23 Şubat 2011, Çarşamba 08:13:23

"Mart'ta uçamazsak!"

Kıbrıs Postası yazarlarından Çiğdem Dürüst, KKTC'nin henüz uçuşlara başlamayan yeni havayolu şirketini köşesine taşıdı. Peki, Dürüst neler dedi? İşte o yazı...
  • Sadede gelinir ise sonuçta yine KKTC ulaştırma Bakanlığı İngiltere deki şirket misali hiç bir araştırma yapmadan bazı konuların detayları ile ilgili profosyonel çalışma yapılmadan verin parayı şirketi kurduk hadi uçalım demiştir ama maalesef hesap kitap işinde yanılmışlardır.Umarımki ben yanılıyorumdur veya yanlış biliyorumdur.Bu işler bir an önce düzelir ve KKTC halkı KKHY na kavuşur en kısa zamanda. Saygılarımla.
  • Türk ticaret kanununa özel bir madde eklenir veya çıkış yolu açılır !....:))) sorun aşılır.O zaman İZAİR'in suçu neydi diye sorarlar veya diğer şirketler banada banada diye ortaya çıkar.Ama şu anda özel sektörün Türk ticaret kanununa göre temsil oranının %20 lerde kaldığı ve bu nedenle bazı sıkıntılar olduğu görülüyor.Konunun uçak sayısı ile ilgili olmadığı çok önemli değildir.Charter sefer yapacak isen 3 uçaklada charter şirket olarak uçuş yapılabilir.Ama esas amaç tarifeli sefer yapmak ise mevzuat 5 uçak der.Ama önce yinede şirketi kurabilmek esas amaçtır.Yani minare çalınır o kolay ama maalesef kılıf uymuyor.
  • SEN KİMSİN BE KOSKOCA TÜRKİYE ADINA KONUŞUYORSUN NERDE BULDUN BU CÜRRETİ KIBRISLA TÜRKİYE ARASINI AÇAMAZSINIZ TÜRKİYELİLER KIBRISLILARIN KENDİLERİNİ ANAVATAN OLARAK GÖRDÜKLERİNİ BİLMEYEN YOK PROVAKATÖRLÜK YAPMA ARAMIZI AÇMAYA GÜCÜNÜZ YETMEZ !!!
  • Sn. Yazar ve KKTC kamuoyunun dikkatine. Yinemi uçamıyoruz sorusunu yazarken bile bir çok konudan haberiniz olmadığı anlaşılıyor.Bu şirketin T.C. de Türk ticaret kanununa göre kurulabilmesi ve uçabilmesi için öncelikle şirket ortaklarının %51 nin T.C. uyruğu da olması ve o kadar sermayeyi temsil etmeleri gerekiyor.KTHY nin yönetim ve ortaklık yapılanmasına bakarsanız en az 3 kişi çifte uyruklu KKTC vatandaşlarından oluşuyordu ve ADA havacılığın hisse sahibi pozisyonunda idiler ve KTHY de ADA havacılığın alt kuruluşu olarak T.C. de faaliyet gösterebiliyordu.Yani aslen KTHY ADA havacılık idi.Şu andaki konumda THY nin hissesi ile birlikte Türk ticaret kanunu gereği oran yeterli değil anlaşılan . Devamı var.

Hay Allah!

Yine mi uçamıyoruz ne?

KTHY sorunu olduğu gibi bekleyedursun, yeni havayolunu kurmak için engelleri aştık, ortaklar bulundu, Yönetim Kurulu oluşturduk. Şirketin kuruluşu için gerekli uzun ve meşakkatli bekleyişin ardından, Mart’ta uçacak da demişlerdi.

Bütün sorunların ardından ortak sayısı da tamamlanınca, derin bir “ohhhh!” çekmiştik.

Tamam oldu! Bu sefer galiba kuruluyor demiştik.

Şimdi aniden uçak sayısı sorunu ile karşılaştık.

TC Sivil Havacılık kuralları gereği yerine getirilmesi gereken bazı koşullar, kurmayı hedeflediğimiz şirket için düşünülen koşullarla uyumlu değilmiş.

Bizim üç uçakla kurmayı hedeflediğimiz havayolu şirketi meğersem bu hali ile uçamazmış.

En az 5 uçağımızın olması gerekiyormuş.

Tamam 3 uçak alalım, iki tane de kiralayalım!

Olmaz mı?

Bu defa da hesaplar karışabilir.

Hedeflenen kâr-zarar payları değişebilir.

Çok merak ediyorum.

Peki yeni havayolu şirketi kurulurken araştırmadık mı kardeşim?

Bizim hukukçularımız, gerekli alt yapı çalışmalarını sürdüren elemanlarımız ve bu konuda görevli olan personel ne iş yapıyor?

Diğer yandan, hadi bizim gözümüzden kaçtı, yönetim kurulunda olduğundan söz edilen Türk Havayolları yetkilileri, yönetmelikleri bilmiyorlar mıydı?

Hadi bunu da es geçtik: Yıllarca KTHY isimli bir şirketi çalıştırdık, uçurduk...

Hiç mi bu prosedürle ilgili bir şeyler kulağımıza çalınmamıştı?

Son derece şaşırtıcı doğrusu!

Merak ettiğim konulardan bir tanesi de bunun gerçekten, son anda çıkan bir sorun mu, yoksa zaten bilinen ve aşılması ümit edilen bir durum mu olduğu.

Kamuoyunun da bu konuda aydınlatılmaya ciddi anlamda ihtiyacı yok mu sizce de?

Şaka maka ; desenize bizim yeni havayolumuzun uçuşu başka bahara kaldı.

Ya ortaklar buraya para bağlamaktan vaz geçerlerse…

Anlamıyorum!

Bu işler el yordamı ile yapılmıyordur.

Ben ne devletime, ne sayın bakana, ne de yetkili elemanlarına bu konudaki gerekli araştırmaları yapmadıkları gibi fikri aklımın ucundan bile geçirmek istemem.

Ama açıkçası bunca aksaklıktan sonra ister istemez inanın aklına gelmiyor değil.

***

Birileri bize söylesin Allah aşkına! Kuzey Kıbrıs Havayolu göklerde uçacak mı yoksa uçmayacak mı?

Bir şirket mi kurulacak, yoksa iddia edilenler gibi THY şirketinin altında üç uçağa isimler yazılıp mı uçurulacak?

Bu eğer böyle olacaksa Kıbrıslı Türklerin haberi olacak değil mi?

Hani biz şirketi kurduk deyip, aslında şirket diye bir şeyin ortada olmadığı gibi bir hayal kırıklığı yaşamayacağız değil mi?

Aklıma ÖRP döneminde, dış temsilciliklerimizin, o ülkelerde kurulu özel şirketler olduğunu ve şirket kaydı ile ofislerimizin oralarda açık olduğunu duyup, halk olarak şok oluşumuz da geliyor ister istemez.

Ona benzer bir şok yaşamayız herhalde.

Hele ki de bunca eski KTHY eski çalışanının henüz sorunları çözülmemişken; ülkede KTHY çalışanları için bir açlık grevi söylemi gündemdeyken; kurtaramayıp batırmak zorunda bırakıldığımız şirketin yerine mutlaka yeni bir şirketin kurulacağı sözleri verilmişken, yeni kurulacak şirketin bir türlü nihayete varamayıp, göklere taşınamayışı akıllarda derin soru izlerine yol açıyor.

***

Neyse şu 3 uçak ile 5 uçak arasındaki iki uçak meselesini çözmek için Ankara’ya gidildi.

Ankara kesin bizim sorunlarımıza çözüm bulacaktır.

Benim şüphem yok.

Bize düşen görev, TC’nin bize bulacağı çözümlerde, artık çözümlere giden yoldaki önerileri ve paketleri kendimizin geliştirmesi olacak gibi bir hissim de var.

Tabi akla şu soru geliyor: Elimizde çözüm önerisi ile Ankara’ya gitmişsek ne ala, gitmemişsek, TC’den gelecek öneriyle geri dönmek zorunda kalacağız.

İşler daha da zorlaşacak o zaman.

Öneriyi biz yapsak, yasalar TC’ye ait, bize değil ki.

Bize ait olmayan yasalara dair düzenleme ya da pratik çözüm önerileri üretmek ise çok zor.

Biz KKTC Anayasa ve yasalarına dair bile çözümleri geliştirmekte zaman zaman zorluk yaşıyor ve anayasa mahkemesi ile ters düşüyoruz.

***

Of!

İşler çok karışacağa benziyor.

Mart’ta göklerde olacaktık, oysa işler değişti.

Dedim ya korkarım bizim hava yolunun kuruluşu da, uçuşu da, akıbeti de, başka bahara kaldı…

Çiğdem DÜRÜST
KIBRIS POSTASI

"Mart'ta uçamazsak!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 7 yıl önce
Sadede gelinir ise sonuçta yine KKTC ulaştırma Bakanlığı İngiltere deki şirket misali hiç bir araştırma yapmadan bazı konuların detayları ile ilgili profosyonel çalışma yapılmadan verin parayı şirketi kurduk hadi uçalım demiştir ama maalesef hesap kitap işinde yanılmışlardır.Umarımki ben yanılıyorumdur veya yanlış biliyorumdur.Bu işler bir an önce düzelir ve KKTC halkı KKHY na kavuşur en kısa zamanda. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Türk ticaret kanununa özel bir madde eklenir veya çıkış yolu açılır !....:))) sorun aşılır.O zaman İZAİR'in suçu neydi diye sorarlar veya diğer şirketler banada banada diye ortaya çıkar.Ama şu anda özel sektörün Türk ticaret kanununa göre temsil oranının %20 lerde kaldığı ve bu nedenle bazı sıkıntılar olduğu görülüyor.Konunun uçak sayısı ile ilgili olmadığı çok önemli değildir.Charter sefer yapacak isen 3 uçaklada charter şirket olarak uçuş yapılabilir.Ama esas amaç tarifeli sefer yapmak ise mevzuat 5 uçak der.Ama önce yinede şirketi kurabilmek esas amaçtır.Yani minare çalınır o kolay ama maalesef kılıf uymuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SEN KİMSİN BE KOSKOCA TÜRKİYE ADINA KONUŞUYORSUN NERDE BULDUN BU CÜRRETİ KIBRISLA TÜRKİYE ARASINI AÇAMAZSINIZ TÜRKİYELİLER KIBRISLILARIN KENDİLERİNİ ANAVATAN OLARAK GÖRDÜKLERİNİ BİLMEYEN YOK PROVAKATÖRLÜK YAPMA ARAMIZI AÇMAYA GÜCÜNÜZ YETMEZ !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sn. Yazar ve KKTC kamuoyunun dikkatine. Yinemi uçamıyoruz sorusunu yazarken bile bir çok konudan haberiniz olmadığı anlaşılıyor.Bu şirketin T.C. de Türk ticaret kanununa göre kurulabilmesi ve uçabilmesi için öncelikle şirket ortaklarının %51 nin T.C. uyruğu da olması ve o kadar sermayeyi temsil etmeleri gerekiyor.KTHY nin yönetim ve ortaklık yapılanmasına bakarsanız en az 3 kişi çifte uyruklu KKTC vatandaşlarından oluşuyordu ve ADA havacılığın hisse sahibi pozisyonunda idiler ve KTHY de ADA havacılığın alt kuruluşu olarak T.C. de faaliyet gösterebiliyordu.Yani aslen KTHY ADA havacılık idi.Şu andaki konumda THY nin hissesi ile birlikte Türk ticaret kanunu gereği oran yeterli değil anlaşılan . Devamı var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000