21 Eylül 2012, Cuma 10:41:16

KOKPİTTE İKİ YABANCI PİLOT

Onur Havayolları’na ait Antalya-İstanbul seferini yapan uçağının kokpitinde iki yabancı pilot olması tartışmalara neden oldu. Peki, iç hatlarda uçan bir yolcu uçağını iki yabancı pilot uçurabilir mi? İşte o tartışmalar.
  • Başınızda adam gibi bir Türk sivil havacılığı yok tabi, İstediğin atı oynatıyorsun. Sen Onurdaki yöneticiliğinden vazgeç de bi yunanistanda iş ara bakalım sana iş verecekler mi? Benim genç arkadaşımı yetiştirme. Parasını ödeyen yabancı FO ları yetiştir. Benim genç arkadaşımı kaptan yapma, yunanlı kaptan çalıştır. Türk olupta adam olanın Onuraire gelmemsi gerekir. Genç arkadaşlar sakın onura gelmeyin. Pegasusa Ali beye gidin aslan gibi adam. İllaki Türk pilot Türk kaptan diyor. Burası özel şirket, Pilotlar eleman kapıda işsiz mişsiz bekler demiyor. Uçağın çöp tenekesiyle aynı seviyede olmayın. Vallahi o çöp tenekesinin sigortası var. Ama sizin olmayaca. Kendinizi yakarsınız Benden söylemesi. Uçuş işletme yöneticileri ise, kendi keyifleri ile ilgilidir. siz onlar için çöp tenekesinden sonra gelirsiniz Kendinizi rezil etmeyin onuraire sakın gelmeyin. Bir abiniz
  • acaba neden işsizsiniz ??.. bu ne kıskançlık böyle .havacılık dili türkçe miy dii acaba??lisansmışş hangi lisanstan bahsediyorsunuz siz ???bilmem ne kadar türk pilot işsiz miş.. neden acaba ??
  • ONUR AIR KALITESİ MALUM....zaten satılık bır sırket.......ama turkıyede kuralmı var.....sıvıl havacılık yabancı pilotları alır.....çalışma bakanı turk pılotlarını issiz bırakır....kardesim turkıye yabancı pilot cenneti oldu....700 yabancı pilota karşılık iş bekleyen 300 lısanslı pilot iş icin beklesin...ama sıvıl havacılık hepsınden lısans ıcın para aldı.....BEKLEYİN BAKALIM..........
  • Ne hainliği kardeşim. Burası askeriye değil, sivil bir kuruluş. Burda şirketlerin şartları neyse ona göre uygun elemanlar alınır. Nihayet pilotlarda eleman sıfatıyla değerlendirildikleri için uygun görülmedikleri için dışarda kapıda işsiz mişsiz beklerler. Bu iş bu kadar basit.

 

Türkiye’de yaşanan pilot sıkıntısından sonra yabancı pilot istihdam edilmesine dair çıkan izinle havayolu şirketlerinde yabancı pilotlar çalışmaya başladı. Yabancı pilot alımı öncelikle pilot okullarından mezun olan pilot adaylarının iş bulamayacağı endişesiyle tartışmalara neden olurken şimdi yeni bir tartışma daha başladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “Kokpitte yardımcı kaptan koltuğunda yabancı pilot oturamaz” çıkışına rağmen şirkete SHY-6A’da kısıtlama şartı olmamasından faydalanarak kokpitte hem kaptan pilotu hem de yardımcı kaptanı yabancı pilotlardan istihdam etmeye başladı.

Bu durum yolcuların da dikkatini çekmeye başladı. AirportHaber’e gelen şikayetlere göre uçuş sırasında hava trafiği konusunda pilotların bilgi vermesine alışık olan yolcular geçtiğimiz Çarşamba günü Antalya-İstanbul seferini yapan Onur Air uçağında farklı bir anons yaşadı. Yolcular pilotların yerine kabin amirinin hava ulaşımı ile ilgili bilgi vermesi üzerine şaşkınlık yaşadı.

Uçağın kokpitinde bulunan Yunan uyruklu Evangelos Dimilos ve Portekiz uyruklu Poulo Casthana’nın yerine uçuş bilgisini kabin amirinin vermesi havacılık sektöründe de tartışmalara neden oldu. Bazı havayolu şirketleri iki yabancı pilotun iç hatlarda uçurulmasını “Kesinlikle suç” diye tabir ederken bir başka havayolu şirketinin yetkilisi ise “Bu konu ile ilgili bir kısıtlama yok. Ayrıca uluslar arası bir kural da yok” dedi.

Konuyla ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden üst düzey bir yetkili iç hatlarda iki yabancı pilot uçurulmaması için şirketleri sözlü olarak uyardıklarını belirtti. SHY-6A’da böyle bir kısıtlama olmamasına rağmen şirketleri uyardıklarını belirten SHGM yetkilisi bu konu ile ilgili olarak yönetmelik çalışması da yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere hemen hemen tüm şirketler yabancı pilot istihdam ediyor.

©AirportHaber ÖZEL

KOKPİTTE İKİ YABANCI PİLOT

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Hainlikle ne alakası var diyen Onurair yöneticisine. ~ 6 yıl önce
Başınızda adam gibi bir Türk sivil havacılığı yok tabi, İstediğin atı oynatıyorsun. Sen Onurdaki yöneticiliğinden vazgeç de bi yunanistanda iş ara bakalım sana iş verecekler mi? Benim genç arkadaşımı yetiştirme. Parasını ödeyen yabancı FO ları yetiştir. Benim genç arkadaşımı kaptan yapma, yunanlı kaptan çalıştır. Türk olupta adam olanın Onuraire gelmemsi gerekir. Genç arkadaşlar sakın onura gelmeyin. Pegasusa Ali beye gidin aslan gibi adam. İllaki Türk pilot Türk kaptan diyor. Burası özel şirket, Pilotlar eleman kapıda işsiz mişsiz bekler demiyor. Uçağın çöp tenekesiyle aynı seviyede olmayın. Vallahi o çöp tenekesinin sigortası var. Ama sizin olmayaca. Kendinizi yakarsınız Benden söylemesi. Uçuş işletme yöneticileri ise, kendi keyifleri ile ilgilidir. siz onlar için çöp tenekesinden sonra gelirsiniz Kendinizi rezil etmeyin onuraire sakın gelmeyin. Bir abiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
miyo ~ 6 yıl önce
acaba neden işsizsiniz ??.. bu ne kıskançlık böyle .havacılık dili türkçe miy dii acaba??lisansmışş hangi lisanstan bahsediyorsunuz siz ???bilmem ne kadar türk pilot işsiz miş.. neden acaba ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haso ~ 6 yıl önce
ONUR AIR KALITESİ MALUM....zaten satılık bır sırket.......ama turkıyede kuralmı var.....sıvıl havacılık yabancı pilotları alır.....çalışma bakanı turk pılotlarını issiz bırakır....kardesim turkıye yabancı pilot cenneti oldu....700 yabancı pilota karşılık iş bekleyen 300 lısanslı pilot iş icin beklesin...ama sıvıl havacılık hepsınden lısans ıcın para aldı.....BEKLEYİN BAKALIM..........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hainlikle ne alakası var ~ 6 yıl önce
Ne hainliği kardeşim. Burası askeriye değil, sivil bir kuruluş. Burda şirketlerin şartları neyse ona göre uygun elemanlar alınır. Nihayet pilotlarda eleman sıfatıyla değerlendirildikleri için uygun görülmedikleri için dışarda kapıda işsiz mişsiz beklerler. Bu iş bu kadar basit.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000