25 Kasım 2008, Salı 17:08:18

KAZANIN NEDENİ: PİLOTAJ HATASI!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kaza raporunu açıkladı.
  • allah pilot kardesimizin esine cocuklarina ve yine yakinlarini kaybeden ailelere sabir versin. baslari sagolsun
  • allah pilot hatasiydi diyip, ölen, kendini savunamayan bir insanin arkasindan, helede havaciligi ucmayi ve konuyu bilmeden konusanlari, affetmez herhalde. ben oyle oldugunu ilahi adalet oldugunu umuyorum
  • o ucakta flap arizasi, dfdr arizasi ve vcr arizasi vardi. pilotlar butun arizalari biliyorlardi. bu sekilde ucagi almaya mecburdular. ucak flapsiz inbound olurken yuksek suratten dolayi emniyetli sahanin disina taştı. flapsiz inis geregi ground prox. override yapildigi icin yere yaklasma uyarisi almadilar ve yere vurdular. soru 1 her iki pilot surat saatinde flapsiz inis surati baglimiydi. soru 2 ground prox override yapilmismiydi. size iki ipucu
  • Meydan yatersiz değil? Şirketin suçu yok? tabiki o zaman Kaptan suçlu olacak doğal olarak. gidenlerin arkasından konuşmak kolay

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Isparta Havalimanı 05/23 pisti için alçalışa geçtiği sırada Keçiborlu Türbetepe mevkinde dağa çarparak düşen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği kazanın, yere çarpmadan kaynaklandığını belirtti. Alçalma planındaki usullerin doğru uygulanmaması ve uçuş ekibinin arazi şartlarını iyi değerlendirilememesi sonucu meydana geldiğini açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın basın toplantısıyla açıkladığı ve Airport TV’den de canlı olarak yayınlanan basın toplantısında, kaza raporunun toplam 361 sayfadan oluştuğunu kaydederek, raporun Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandığını ve yasa kapsamında Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere gerekli mercilere gönderildiğini belirtti.

Yıldırım, "Bizim görevimiz, raporun hazır olduğunu açıklamak ve Cumhuriyet Savcılığı’na teslim etmektir. Biz de 361 sayfalık raporu Cumhuriyet Savcılığı’na teslim ettik. Kazayla doğrudan yada dolaylı olarak bağlantısı olanların yanı sıra raporla ilgili bilgi almak isteyenler Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat etmek durumundadır”.

KONTROLLÜ ALÇALMA PLANI DOĞRU YAPILMADI

Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilmiş olan bir raporun üzerinden açıklama yapma yetkisinin bulunmadığının altını çizen Yıldırım:” Uzman olmayışımın yanı sıra Savcılığa intikal etmiş bir rapor hakkında açıklama yapamam. Ancak şunu söyleyebilirim ki, uçuş ekibi kontrollü alçalma planını doğru hesaplayamamış ve kaza bu nedenle gerçekleşmiştir. Kontrollü alçalma planına uyulmaması ve arazi koşullarının hesaplanmamış olması kazaya zemin hazırlamıştır”.

PİLOTAJ HATASI MI?

Pilotaj hatası olup olmadığı konusunda bir soru gelmesi üzerine Yıldırım: “Bunu yorumlamak kamuoyunundur. Benim 361 sayfalık raporu inceleme şansım mümkün değil. İncelemediğim bir rapor hakkında da yorumda bulunamam. Fakat yapılan tetkikler, hasar inceleme, personel, trafik kontrolörü, teknisyen, çarpma ve hava aracı üzerinde yapılmış olan tüm tetkikler bize bunu işaret ediyor” dedi.

RAPOR NEDEN SAVCILIĞA TESLİM EDİLDİ?

Kazayla ilgili bir çok dava açıldı. Açılan davalar ve 2920.yasanın 14 maddesi bunu gerektiriyor. Sadece uçak kazası değil tüm ölümlü kazaların raporu Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilir. Bu raporlar bir benzerinin yaşanmaması içindir” şeklinde konuştu.

UÇAKTA ARIZA YOK MUYDU?

Bir basın mensubunun uçakta sorun yok muydu sadece pilotaj hatası mı şeklindeki sorusuna üzerine Bakan Yıldırım, “Kazanın bir çok nedeni vardır. Belirleyici ve destekleyici unsurları vardır. Kara kutular incelenmiştir. Ama benim bu konuda açıklama yapma yetkim yok” diyerek sözlerini noktaladı.

"KAZA NEDENİNİN PİLOTAJ OLDUĞUNA İNANMAK İSTEMEDİK!"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın kaza-kırım raporunu açıklamasının ardından Airport TV'nin özel yayında yorum yapan Türk Hava Yolları eski Uçuş İşletme Başkanı Mustafa Kolko, kazanın nitelikli eğitim verilmemesi gereğince bu durumla karşılaşıldığını ifade etti.

Kırıma uğrayan uçakta kız kardeşi Ayşe Gözen'i yitiren Egemen Polat da, "Raporun bu şekilde çıkacağını duymuştuk. Ama buna inanmak istemedik" dedi. Ayrıca Polat, raporların sürekli pilotaj hatası olarak açıklanmasının gelecek kazaların önlenmesini sağlamayacağını belirtti.

©AirportHaber.com

Şifre

KAZANIN NEDENİ: PİLOTAJ HATASI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

wolf ~ 9 yıl önce
allah pilot kardesimizin esine cocuklarina ve yine yakinlarini kaybeden ailelere sabir versin. baslari sagolsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wolf ~ 9 yıl önce
allah pilot hatasiydi diyip, ölen, kendini savunamayan bir insanin arkasindan, helede havaciligi ucmayi ve konuyu bilmeden konusanlari, affetmez herhalde. ben oyle oldugunu ilahi adalet oldugunu umuyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wolf ~ 9 yıl önce
o ucakta flap arizasi, dfdr arizasi ve vcr arizasi vardi. pilotlar butun arizalari biliyorlardi. bu sekilde ucagi almaya mecburdular. ucak flapsiz inbound olurken yuksek suratten dolayi emniyetli sahanin disina taştı. flapsiz inis geregi ground prox. override yapildigi icin yere yaklasma uyarisi almadilar ve yere vurdular. soru 1 her iki pilot surat saatinde flapsiz inis surati baglimiydi. soru 2 ground prox override yapilmismiydi. size iki ipucu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EX-CABIN CHIEF ~ 9 yıl önce
Meydan yatersiz değil? Şirketin suçu yok? tabiki o zaman Kaptan suçlu olacak doğal olarak. gidenlerin arkasından konuşmak kolay

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000