20 Ekim 2014, Pazartesi 16:58:14

LUFTHANSA CEO'SU THY İÇİN NELER DEDİ?

Bir süredir havacılıkta gergin olan THY-Lufthansa ilişkileri, geçen mayısta Alman havayollarının başına atanan 48 yaşındaki CEO Carsten Spohr ile farklı boyuta taşındı.
  • Buradaki yorumlari okuyorum ve gülmemek icin kendimi zor tutuyorum. Su Lufthansa sirket degil, meger güclü bir devletmis, Gezi olaylari bile onlar yürütmüs, haberim yokmus. Komplolari ne kadar cok seven bir milletiz. Sanki Türkiye dünyanin en önemli ülkesi, herkez bizimle ugrasiyor. Bu mentalite ile biraz zor kalkiniriz. Cünkü hatalari biz yapiyoruz, ama sucu hep disarda ariyoruz. Artik biraz da kendi yakamizi silkeleyelim. Ben burada Lufthansa'yi savunmuyorum, ama bir sirket her zaman kendi karini düsünür ve ona göre haraket eder. THY'da uyumasin; yönetime cuval ile para ödeniyor. Elamanlarini kisitlayacagina o da stratejic ve sirkete kazancli kararlar alsin. Ekonomik dünyasi böyle dir; acimasiz dir ve yapilan hatalari asla af etmez. Unutmadan: Bu Lufthansa'nin kararindan (eger gercekten Sunex ile planliyorsa) THY da kazanacak, cünkü sirket ortak. Bunu unutmayin.
  • Hamburg tolgaya katılıyorum. Aslında almanlarla iş yapılmaz ama gurbetçilerimiz mağdur olmasın. Almanların code share anlaşmasını sebepsiz yere nasıl bozduğunu unutmayacağız. Doğudada yıllarca alman millet vekillerin pkk lılara nasıl gaz verip el altından silah yardımı yaptığınıda asla unutmayacağız
  • Almanlara günahımı vermem.bunca olaydan sonra eğer onlarla ortaklık yaparlarsa millet olarak tepkimizi koymalıyız.. Geziyi de unutmadık, ayn el arab yüzünden çıkan olayları da
  • Lufthansa a340 ve a330 ları yeni şirkette kulanacaktır thy de a340 ları yedek parça yapmak üzere emekli edeiyor a340 lar daha çok ekmek yedirir yeni şirkette değerlendirilebilir

Bir süredir havacılıkta gergin olan THY-Lufthansa ilişkileri, geçen mayısta Alman havayollarının başına atanan 48 yaşındaki CEO Carsten Spohr ile farklı boyuta taşındı. Onu ilk ziyaret edenlerden biri de THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu oldu. Hürriyet'e konuşan Spohr, “Lufthansa tarihinin en başarılı ortaklığı” dediği SunExpress’i, uzun menzile taşımak için THY ile görüşüyor. Eğer ortaklık hayata geçerse, Almanya merkezli, kıtalar arası uçacak düşük maliyetli bir havayolu kurulacak.

Ortak seferlerin aniden Lufthansa tarafından durdurulması, 3’üncü havalimanı tartışması derken THY ile ilişkileriniz ne durumda?

THY bizim uzun süreli bir ortağımız. Ortada 25 yıllık bir geçmişi olan SunExpress gibi Lufthansa’nın en başarılı ortaklığı olan bir yapı var. Bugün yüzde 50-50 ortak olduğumuz SunExpress Türkiye ve Almanya’daki şirketleriyle 74 uçaklık bir filoya ulaştı. İstanbul’a, hem THY hem de SunExpress tarafının geleceğini konuşmak için geldim.

Bu ortaklık gelecekte nereye gidecek?

Lufthansa olarak pazarın dinamiklerini çok iyi biliyoruz. Hedefimiz, THY ile birlikte kazan-kazan pozisyonunda olacağımız yeni yatırım. Ben iki tarafın da bu ortaklığı farklı bir platforma taşıyıp yola devam ederek başarılı olacağına inanıyorum.

Yani yeni bir havayolu mu kuracaksınız?

Evet. Planımız, uzun menzilli uçacak, düşük maliyetli bir havayolu kurmak. Almanya merkezli bu şirket, uçuşlarına bir yıl içinde başlayacak. Uzun menzilde Avrupa çıkışlı ABD’de Florida’dan Güney Afrika’ya, Hint Okyanusu’nda tatil noktalarına farklı yerlere sefer yapacak.

Kaç uçakla başlayacaksınız? Hangi uçak tipi kullanılacak?

Hedefimiz başlangıçta 3 veya 4 uçak. Bir yıl içinde filo 7 uçağa çıkacak. İlk etapta Airbus A330 veya Boeing 767 uçaklarını kullanmayı planlıyoruz. Birinci yılın ardından operasyona bakacağız. Eğer beklediğimiz gibi gidiyorsa, filoyu yeni nesil geniş gövdeli uçaklarla büyüteceğiz.

Düşük maliyeti uzun menzilde uçan bir havayoluna uygulamak için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Uzun menzilde THY veya Lufthansa’nın, düşük maliyette de SunExpress’in ciddi tecrübesi var. Uçulacak noktalarda altyapı hazır. Kurulacak yeni yapının sorunsuz işleyeceğine inanıyorum. Almanya’nın yanı sıra Avusturya ve İsviçre’den de ciddi bir talep görüyoruz. Amacımız havayolunu bir yıl içinde faaliyete geçirmek. Bununla ilgili kararı önümüzdeki haftalarda almak istiyoruz. Hedefimiz, Singapur Havayolları’nın kurduğu alt marka Scott gibi bir yapı oluşturabilmek.

LUFTHANSA'DAN YENİ KABİN TASARIMI

Uzun menzilde first ve business class koltuk tasarımını yenileyen Lufthansa, Boeing 747-8’de yeni bir ürünü de tanıtmaya başladı. Premium Ekonomi sınıfla birlikte Alman havayolunun hedefi, çıtayı yukarı taşımak.  Ekonomi sınıfında rekabetin giderek zorlaştığına dikkat çeken Lufthansa Grubu’nun CEO’su Spohr, “Elinizdeki ürünü geliştirerek uzun menzilde premium segmente kayıyoruz. Pazarın şartları bunu getiriyor. Boeing 747-8 ve A380’deki tasarım değişiklikleri yolcular tarafından beğenildi” diyor. Lufthansa’nın filosunda hem Airbus A380 hem de Boeing 747-8 var. THY ise filo planında yeni büyük uçağını arıyor. Spohr, “Hangisini önerirsiniz?” sorusunu ise “THY’nin tecrübesi var. En doğru kararı vereceğine inanıyorum” diye yanıtlıyor. (Hürriyet)

LUFTHANSA CEO'SU THY İÇİN NELER DEDİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Gülünc ~ 4 yıl önce
Buradaki yorumlari okuyorum ve gülmemek icin kendimi zor tutuyorum. Su Lufthansa sirket degil, meger güclü bir devletmis, Gezi olaylari bile onlar yürütmüs, haberim yokmus. Komplolari ne kadar cok seven bir milletiz. Sanki Türkiye dünyanin en önemli ülkesi, herkez bizimle ugrasiyor. Bu mentalite ile biraz zor kalkiniriz. Cünkü hatalari biz yapiyoruz, ama sucu hep disarda ariyoruz. Artik biraz da kendi yakamizi silkeleyelim. Ben burada Lufthansa'yi savunmuyorum, ama bir sirket her zaman kendi karini düsünür ve ona göre haraket eder. THY'da uyumasin; yönetime cuval ile para ödeniyor. Elamanlarini kisitlayacagina o da stratejic ve sirkete kazancli kararlar alsin. Ekonomik dünyasi böyle dir; acimasiz dir ve yapilan hatalari asla af etmez. Unutmadan: Bu Lufthansa'nin kararindan (eger gercekten Sunex ile planliyorsa) THY da kazanacak, cünkü sirket ortak. Bunu unutmayin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hamburg tolgaya katılıyorum. Aslında almanlarla iş yapılmaz ama gurbetçilerimiz mağdur olmasın. Almanların code share anlaşmasını sebepsiz yere nasıl bozduğunu unutmayacağız. Doğudada yıllarca alman millet vekillerin pkk lılara nasıl gaz verip el altından silah yardımı yaptığınıda asla unutmayacağız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Almanlara günahımı vermem.bunca olaydan sonra eğer onlarla ortaklık yaparlarsa millet olarak tepkimizi koymalıyız.. Geziyi de unutmadık, ayn el arab yüzünden çıkan olayları da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok gezen ~ 4 yıl önce
Lufthansa a340 ve a330 ları yeni şirkette kulanacaktır thy de a340 ları yedek parça yapmak üzere emekli edeiyor a340 lar daha çok ekmek yedirir yeni şirkette değerlendirilebilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000