05 Eylül 2010, Pazar 22:45:33

KUŞ SÜRÜSÜNE GİREN THY UÇAĞI AHL'YE GERİ DÖNDÜ

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Antalya seferini yapan uçağı, kuş sürüsüne daldığı yüzden Atatürk Havalimanı'na geri döndü.
  • Uçaktaydım, bir önceki yorumcunun dediği gibi uçak kalkmadı ama kalkmak üzereydi. Kuş çarptıktan 3-4 saniye sonra pilotlar kalkıştan vazgeçtiler. Bayağı sert bir duruş oldu, bazı yolcular paniklediler. Uçak değiştirildiği halde sonraki sefere bazı business class yolcuları binmedi.
  • haber pek dogru olmamis cunku ucak kalkıs yapmadan motora kus sürüsü girmis ve kalkıstan vazgecilmistir...
  • Fakat çok pahalı fan bıçaklarına zarar verebilen kuşlar, az da olsa güç kaybı yaratabilirler ve nadiren de rastlansa, büyük veya çok miktarda kuş, motora girdiğinde herşeye rağmen motorun gücü tamamen de kaybolabilir.Kuşların vereceği olası zararları önlemek için yerde de birtakım teknik ve teçhizatlar geliştirilmiştir. Bazı hava limanlarında, kuşları havaya ateş ederek kaçırması için ekipler bile vardır. Bazılarında ise eğitimli şahinler veya ses bombaları kullanılır.
  • Kuşlar uçakların motorunun içine emildikleri için ağır maddi hasarlara neden olurlar. Önceleri uçak motorlarının durmasına da sebep olan kuşlar, gelişen teknoloji sayesinde artık çok ciddi tehlikeler yaratmamaktadır. Günümüz uçaklarında kullanılan hafif, kompozit, dayanıklı malzemeler sayesinde, motorlar birden fazla kuşun emilmesinde bile yeterli gücü temin edebilmektedirler. Yeni bir motor imal edildiğinde, kuş dayanıklılık testine tabi tutulur. Yani test aşamasında motorların içlerine ölü kuşlar fırlatılıp, ne miktarda güç kaybedildiğine bakılır.
Türk Hava Yollarının (THY) İstanbul-Antalya seferini yapan yolcu uçağı, kalkış sırasında motoruna kuş girmesi sonucu 116 yolcusuyla Atatürk Havalimanına geri döndü.

Alınan bilgiye göre, Antalya seferini yapmak üzere saat 15.25’te havalanan Airbus A320 tipi TK 2416 sefer sayılı THY uçağı, Atatürk Havalimanından kalkışı sırasında kuş sürüsünün arasına girdi. Uçak, bunun üzerine, 116 yolcusuyla Atatürk Havalimanına geri döndü.

Motoruna kuş giren yolcu uçağı bakıma alındı, yolcular başka uçakla Antalya’ya gönderildi.

Hürriyet

KUŞ SÜRÜSÜNE GİREN THY UÇAĞI AHL'YE GERİ DÖNDÜ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 8 yıl önce
Uçaktaydım, bir önceki yorumcunun dediği gibi uçak kalkmadı ama kalkmak üzereydi. Kuş çarptıktan 3-4 saniye sonra pilotlar kalkıştan vazgeçtiler. Bayağı sert bir duruş oldu, bazı yolcular paniklediler. Uçak değiştirildiği halde sonraki sefere bazı business class yolcuları binmedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
haber pek dogru olmamis cunku ucak kalkıs yapmadan motora kus sürüsü girmis ve kalkıstan vazgecilmistir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Fakat çok pahalı fan bıçaklarına zarar verebilen kuşlar, az da olsa güç kaybı yaratabilirler ve nadiren de rastlansa, büyük veya çok miktarda kuş, motora girdiğinde herşeye rağmen motorun gücü tamamen de kaybolabilir.Kuşların vereceği olası zararları önlemek için yerde de birtakım teknik ve teçhizatlar geliştirilmiştir. Bazı hava limanlarında, kuşları havaya ateş ederek kaçırması için ekipler bile vardır. Bazılarında ise eğitimli şahinler veya ses bombaları kullanılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kuşlar uçakların motorunun içine emildikleri için ağır maddi hasarlara neden olurlar. Önceleri uçak motorlarının durmasına da sebep olan kuşlar, gelişen teknoloji sayesinde artık çok ciddi tehlikeler yaratmamaktadır. Günümüz uçaklarında kullanılan hafif, kompozit, dayanıklı malzemeler sayesinde, motorlar birden fazla kuşun emilmesinde bile yeterli gücü temin edebilmektedirler. Yeni bir motor imal edildiğinde, kuş dayanıklılık testine tabi tutulur. Yani test aşamasında motorların içlerine ölü kuşlar fırlatılıp, ne miktarda güç kaybedildiğine bakılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000