01 Nisan 2013, Pazartesi 22:06:06

KULE UNUTTU THY PİLOTU PAS GEÇTİ

Türk Hava Yolları'nın (THY) Basel-İstanbul seferini yapan uçağı Atatürk Havalimanı'na inişe geçtiği sırada kule tarafından unutulunca pisti pas geçmek zorunda kaldı.
  • Olayı iki açıdan incelemek gerekiyor, 1)prosedür ve 2) pilot'un hassasiyeti. 1) Prosedür açısından baktığımızda pilot'un daha uygun bir şekilde ikaz etmesi gerekirdi. 2) Fakat ikinci bakış açısı şunu gerektirir (pilot'un hassasiyeti); pilot'un ciddi bir sorumluluğu var ve bu sorumluluk gereği kulenin büyük bir soruna/kazaya sebep olabilecek bir hatayı yapmasına tepki göstermiş. Air crash investigation'ları (uçak kazası raporları) incelersiniz, önemsiz gibi görünen birçok hatadan nasıl büyük facialar olmakta görebilirsiniz (buna pistte çarpışan uçaklar da dahil). Selamlar.
  • Sende ol sende al.
  • TK nın tipik 737 kaptanı malesef ne çektiyse TK bu 737 den çekmiştir nasıl bir kültür olurda değişmemek adına hale bu gayreti gösterir anlaşılır gibi değil malesef bu konu ne CRM ne de eğitimle çözülmesi mümkün değil 737 de makam koltukları değişse bile malesef kültür değişmiyor bu da kaçınılmaz olarak bu filonun kaderi oluyor işte sonuçta orta da daha neler neler varda hepsi hasır altı ediliyor...
  • Jfk de uçağı indirmeyi unutan kontrolörü hemen class C meydanına gönderirler. Maaşı üçte bir oranında düşer.Orada böyle hata olmaz.

İsviçre'nin Basel kentinden İstanbul'a gelen Türk Hava Yolları'na ait yolcu uçağı, kulenin iniş iznini vermeyi unutması sonucu pisti pas geçti.

Edinilen bilgilere göre saat 15.00'de kalkması planlanan Türk Hava Yolları'nın TK1924 sefer sayılı Boeing 737-900ER tipi yolcu uçağı, yaklaşık yarım saatlik rötarla saat 15.30'da Basel'den İstanbul'a hareket etti.

İstanbul'a iniş için alçalan uçak, kulenin iniş iznini vermeyi unutması nedeniyle Atatürk Havalimanı'nı pas geçti. Bunu üzerine uçağın pilotu, kule ile tekrar irtibata geçerek "Uçak terk etti pisti. Bana iniş talimatı vermiyorsun. Nasıl ineceğim ben?" diyerek sert çıktı.

Yaşanan olaylardan sonra uçak, 15 dakikalık rötarla TSİ 19.10'da Atatürk Havalimanı'na iniş gerçekleştirdi.

Pilot ile kulenin pas geçme sonrası konuşmaları;©AirportHaber

KULE UNUTTU THY PİLOTU PAS GEÇTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

B-737 800 ~ 3 yıl önce
Olayı iki açıdan incelemek gerekiyor, 1)prosedür ve 2) pilot'un hassasiyeti. 1) Prosedür açısından baktığımızda pilot'un daha uygun bir şekilde ikaz etmesi gerekirdi. 2) Fakat ikinci bakış açısı şunu gerektirir (pilot'un hassasiyeti); pilot'un ciddi bir sorumluluğu var ve bu sorumluluk gereği kulenin büyük bir soruna/kazaya sebep olabilecek bir hatayı yapmasına tepki göstermiş. Air crash investigation'ları (uçak kazası raporları) incelersiniz, önemsiz gibi görünen birçok hatadan nasıl büyük facialar olmakta görebilirsiniz (buna pistte çarpışan uçaklar da dahil). Selamlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
No commen'te comment ~ 5 yıl önce
Sende ol sende al.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kült olmuş 737 ~ 5 yıl önce
TK nın tipik 737 kaptanı malesef ne çektiyse TK bu 737 den çekmiştir nasıl bir kültür olurda değişmemek adına hale bu gayreti gösterir anlaşılır gibi değil malesef bu konu ne CRM ne de eğitimle çözülmesi mümkün değil 737 de makam koltukları değişse bile malesef kültür değişmiyor bu da kaçınılmaz olarak bu filonun kaderi oluyor işte sonuçta orta da daha neler neler varda hepsi hasır altı ediliyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Jfk de uçağı indirmeyi unutan kontrolörü hemen class C meydanına gönderirler. Maaşı üçte bir oranında düşer.Orada böyle hata olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000