18 Haziran 2014, Çarşamba 01:22:42

KOTİL: "YENİ HAVALİMANI 200 MİLYONA ULAŞACAK"

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, yeni havaalanının hedefin de üzerine çıkarak 200 milyon yolcuya ulaşacağını ve Atatürk Havalimanı'nın ise eninde sonunda kapanacağını düşünüyor...
  • bence 300e ulaşacak. yok mu artıran...
  • Ekonomi iyi olduğu sürece aman bana ne! benim kazancım yerinde gerisi boş !diyerek hertürlü değerlerini unutan insanımız,satılmış karaktersiz insanlık dışı bu halinden Ağustos c.baskanligi seçimlerinden sonra çıkan ekonomik krizi kemiklerine kadar hissettiklerinde tornistan edip bugün yalayıp yuttuklarını taşlayıp inkar edicekler...Korkma, Titre!)
  • diğer ülkelerdede tarihi kişiliklerin ismi verilir tabii ama amerikada mesela herköşe başında george washington heykeliyle karşılaşmazsınız dediğim gibi ülkeyi kuzeykoreye (lidere tapınma bağlamında) çevirdiniz birde kendi ismini değil atatürk ismini kullanıyorsunuz bu da sizi kuzeykoreli tuhaf tiplerin bi adım ötesine taşıyor, kendinizi tedavi edin.
  • Çok değil 4-5 yıl kadar önce bu köşede yorum yapanlardan bazıları SAW kapansın, orası Istanbul bile değil ancak kargo havalimanı olur, vs.. diye yorum yapıyorlardı. Kaderin cilvesine bak ki şimdi Atatürk kapanıyor, hatta kargo havalimanı bile olamaz deniyor.

2023 yılında 120 milyon yolcu… Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu hedef için çalışmalara başladıklarını anlatarak sözlerine başlıyor. THY'nin Boeing’den yaptığı yeni uçak siparişleri bunun adımlarından biri. Boeing’den sipariş edilen 15 adet B737-8 MAX uçak 2020 yılında teslim edilecek.

'BU HAVAALANI 200 MİLYONA ÇIKAR'
Kotil yeni havalimanının ilk bölümü devreye alındığında yeni uçaklarla hazır olmayı amaçladıklarını söylüyor. THY Genel Müdürü'ne göre 2027’de 150 milyon yolcu hedefi olan yeni havalimanı 200 milyona ulaşacak.

Kotil, İstanbul’un coğrafi konumu, havacılıktaki büyüme hızı düşünüldüğünde daha büyük bir havalimanının olmazsa olmaz olduğunu ifade ediyor:
"Bu dünya havacılığı için şarttı. Türkiye ekonomisinin performansı, coğrafi konumu, denize açık olması, yeni bir havaalanı olması… Bu projede her şey ideal. Bu havaalanından daha güzel projeyi ben havacılıkta bilemiyorum. Çok büyük bir olay bu. Bu havacılığa hediyedir. Her üllkenin bir merkez şehri olmalı ve büyük ülkeden bahsediyorsak 150-200 milyon kapasiteli havaalanı lazım. Yolcu sayısı 20 yılda iki kattan fazla artacak. Avrupa’nın X havaalanında bugün 60 milyon yolcu varsa bu ikiye katlanacak demek. Eğer bu kapasiteye ulaşamazlarsa pazar payı kaybetmek demek bu."

Temel Kotil, Avrupa’yı Asya’ya bağlamada bugün en uygun aktarma noktasının İstanbul olduğunu söylüyor:
"Coğrafi olarak İstanbul bir Avrupa şehri. Avrupa’nın önemli şehirleri üç, dört saatlik uzaklıkta. Yemek ikramı olabiliyor, kişi isterse film seyredebiliyor. Avrupa’dan seyahatler Ortadoğu’da son buluyorsa, Afrika’da son buluyorsa, İstanbul optimum mesafede. Aktarma gittiğinizde yol uzar ama Avrupa'yı Ortadoğu’ya bağlamakta yol sadece yüzde 6 uzuyor. Bir tarafımda üç, dört saatlik Avrupa, diğer tarafımda Ortadoğu. İkisi de optimum mesafede. Boeing ve Airbus dar gövde uçakları üç, dört saatlik mesafeleri uçabiliyor. Bu uçakları kullanarak da yakıt daha az harcanıyor. Eğer bu yolcular Frankurt ve Paris’e getirilse mesafe daha da uzuyor. İstanbul havacılığa büyük hizmet verecek şehir. 2003’te 4 milyon turist varken, geçen yılı 11 milyonla kapadık. Büyüme yüzde 17, dünyada ise büyüme yüzde 4'tü. Dev Avrupa’yı Ortadoğu’ya bağlamada İstanbul bir numara bir yer. Böyle olduğu için biz çok hızlı büyüyoruz."

Temel Kotil’e göre bu büyümeyi mevcut havalimanları karşılayamıyor. Kotil, Atatürk Havalimanı’nın başta 30 milyon için tasarlandığını ve bu yıl 55 milyona ulaşmasının beklendiğini ifade ediyor. THY bu sene Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarından toplam 60 milyon yolcu taşıma hedefinde. 2003-2013 yılları arasında dünya yolcu trafiği yüzde 76 büyürken, Türkiye yüzde 258, THY yüzde 363 büyüdü.

'ATATÜRK HAVALİMANI YETMİYOR'
Temel Kotil, THY olarak büyümekle ilgili sıkıntıları olmadığını ama Atatürk Havalimanı’nın kendilerine yetmediğini söylüyor:
"Şu anda THY olarak bizim dünyadaki payımız yüzde 2. 2023 hedefi yüzde 5. Dünyada en çok yere uçan havayoluyuz. Şu anda ulaşım ağında dünya dördüncüsüyüz, Üç ABD’li şirket var önümüzde, onlardan birini bu yıl geçeceğiz. Atatürk Havalimanı bize yetmiyor şu an. Atatürk’te uçuş sayısı yeterli değil, terminal yeterli değil, burayı besleyen karayolu yeterli değil. Burası 30 milyon kişi için yapıldı. Bizim için her türlü engel, gecikmelere sebep oluyor."

'SABİHA GÖKÇEN'DE FİLO OLUŞTURUYORUZ'
THY artan yolcu kapasitesini karşılamak için Sabiha Gökçen’e yoğunlaşacak. THY yeni havalimanı açılsa da Sabiha Gökçen’den uçuşları sürdürecek: 
"Sabiha Gökçen’de filo oluşturuyoruz. 2023'te 120 milyon yolcunun bir bölümünü Sabiha Gökçen’de tutarız. 2023'te 20-30 milyon arasında yolcumuz olur orada. Şu anda 21 uçak var, daha sonraki yıllarda 60-70 uçağa gelir. Oraya yeni bir terminal ve pist geliyor, onun için oraya yoğunlaşıyoruz."

'ATATÜRK HAVALİMANI ENİNDE SONUNDA KAPANACAK'
Temel Kotil, Atatürk ve yeni havalimanının aynı hava aksı üzerinde olduğu için aynı anda çalışamayacağını ifade ediyor. Kotil, Atatürk Havalimanı’nın eninde sonunda kapanacağını söylüyor, “Zamanlamasını bilemem” diyor. Kotil’e göre Atatürk Havalimanı’nın kargo için kullanılması zor:

"Yolcu ile kargo birbirinden ayrılmaz. Kargonun yüzde 70’i yolcu uçağıyla geliyor. Yukarda yolcu, aşağıda kargo. Bütün dünyada da böyle bu. Yolcu neredeyse kargo da oradadır, ayrı olamaz." (Al Jazeera)

KOTİL: "YENİ HAVALİMANI 200 MİLYONA ULAŞACAK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

60 70 80 90... ~ 4 yıl önce
bence 300e ulaşacak. yok mu artıran...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isimi'ye ~ 4 yıl önce
Ekonomi iyi olduğu sürece aman bana ne! benim kazancım yerinde gerisi boş !diyerek hertürlü değerlerini unutan insanımız,satılmış karaktersiz insanlık dışı bu halinden Ağustos c.baskanligi seçimlerinden sonra çıkan ekonomik krizi kemiklerine kadar hissettiklerinde tornistan edip bugün yalayıp yuttuklarını taşlayıp inkar edicekler...Korkma, Titre!)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sürpriz yumurta ~ 4 yıl önce
diğer ülkelerdede tarihi kişiliklerin ismi verilir tabii ama amerikada mesela herköşe başında george washington heykeliyle karşılaşmazsınız dediğim gibi ülkeyi kuzeykoreye (lidere tapınma bağlamında) çevirdiniz birde kendi ismini değil atatürk ismini kullanıyorsunuz bu da sizi kuzeykoreli tuhaf tiplerin bi adım ötesine taşıyor, kendinizi tedavi edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nereden nereye ~ 4 yıl önce
Çok değil 4-5 yıl kadar önce bu köşede yorum yapanlardan bazıları SAW kapansın, orası Istanbul bile değil ancak kargo havalimanı olur, vs.. diye yorum yapıyorlardı. Kaderin cilvesine bak ki şimdi Atatürk kapanıyor, hatta kargo havalimanı bile olamaz deniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000