değişecek. Maliyet bakımından ise her bir seferimizde 1.5 tonluk fazla yakacağız, bunun da bedeli 1500 dolar olacak” diye konuştu. (HaberTürk)
MİLYONLARCA DOLAR ZARAR KAPIDA!

Facebook Yorum

Yorumlar

BEKLENEN SONUÇ ~ 6 yıl önce
Bu dış politikayla daha fazla zarar yazmadığınıza dua edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
coş ~ 6 yıl önce
bişey olmaz sayın ersoy kabin ekibinden kesersiniz, zararınızı karşılarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Hani THY'nin uçakları Suriyenin ya sağından ya da solundan uçacak ve hiçbir zararları olmayaktı... Şimdi ne olacak... Şu THY'nin kimlerin elinde kaldığına bir bakarmısınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000