31 Ağustos 2011, Çarşamba 15:31:34

KAZALARDA PİLOTLARIN SUÇU NE?

Amerikan Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) araştırmaları, kazaların yüzde 60'ının otomatik pilota alışan pilotların olası bir aksilikte paniklemesi sonucu gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı
  • Kaç kez söyledik kardeşim bu sutunlarda.Ben asker kökenli charter da uçan bir airbus öğretmeniyim. Bu işin askeri sivili olmaz. Asker vardır 2000 saat le gelir yine guvenilmez.Sivilde öyle. İyi olan heryerde iyidir. Iyı nınde tecrubelisi iyidir.Oda başına ne kadar olay geldiği ile alakalıdır. Pilot seçim kriterleri çok ilmi bir şekilde yapılmadıkça.Saate ve background a dayalı seçimler yanlış olur. Askerinde iyisini alacaksın sivilinde. Kafadan kontak askerde var sivilde. Burda oturup asker-sivil düşmanlığı yapmayın. Maya ayni maya.Askerde uzaydan gelmiyor sivilde.
  • Bu 200 saatlik çoluk çocuğa öyle bir gaz verildiki, çocuklar kendilerini astronat zannetmeye başladı. CRM filan yalan oldu. Sağ koltukta oturup emirler yağdırmaya başladılar, kokpitte kendilerinden başkası yok gibi. Bu çocukların asker abilerinden biraz kokpit disiplini öğrenmeleri lazım
  • evet sen git sözde 1000 saati olan asker astronotla uçta gör e.............amsterdamda hocaların hocasıydı nolduuuuu
  • 14 aylık para babası ile pilot oldum.yolcu olarak uçağımda uçmaya devam ediyorsun. Üzülmüyorum zira işimi layıkı ile yapıyorum.Bunu farkedecek kadar tecrübeli isen buyur sol koltuk senin.
Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) son 5 yıldaki 46 ölümcül uçak kazasını araştırdı. Bu kazaların yüzde 60'ının otomatik pilota alışan pilotların olası bir aksilikte paniklemesi sonucu gerçekleştirdiğini ortaya çıktı.

Hollanda'da düşen THY uçağının da bu yüzden düştüğü dile getirildi. Araştırma kapsamında 9 bin uçuşu tek tek inceleyen uzmanlar, yeni nesil uçaklarda uçuşun neredeyse tamamının otomatik pilotlar tarafından gerçekleştirildiğini, kendilerine yapacak bir şey kalmayan pilotların da günden güne uçurdukları uçağın nasıl kumanda edileceğini unuttuğuna dikkat çekti.

Son 5 yıldaki kazaları inceleyen uzmanlar, bu kazların yüzde 60'ının ve en ölümcül kazaların yüzde 30'unun pilotların seyir halinde meydana gelen bir arızada paniklemesi sonucu meydana geldiğini ortaya çıkardı. Araştırma kapsamında 2009 yılı Şubat ayında Amsterdam'da Schiphol havaalanına inişi sırasında düşen ve 11 kişinin ölümüne ve 120 kişinin yaralanmasına neden olan uçak kazası da incelendi. FAA eşbaşkanı, Rory Kay, "Pilotlar yolculukları boyunca sadece 3 dakika uçağı kumanda ediyorlar. Bu da sadece iniş ve kalkışlarda. Diğer zamanlarda uçağın otomatik sistemleri tüm uçuşu kontrol ediyor. Pilot günden güne uçurduğu uçağı kontrol etme kabiliyetini yitiriyor. Olası bir arıza durumunda da panikliyor" dedi.

(Vatan)
KAZALARDA PİLOTLARIN SUÇU NE?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Misafir ~ 7 yıl önce
Kaç kez söyledik kardeşim bu sutunlarda.Ben asker kökenli charter da uçan bir airbus öğretmeniyim. Bu işin askeri sivili olmaz. Asker vardır 2000 saat le gelir yine guvenilmez.Sivilde öyle. İyi olan heryerde iyidir. Iyı nınde tecrubelisi iyidir.Oda başına ne kadar olay geldiği ile alakalıdır. Pilot seçim kriterleri çok ilmi bir şekilde yapılmadıkça.Saate ve background a dayalı seçimler yanlış olur. Askerinde iyisini alacaksın sivilinde. Kafadan kontak askerde var sivilde. Burda oturup asker-sivil düşmanlığı yapmayın. Maya ayni maya.Askerde uzaydan gelmiyor sivilde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu 200 saatlik çoluk çocuğa öyle bir gaz verildiki, çocuklar kendilerini astronat zannetmeye başladı. CRM filan yalan oldu. Sağ koltukta oturup emirler yağdırmaya başladılar, kokpitte kendilerinden başkası yok gibi. Bu çocukların asker abilerinden biraz kokpit disiplini öğrenmeleri lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
evet sen git sözde 1000 saati olan asker astronotla uçta gör e.............amsterdamda hocaların hocasıydı nolduuuuu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
14 aylık para babası ile pilot oldum.yolcu olarak uçağımda uçmaya devam ediyorsun. Üzülmüyorum zira işimi layıkı ile yapıyorum.Bunu farkedecek kadar tecrübeli isen buyur sol koltuk senin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000