20 Kasım 2009, Cuma 08:20:01

Kürtçe anons talebine cevap geldi...

DTP Siirt milletvekili Osman Özçelik’in, "Güneydoğu’ya sefer yapan uçaklarda Kürtçe anons yapılması" önerisine olumsuz yanıt geldi...
  • burdan hukumete sesleniyorum kapi kapi dolasip seckin insanlari ve partileri acilim hakkinda bilinclendirmek yerine guney doguya heyet gonderip okula gitmenin ve egitim gormenin kanuni bir sorumluluk oldugunu ve oradaki cahil insanlari aydinlatmalari ve bilinclendirmeleri gerekmektedir.birgun gelecek Turkiye halki kendi ulkesinde yabanci gibi olacak .....
  • Allah aşkına Türkler nerelerdesiniz? Neden Kerkütteki türkleri kürtler katliam ederken neredeydiniz?
  • İşin olacağına baksanıza, elinizi verince kolunuzu da kapmaya çalışıyorlar. Hangi ülkedeki azınlık gurubunun dilinde anons ediliyor? Cahilliğin de bir sınırı olmalıdır diye düşünüyorum.
  • Türkiye'de bütün vatandaşların ilk öğretimi tamamlamaları kanun gereğidir. Türkçe bilmediğini iddia edenler 10 ar çocuk doğurup sokağa salarlarsa, Türkiye'yi yönetenler ilim bilim öğreteceklerine on binlerce kuran kursu açıp din öğretiyoruz diye arapça tekrarlıyan papağanlar yetiştirirlerse olacağı budur. Ne diyelim "YAZIKLAR OLSUN" hepsine.

DTP Siirt milletvekili Osman Özçelik’in "Güneydoğu’ya sefer yapan uçaklarda Kürtçe anons yapılması" önerisine, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve THY’den olumsuz yanıt geldi. Yetkililer, uçaklardaki anonsların bütün dünyada önce o ülkenin resmi dili, sonra da uluslararası kullanımı olan İngilizce olarak yapıldığını belirterek "Yerel dilde anons, sivil havacılık kurallarına da aykırı" dediler.

Daha önce seçmenlerine Kürtçe bayram tebriği gönderen DTP Siirt milletvekili Osman Özçelik, TBMM’de Ulaştırma Bakanlığı bütçesi ele alınırken, THY uçaklarında Türkçe ve İngilizce anons yapıldığını hatırlattı. Özçelik, "Yabancı yolcu olmayan uçaklarda bile İngilizce anons yapılıyor. Bölge illerine giden uçaklarda da Kürtçe anons yapılmalı. O insanlar hava basıncı düştüğünde ya da acil durumlarda ne yapacaklarını bilmiyorlar’’ demişti.

BÜTÜN DÜNYADA KURALLAR VAR
Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililer ise tüm dünyada anons kuralları olduğunu belirterek, "Sivil havacılık kurallarına göre anonslar önce o ülkenin resmi diliyle, sonra da uluslararası kullanımı olan İngilizce yapılır. Uçak, yurt dışı seferdeyse, gidilen ülkenin resmi dilinde üçüncü anons da yapılabilir. Bunun dışında başka dil kullanılmaz, yerel dil hiç kullanılmaz’’ dediler.

THY ile Türkiye’de uçuş yapan özel kuruluşların uçaklarındaki anonslar, bazı şikayetler üzerine, daha önce de SHGM tarafından ele alınmış ve uyarılarda bulunulmuştu. Bazı hava yollarının anons kalıplarına uymadığı ve ülke itibarı ile sektöre zarar verdiği vurgulamıştı. DHMİ Genel Müdürlüğünün de havalimanlarındaki anonsları kurallara bağlanmıştı Bu konuda ‘’Uçuş Bilgi, Anons ve Danışma Hizmetleri İşletme Talimatı’' da bulunuyor.

Gazeteport

Kürtçe anons talebine cevap geldi...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 9 yıl önce
burdan hukumete sesleniyorum kapi kapi dolasip seckin insanlari ve partileri acilim hakkinda bilinclendirmek yerine guney doguya heyet gonderip okula gitmenin ve egitim gormenin kanuni bir sorumluluk oldugunu ve oradaki cahil insanlari aydinlatmalari ve bilinclendirmeleri gerekmektedir.birgun gelecek Turkiye halki kendi ulkesinde yabanci gibi olacak .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Allah aşkına Türkler nerelerdesiniz? Neden Kerkütteki türkleri kürtler katliam ederken neredeydiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İşin olacağına baksanıza, elinizi verince kolunuzu da kapmaya çalışıyorlar. Hangi ülkedeki azınlık gurubunun dilinde anons ediliyor? Cahilliğin de bir sınırı olmalıdır diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Türkiye'de bütün vatandaşların ilk öğretimi tamamlamaları kanun gereğidir. Türkçe bilmediğini iddia edenler 10 ar çocuk doğurup sokağa salarlarsa, Türkiye'yi yönetenler ilim bilim öğreteceklerine on binlerce kuran kursu açıp din öğretiyoruz diye arapça tekrarlıyan papağanlar yetiştirirlerse olacağı budur. Ne diyelim "YAZIKLAR OLSUN" hepsine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000