23 Temmuz 2010, Cuma 10:13:54

KTHY çalışanlarının CAS isyanı

Bir grup Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanı ile Cyprus Airport Services (CAS) Genel Müdürü İlhan Böke arasında dün Ercan Havalimanı’nda gerginlik yaşandı.
  • hayırlısı taş yapı almış cas calışanlarını bir yorumcu
  • ilhan be türk havayolları gelince zam yapacaktı bize ama malesef yapmadı.o da yalancı cıktı.şimdide tk gidecekmiş giderse gitsin kalsada ,gitsede aynı parayı alıyoruz o zaman gitse daha iyi olur.olmazmı.olur.böyle devam ederse pegasus da gidecek.farkınde değiler. onlar oturdukları koltuğu ve alacakları paraları düşünmeye devam etsinler.bizim hakımızı yemeye devam etsinler.afiyetler olsun
  • Turgut beye cok tesekkur ederiz adaletli oldugu icin saygilarimla
  • Turgut beye cooook tesekur ederiz.hayatinizda basarilar dileriz. Yeterki adalitli olun .tebrikler bir rasta iki kendini bilmez hint kumasi vurdunuz .tebrikler

Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanları, CAS’a geçiş yapmak istemediklerini vurgulayarak eğer CAS’a geçerlerse maaşlarında yarı yarıya düşüş olacağını savundular.

KKTC'de yayınlanan Havadis'te yer alan habere göre; CAS Şirketi’ne geçecek KTHY çalışanları ile şirket arasında dün Ercan Havaalanı’nda gerçekleşen toplantıdan sonra KTHY çalışanlarının çalışma koşulları konusunda tatmin olmadığı belirtildi. Toplantıda oldukça gergin anların yaşandığını da söyleyen çalışanlar, “bizi baskı altına almaya çalışıyorlar” diyerek CAS Şirketi’ne ateş püskürdü.

CAS Genel Müdürü İlhan Böke: “Bizim için 20 yıllık personel de 3 günlük personel de aynıdır”

CAS Genel Müdürü İlhan Böke toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, çalışanların çağrılma sebebinin, çalışma şartlarının konuşulması olduğunu belirterek, CAS olarak kimsenin işsiz kalmasını istemediklerini söyledi. Toplantıda bulunan bazı çalışanların en az 20 yıllık personel olduğunu söyleyen Böke, kendileri için 20 yıllık personelin de 3 günlük personelin de aynı olduğunu kaydetti.

Böke sözlerine şöyle devam etti: “Hepsinin maaşı aynı olacak. Eskiden çalışanlar, 4-5 bin TL maaş alıyorlardı. Ama biz şu anda sadece Pegasus Şirketi’ne hizmet veriyoruz. Biz CAS olarak, hep kazandığımızın fazlasını verdik. Gazetelere ilan verdik. Asgari ücrete çalışabileceğini söyleyen 250 kişi başvurdu. Üstelik bu insanlar üniversite mezunu. Eğer şimdiki çalışanlar bu şartları kabul etmezlerse dışarıdan gelen başvuruları değerlendirmek zorundayız. Bu arkadaşlar uzunca yıllar KTHY’ye hizmet ettiler. Ancak CAS özel bir şirket. Ya bu şartlar kabul edilecek ya da dışarıdan elemanlar alınacak. CAS’ın ayakta kalabilmesi için bu önlemleri almamız şart.”

Ulutuğ: “Konunun takipçisi olacağız”

Toplantıdan sonra Hava-Sen adına açıklamayı sendika yetkilisi Urungu Ulutuğ yaptı. Ulutuğ, CAS’ın 19-20 yıllık çalışanlarına 1,550 TL maaş verileceğini söylediğini belirterek emekli olduktan sonra ise, aylık 2 bin TL maaş alacak olan çalışanların, bu şartlara göre 900 TL alacaklarını kaydetti. Ulutuğ, sendika olarak konunun takipçisi olacaklarını söyleyerek hukuki sürecin devam ettiğini belirtti.

Çalışanlar ne dedi?

Atilla Keleş : “ Toplantı salonuna girdik. Toplantıda, CAS Şirketi Genel Müdürü Mehmet Özçelik, Genel Müdürü İlhan Böke ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nalbantoğlu bulunuyordu. Genel müdür İlhan Bey bize maaşlarla ilgili aşağıdaki önerileri sundu:

1-Apronda çalışacak personel ve işçilerin maaşı 1,550 TL,

2-Memurlar 1,900 TL,

3-Yasalara göre özlük haklarımız korunacak.

Genel müdür İlhan Bey bunları söyledikten sonra, yönetim kurulu başkanı Mehmet Özçelik de bunları teyit etti. Ben Mehmet Bey’den söz hakkı istedim. Kendisine geçen gün bir TV kanalında KTHY’den CAS’a geçiş yapacak olan personelin en az zarar görecek olduğu şekli kendisine sundum.

Ben ona 17 yıllık personel olduğumu ve şu anda yeni kararlarla, işe yeni başlayacak birisiyle aynı ücreti alacağımı söyledim. Yönetim kuruluyla yapılan toplantıda Mehmet Bey’e şu soruyu sordum: ‘Sizin en az zarar verecek olan beyanatınız bu mu?.’ Kendisi de bana haklı olduğumu, ancak kendisinin bu konuda bir şey yapamayacağını, çünkü gelir gider dengesinin bu olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda Mehmet Bey, şu anda CAS Şirketi’nde bu koşullarda çalışmak için 250 kişinin müracaat ettiğini ve bizlerin bu şartları kabul etmememiz halinde bu başvuruların değerlendirileceğini söyledi. Ben de, ‘Bu bir baskıdır. Eğer böyle düşünüyorsaydınız, bizleri neden buraya çağırıyorsunuz?’ diye sitem ederek toplantı odasından ayrıldım.”

Rengin Göksu : “Cas Şirketi bizi toplantıya çağırdı. Mutabakat şartlarını bu toplantıda bize söyleyeceklerdi. Bazı arkadaşlarımıza şartları dün söylediler ve bir günlük düşünme süresi verdiler. Önceki gün yönetim kurulu başkanı Sn. Mehmet Özçelik bir TV kanalının konuğu oldu. Mehmet Bey, TV’de yaptığı konuşmada, çalışanlardan kimsenin kazanılmış haklarına dokunmayacaklarını, ancak aynı maaşları veremeyeceklerini belirtti.

Mehmet Bey, verilecek olan yeni ücretlerin eski ücretlere göre arada pek bir fark olmayacağını söyledi. Fakat biraz önce yukarıya çıkan arkadaşlara maaşların neredeyse yarı yarıya oranla düştüğünü söyledi. Burada resmen çalışanlara ‘Beğenirsen çalış, beğenmezsen çalışma’ deniliyor.”

KTHY çalışanlarının CAS isyanı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (69)

yorumcu ~ 4 yıl önce
hayırlısı taş yapı almış cas calışanlarını bir yorumcu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kthy calışanları ~ 4 yıl önce
ilhan be türk havayolları gelince zam yapacaktı bize ama malesef yapmadı.o da yalancı cıktı.şimdide tk gidecekmiş giderse gitsin kalsada ,gitsede aynı parayı alıyoruz o zaman gitse daha iyi olur.olmazmı.olur.böyle devam ederse pegasus da gidecek.farkınde değiler. onlar oturdukları koltuğu ve alacakları paraları düşünmeye devam etsinler.bizim hakımızı yemeye devam etsinler.afiyetler olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
husamettin ~ 5 yıl önce
Turgut beye cok tesekkur ederiz adaletli oldugu icin saygilarimla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Turgut beye cooook tesekur ederiz.hayatinizda basarilar dileriz. Yeterki adalitli olun .tebrikler bir rasta iki kendini bilmez hint kumasi vurdunuz .tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000