08 Ekim 2014, Çarşamba 12:14:58

KOTİL'DEN GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanı Temel Kotil, uçak bakımına ilişkin "MRO Aviation Week Europe" toplantısına katılmak üzere geldiği İspanya'nın başkenti Madrid'de açıklamalarda bulundu.
  • Sivil havacılık mezunlarını biz bu bölüm mezunlarını tanımıyoruz kabul etmiyoruz deyip mülakata bile almayıp kapıdan çevirdiniz. Kendi dostalarınıza yakınlarınıza kadrolar açıp peşkeş çektiniz. Bizler dururken yurtdışındaki gençlere iş vaadettiniz. Böylemi bu ülkenin milli gururu olacaksınız. Yazıklar olsun
  • her çıkışın bir inişi vardır temel efendi sen daha iyi bilirsin hiçbir uçak havada kalmaz
  • Yatacak yerin yok
  • Zehrını akıtmak ıcın sinsıce bır yılan gıbı beklesen avinı etkisiz hale getırmek ıcın kıyıda kosede pusuya yatan cakallar gıbı sirkettın ve devletin heryerınde varlıklarını korumakta olan hashasilerin paralel hizmetçileri için ne yaptınız.açıklayın temel bey .lutfen.

Kotil, "Türkiye havacılıkta lider pozisyona geldi ama THY, Pegasus ve Atlasjet ile birlikte Türkiye olarak henüz dünyanın en büyük havayolu değiliz. Her şeye rağmen Türkiye çok iyi gidiyor" dedi.

İstanbul'da, Atatürk Havaalanında 56 milyon, Sabiha Gökçen'den de 20 milyon yolcunun seyahat etmesinin öngörüldüğünü ifade eden Kotil, şunları kaydetti:

"Bu da Paris ve Frankfurt'tan daha çok yolcu anlamına geliyor. Önümüzde sadece Londra olacak" diyerek, önemli bir ayrıntıyı paylaştı. Özellikle AEA Başkanı sıfatıyla Madrid'deki toplantıda konuşma yaptığını kaydeden Kotil, "Dünyada 100 yılda oluşan 21 bin uçak filosunun 20 yıl içinde iki katından daha fazla artarak, 47 bin uçağa çıkacağını ve buna paralel olarak uçak bakımlarının daha çok önem arz edeceğini, teknisyen sayısının da iki katına çıkması gerektiğini" söyledi. Türkiye için de aynı durumun söz konusu olduğunun altını çizen Kotil, "Türkiye'de genel olarak uçak filosu şu anda zaten 3 katına çıktı. Koltuk sayısı da 5 katına çıktı. THY olarak bizim yolcu sayımızda 6 katına çıktı. Bu katlanarak devam edecektir ve teknisyen ihtiyaçlarını da beraberinde getirecektir."

"Asya pazarı önemli"

Havayolu ulaşımında dünyada şu anda liderliğin Avrupa'da olmasına rağmen Asya'nın çok güçlendiğini vurgulayan Kotil, "Gelecek 20 yılda Avrupa'nın liderliğini Uzak Doğu'ya kaptırma olasılığı var. Bu yeni 26 bin uçağın 11 bini Asya'da devreye girecek. Bu da Asya'ya ticaret yapmamız, oralarda bakım merkezleri kurmamız gerektiği anlamına geliyor. Asya iyi bir pazar. Asya'da havayolu şirketleri güçleniyorlar ama bizim de Avrupalı olarak o pazardan pay almamız gerekiyor" diye konuştu.

THY olarak kısa vadedeki hedeflerini olan pazarlarda daha büyümek ve olmayan pazarlara girerek büyüme yolculuğuna devam etmek" şeklinde özetleyen Kotil, "Asya'da hala istediğimiz büyüklükte değiliz ve büyümek istiyoruz ama Çinliler ile uçuş hakları konusunda sorun var. Aynı şekilde Hindistan'da sorun var. İstediğimiz kadar uçuş izni alamıyoruz. Alsak hemen seferleri koyacağız. Çin ve Hindistan ile anlaşmaların yapılmasını bekliyoruz ama bu yıl içinde olmasını beklemiyoruz" dedi.

"THY olarak, şirket alımı konusunda bizde hiçbir gelişim olmadı. THY organik büyüyor ve gündeminde bir şirket alımı yok" diyen Kotil, 42 sefere çıktıkları Afrika'da büyümeye ve daha fazla çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. THY Genel Müdürü, "Afrika geleceğin cenneti. 1 milyar nüfusu var. Zaten şu anda yeraltı kaynaklarını değerlendirse, dünyanın süper zengini olabilir" dedi. Kotil ayrıca, mevcut durumda günde 3 olan  İstanbul  -Madrid seferlerinin gelecek yaz 5'e çıkarılacağını ve bu seferlerden birinin Sabiha Gökçen'e konulacağını duyurdu.

IŞİD'e yönelik Suriye ve Irak'taki operasyonların havacılık sektörüne etkisi

"Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen uluslararası askeri operasyonlar, genel anlamda Türk havacılık filosunu ve diğer havayolu şirketlerini nasıl etkiliyor?" sorusuna ise Kotil, "Her şeyden önce Suriye'deki durum herkesi üzüyor. Büyük ihtimalle bu dünyada Suriye'deki duruma üzülmeyen insan yoktur. İnsanların kıyıldığı bir durum var ortada. Türkiye yapması gerekeni yapıyor. Biz yıllardan beri Suriye'ye ve onun hava sahasında uçmuyoruz, o yüzden ticari açıdan bizde bir değişiklik yok. Irak'ta yalnızca Musul'u kestik. Diğer şehirlerdeki uçuşlarımız devam ediyor. Direkt etkisi bu kadar. Ama uçuşları bir tarafa bırakıp, Suriye, Irak ve Libya gibi ülkelerde sorunların çözülmesi lazım. Biz THY olarak geçmişte yaptığımız gibi bu sorunlar çözülür çözülmez hemen onların yanında olacağız. Bu coğrafyayı sadece para olarak görmüyoruz. 4 yıldan beri tek başımıza Somali'ye uçarak onları dünyaya bağladığımız gibi Suriye, Libya ve Irak'taki insanları da gitmeleri gereken yerlere götüreceğiz" cevabını verdi.

Son olarak 2005 yılından bu yana THY Genel Müdürü görevini yürüten Kotil, zaman zaman gündeme getirilen "görevini bırakacağı" iddialarını "yok" diyerek yalanladı. Kotil, sözlerine şöyle devam etti:

"Allah'ın izniyle Türkiye'de yapacak çok iş var. Arkadaşlar çalışıyor, ödülleri biz alıyoruz. Yaklaşık 4 ay önce Allah nasip etti ve "En İyi CEO" ödülünü aldık. Ama şunu söyleyeyim, Türkiye ve THY şu anda daha işin başında. Bu yıl 60 milyonun biraz altında yolcumuz olacak. Hedefte 120 milyon ve fazlası var. Yani çok iş var."

KOTİL'DEN GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sivil havacılık mezunlarını biz bu bölüm mezunlarını tanımıyoruz kabul etmiyoruz deyip mülakata bile almayıp kapıdan çevirdiniz. Kendi dostalarınıza yakınlarınıza kadrolar açıp peşkeş çektiniz. Bizler dururken yurtdışındaki gençlere iş vaadettiniz. Böylemi bu ülkenin milli gururu olacaksınız. Yazıklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
78 ~ 4 yıl önce
her çıkışın bir inişi vardır temel efendi sen daha iyi bilirsin hiçbir uçak havada kalmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY UZMAN ~ 4 yıl önce
Yatacak yerin yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hashasiler ~ 4 yıl önce
Zehrını akıtmak ıcın sinsıce bır yılan gıbı beklesen avinı etkisiz hale getırmek ıcın kıyıda kosede pusuya yatan cakallar gıbı sirkettın ve devletin heryerınde varlıklarını korumakta olan hashasilerin paralel hizmetçileri için ne yaptınız.açıklayın temel bey .lutfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yarası olanlar ~ 4 yıl önce
nasıl bı düşmanlığınız var sizin? thy tarıhınde böyle gelişme görülmedi.ben yapamıyorsam batsın diyenlerden seniz KİNİNİZLE geberin denir size..daha geniş ve pozitif olanlar kazanır.her inişinde yükselişi var..bu böyle biline ...
yarası olanlar s ~ 4 yıl önce
Kın ve nefret sizin sermayenız tehdıt ve santaj ile neler yapıp nerelerı ele gecırdıgınızı ve oralarda nasıl acımasızca ıcraatlar yaptıgınızı herkes biliyor.yalancının mumu misali .hepiniz tektek açığa çıkacaksınız .sızler cok hızlı cıktınız kafa ustu

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000