30 Mayıs 2012, Çarşamba 08:34:46

MECLİSTE SORU ÖNERGESİ OLDULAR

Hükümetin TBMM'den çıkarmaya çalıştığı Toplu İş İlişkileri Yasa'sıyla kendilerine özel grev yasağı getirilmesine karşı çıkan havayolu çalışanlarının bugün yaptığı grev ve sonrasında ortaya çıkan sorunlar CHP tarafından TBMM'ye taşındı...
  • tolga bey haklısınız. ancak bu süreçte bunlar iyice palazlandı. her anlamda zenginleşti ve güçlendi. ülkenin polisi ve askeri resmen kapı kulu haline geldi. verdikleri zarar onarılamaz boyutta. elbette ki haklısınız her halk hak ettiği şekilde yönetilir. az bunlara aslında beter olsunlar. ayrıca buradan direnen thy nin onurlu çalışanlarına selam olsun! grev kırıcılar, sizler ise söyleyeceğim sözler yazsam yayınlanmaz. ailecek selam söylüyorum.
  • CHP ÇİFTÇİSİNDEN MEMURUNA HERKESİN HAKKINI SAVUNUP MECLİS GÜNDEMİNEDE TAŞIYOR AMA NE OLUYORSA BU SAVUNULAN KİŞİLER HER SEÇİMDE KOŞA KOŞA GİDİP AKAPE HÜKÜMETİNE OYLARINI VERİYOR...BEN OLSAM CHP'NİN YERİNDE ASLA SAVUNMAM KENDİLERİNİ AKP İLE BAŞBAŞA BIRAKIRIM Kİ YEYİN BİRBİRİNİZİ GARİ :) BİR MİLLET NASIL YAŞAMAYI HAK EDİYORSA BIRAKIN ÖYLE YAŞASIN...CHP SEN MUHALEFETSİN BU SEN DURUMA GETİRMEDİNKİ BOŞVER KEYFİNE BAK... BU MİLLET ER YADA GEÇ ANLAYACAK TABİ O KAPASİTE VARSA...! DİNDAR ZALİMLERE TAKİYECİ HACILARA HOCALARA SELAM OLSUN ..İKİ REKAT NAMAZ KILAR HAMD OLSUN DER ELHADÜLLİLAH DER AKAPE OYLARI ALIR HİÇ KAFA YORMAYALIM...

2003 yılından itibaren yıllar itibariyle kaçar saatlik rötar yaşandığını, bu rötarların firmalara göre dağılımının ne olduğunun açıklanmasını isteyen Oran, Yıldırım'a şu soruları yöneltti:
Kapılar kapanınca rötar sayılmıyor mu?

"- "Son çağrı" sonrasında tüm yolcuları uçağa alıp, yolcu kontrolünü yapıp kalkış için kapılarını kapatarak, pist başına ulaşmadan beklemeye geçen uçaklar da rötar yapmış sayılıyor mu, sayılmıyorsa bu şekilde bekleme yapan uçakların da 2003 yılından bu yana toplam bekleme süreleri yıllar itibariyle nedir? Bu şekildeki bekleme süreleri 1 Ocak 2012'den bu yana toplam kaç dakika olarak gerçekleşti.

Hava kontrolörleri kaç saat çalışıyor?

- Türkiye'de toplam hava kontrolörü sayısı kaçtır? Maaşları ve günlük ortalama çalışma saatleri nedir? AB üyesi ülkelerde hava kontrolörlerinin günlük çalışma saatleri ve maaşları nedir? Hava kontrolörlerinin günlük olarak inişini-kalkışını sağladığı ortalama uçak sayısı kaçtır? Türkiye'deki hava meydanı, havaalanı ve havalimanlarında 1 Ocak 2012'den bu yana günlük olarak iniş-kalkış yapan uçak sayısı nedir?

- Türkiye'de 1 Ocak 2012'den bu yana günler itibariyle yerli-yabancı ayrımı yapılmaksızın kaç uçak Türk hava sahasını kullanmıştır?

- Türkiye'de kaç adet hava alanı vardır, bunlardan kaç tanesine günlük uçuş gerçekleşmemektedir?
ILS hangi alanlarda var?

-Sisli ve karlı havalarda güvenli inişi sağlayan Aletli İniş Sistemi'nin (ILS) Türkiye'de teknik olarak kurulmasına uygun olduğu saptanan kaç adet hava alanı vardır, bunlardan kaçına ILS kuruldu?

-Türkiye'de 1 Ocak 2003'ten bu yana açılan hava alanı, uzatılan geliştirilen pist var mı, varsa nerede?"
THY, işten çıkarmayı telefonla mı tebliğ etti?
CHP'li Umut Oran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e de şu soruları yöneltti:

"- Hava-İş Sendikası üyesi çalışanlarının bugün 29 Mayıs 2012 tarihinde yaptığı iş yavaşlatma, grev nedeniyle, THY yöneticilerinin greve katılan personele telefonla ulaşarak iş akitlerini tek yanlı olarak feshettikleri bilgisi doğru mu?

- İş ve çalışma mevzuatında böyle bir tebliğ usulü var mıdır? Bu durum, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumda kabul edilen değişikliklere uygun mudur? Bir sendika üyeliği dahi tehlikeli iken iki sendikaya üyelik nasıl mümkün hale gelecek? THY yöneticileri ve uygulamaları hakkında bugüne kadar yaptığınız herhangi bir uyarı, rapor işlem var mıdır?

- 1/567 sayılı tasarının söz konusu 64/6.maddesindeki hüküm havacılık sektörü için özel grev yasağı anlamına gelmiyor mu? Bu durum Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kural ve uygulamalarıyla bağdaşıyor mu?"

Yolculara ödenen tazminat ne kadar?

Umut Oran, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e de, "THY'nin 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren iptal edilen, rötar yapan uçuşları nedeniyle yolculara ödenen tazminat miktarı yıllar itibariyle toplam nedir? Bu nedenle ilgili yolculara ödenen otel-konaklama bedellerinin toplamı nedir?" sorusun yöneltti.

MECLİSTE SORU ÖNERGESİ OLDULAR

Facebook Yorum

Yorumlar

prometheus ~ 6 yıl önce
tolga bey haklısınız. ancak bu süreçte bunlar iyice palazlandı. her anlamda zenginleşti ve güçlendi. ülkenin polisi ve askeri resmen kapı kulu haline geldi. verdikleri zarar onarılamaz boyutta. elbette ki haklısınız her halk hak ettiği şekilde yönetilir. az bunlara aslında beter olsunlar. ayrıca buradan direnen thy nin onurlu çalışanlarına selam olsun! grev kırıcılar, sizler ise söyleyeceğim sözler yazsam yayınlanmaz. ailecek selam söylüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TOLGA ŞENTÜRK ~ 6 yıl önce
CHP ÇİFTÇİSİNDEN MEMURUNA HERKESİN HAKKINI SAVUNUP MECLİS GÜNDEMİNEDE TAŞIYOR AMA NE OLUYORSA BU SAVUNULAN KİŞİLER HER SEÇİMDE KOŞA KOŞA GİDİP AKAPE HÜKÜMETİNE OYLARINI VERİYOR...BEN OLSAM CHP'NİN YERİNDE ASLA SAVUNMAM KENDİLERİNİ AKP İLE BAŞBAŞA BIRAKIRIM Kİ YEYİN BİRBİRİNİZİ GARİ :) BİR MİLLET NASIL YAŞAMAYI HAK EDİYORSA BIRAKIN ÖYLE YAŞASIN...CHP SEN MUHALEFETSİN BU SEN DURUMA GETİRMEDİNKİ BOŞVER KEYFİNE BAK... BU MİLLET ER YADA GEÇ ANLAYACAK TABİ O KAPASİTE VARSA...! DİNDAR ZALİMLERE TAKİYECİ HACILARA HOCALARA SELAM OLSUN ..İKİ REKAT NAMAZ KILAR HAMD OLSUN DER ELHADÜLLİLAH DER AKAPE OYLARI ALIR HİÇ KAFA YORMAYALIM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000