08 Mart 2016, Salı 12:02:12

Kotil; "Sadece 10 pilot adayından 1'i testi geçiyor"

İstanbul Üniversitesi ve Türk Hava Yolları (THY) arasında, 7 Mart 2016 tarihinde İÜ Rektörlük Makamı’nda düzenlenen tören ile işbirliği protokolü imzalandı.
  • yabancılara 2 aşama, Türklere 6 aşama, sınav sistemi, Türk pilotun nesi eksik, kocaman akademin var, eğitip Türk işsiz pilotlarını kendi bünyenize neden almıyorsunuz, yabancıları küçük gövdede tecrübesi yokken büyük gövde uçaklara veriyorsunuz, yalan değil hepsi gerçek !!!!!
  • Sinirsiz sermaye ile basarili olmak dünyadaki en kolay islerden birtanesi. ötekiside dünyada havaciligi THY yaratmis gibi havalara girip garip garip seyler yapmak ne kadar dogru tartisilir.Elin hansosuna Istanbulda agzina kadar dolu Metrobuslari teslim ederken DLR testi yapiyormusunuz, birak maintaines ekibide dlr teslerine dahil mi..uyan uyuyan arkadaslar birakin bu uydurmasyon avrupa sevdasi tesleri,adamin cani cikmis universite okumus pilot olmus ondan sonra neymis dlr testi,ee ...ondan sonra yabanci pilotlara muhtac olursunuz.
  • Seni de bu testlere soksak falan denmiş de adamın cv'sine bir bakın arkadaşlar.
  • IU rektoru marka demis. Dunyanin hangi siralamasinda IU ust siralara girebilmis ki markadan bahsediyor. Dunyanin en eski uni lerinden birisi ve potansiyel olarak buyuk bir potansiyele sahipken egitimde ve bilimsel arastirmalarda surunen bir uni.THY markadir.Hem de Turkiyenin en buyuk markasi.Begenmeye bilirsiniz ama bu ulkeden ancak bu cikmistir.Var mi daha iyi buyuk bir sirket? IU ne tavsiyem THY den biraz birseyler ogrensin. En azindan yemekhane yemeklerini falan duzeltsin...

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil tarafından imzalanan protokol ile pilot adaylarının ve aktif pilotların psikometrik ve diğer değerlendirilmeleri için İstanbul Üniversitesi’nin bilgi ve tecrübe birikiminden faydalanılarak, uzay ve havacılık psikolojisinin geliştirilmesi için her iki kurumun bilgi ve tecrübeleri birbirine aktarılacak.

Protokol kapsamında ayrıca havacılık ve hava yolları işletmesi alanında her iki kurumun katkıda bulunacağı yüksek lisans ve doktora programlarının açılması ve insan kaynağının seçiminde ve geliştirilmesinde yenilikçi sistemlerin geliştirilmesini sağlamak amaçlanıyor.

“Ülkemizin Marka Kurumlara İhtiyacı Var”
Protokolün imza töreninde konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin imzaladığı en önemli protokollerden birini THY ile imzaladıklarına dikkat çekerek bu tür işbirliklerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ilerleyen hedefleri doğrultusunda marka şirket ve kurumların güç birliği yapmasının altını çizen Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’nin bir marka kurumu olduğunu belirterek şunları dile getirdi: “Bu işbirliği katma değer üreten bir birliktelik olacak. Umulan faydanın en üst düzeyde olacağına inanıyorum. Bu protokol ülkemizin hedeflerini ileriye taşıyacak uygulamaları da beraberinde getirecek. Böyle bir işbirliğine zemin hazırladığı için Genel Müdürümüz Doç. Dr. Temel Kotil’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.”

“Testleri Türk Psikologlar Yapacak”
THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ise protokolün içeriğine ilişkin bilgi aktararak, “2003 yılında 640 pilotumuz varken şu an neredeyse 5000’e yakın pilotumuz var. Uçuş okullarında başarılı olabilmek için sıkı testlerden geçiliyor. Bugünkü test sistemimize göre, 4 yıllık üniversite mezunu ve iyi bir de İngilizceye sahip olan 10 kişiden sadece biri bu testleri geçerek süreçlere dâhil olabiliyor. Dolayısıyla psikolojik olarak çok güçlü yapılarının olması gerekiyor” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Kotil, “Bu testleri artık Türk psikologlar geliştirecek, yapacak. Ülkemiz modern, bu işi yapabilecek yeteneklere, bu anlaşmayla kavuşmuş olacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Protokolün imza töreni İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil’in birbirlerine hediye takdimleri ile sona erdi.Kotil; "Sadece 10 pilot adayından 1'i testi geçiyor"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

hepsi yalan ~ 2 yıl önce
yabancılara 2 aşama, Türklere 6 aşama, sınav sistemi, Türk pilotun nesi eksik, kocaman akademin var, eğitip Türk işsiz pilotlarını kendi bünyenize neden almıyorsunuz, yabancıları küçük gövdede tecrübesi yokken büyük gövde uçaklara veriyorsunuz, yalan değil hepsi gerçek !!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Yildiz ~ 2 yıl önce
Sinirsiz sermaye ile basarili olmak dünyadaki en kolay islerden birtanesi. ötekiside dünyada havaciligi THY yaratmis gibi havalara girip garip garip seyler yapmak ne kadar dogru tartisilir.Elin hansosuna Istanbulda agzina kadar dolu Metrobuslari teslim ederken DLR testi yapiyormusunuz, birak maintaines ekibide dlr teslerine dahil mi..uyan uyuyan arkadaslar birakin bu uydurmasyon avrupa sevdasi tesleri,adamin cani cikmis universite okumus pilot olmus ondan sonra neymis dlr testi,ee ...ondan sonra yabanci pilotlara muhtac olursunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
qwerty ~ 2 yıl önce
Seni de bu testlere soksak falan denmiş de adamın cv'sine bir bakın arkadaşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Marka ~ 2 yıl önce
IU rektoru marka demis. Dunyanin hangi siralamasinda IU ust siralara girebilmis ki markadan bahsediyor. Dunyanin en eski uni lerinden birisi ve potansiyel olarak buyuk bir potansiyele sahipken egitimde ve bilimsel arastirmalarda surunen bir uni.THY markadir.Hem de Turkiyenin en buyuk markasi.Begenmeye bilirsiniz ama bu ulkeden ancak bu cikmistir.Var mi daha iyi buyuk bir sirket? IU ne tavsiyem THY den biraz birseyler ogrensin. En azindan yemekhane yemeklerini falan duzeltsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000