25 Ocak 2013, Cuma 14:07:41

İZMİR UÇAĞININ EKİBİ KONUŞTU

İstanbul-İzmir seferini yapan Türk Hava Yolları’na (THY) ait yolcu uçağına Adnan Menderes Havalimanı yakınlarında havadayken yıldırım isabet eden uçağın kaptanı konuştu...
  • 2.pilot arkadaşım yarın uçuşu var.ne cezası ödül verilmesi lazım.
  • OLACAKLARI ŞİMDİDEN SÖYLEYEYİM.BU EKİBİN UÇUŞLARI KESİLECEK BİRKAÇ AY KURUL HAZIRLIĞI YAPILACAK SONUNDA ONLARA CEZA VERİLECEK YAZIN BİR TARAFA ÇÜNKÜ GEÇMİŞTE COOOOK ÖRNEKLERİ VAR.ÇÜNKÜ YUKARIDA CEZAYA YAY YÜKLÜLER VAAAAAAAR
  • Yarasa yarayi kabinden almis ama inan bana yarasa sende suc yok radyasyondan oluyor bu terkedilmeler anladin sen sebebini:))seninde kapicin findik olmadan cop toplamaya cikamayanlardan mi?sende yatiya giderken uc kurusluk suyu bile amirden mi istiyosun?
  • Ben devamli businessda ucmaktan cozdum ondekileri.Teshisler dogrumu ???

Uçağı sorunsuz bir şekilde indiren pilot ise Hürriyet'e konuştu. "Şirketimizin kuralları gereği açıklama yapmamız yasak. Ancak sorunsuz bir iniş gerçekleştirdik" dedi.

İstanbul-İzmir seferini yapan TK-2348 sefer sayılı uçağın kaptanı "Şirketimizin kuralları gereği açıklama yapamıyorum. Şirketimiz gerek olursa bir açıklama yapacaktır. Güvenli bir iniş yaptık" dedi.

HOSTES O ANLARI ANLATTI

İsmini vermek istemeyen kabin görevlisi de yaşanan dehşet anlarını anlattı. Türbülanslı bir uçuş olduğunu belirten hostes, henüz bir buçuk ay önce başladığı mesleğinde yaşadığı korku dolu deneyimi şu sözlerle aktardı, "Türbülanslı bir uçuştu. Birden bir kıvılcım gördük. Yolcular gayet bilinçliydi. Çok fazla panik yaşanmadı. Bazı yolcular can yeleklerini açmış sadece. Şimdi görüntülere bakınca daha ciddi görünüyor. İçeriden daha az bir görüntü vardı. Uçağa yıldırım etki etmediğini biliyorum ancak sanırım motora rastladığı için böyle olmuş. Kaptanımız yolcuları sakinleştiren bir açıklama yaptı. Şu an her şey normal" dedi.

İstanbul - İzmir seferini yapan Türk Hava Yolları'na (THY) ait yolcu uçağının İzmir semalarında kötü hava koşulları nedeniyle yıldırım çarptı. O esnada uçakta olan 24 yaşındaki Bertan Atay korku dolu dakikaları kamerasına kaydetmeyi başarırken Atay, "O zor şartlarda bizi sağ salim indiren pilotlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.  

İstanbul - İzmir seferini yapan Türk Hava Yolları'nın ait TK-2348 sefer sayılı yolcu uçağı 114 yolcusuyla saat 23.15 sıralarında Atatürk Havalimanı'ndan havalandı. THY uçağına İzmir semalarında yıldırım isabet etti. Uçağın bir motoru alev alırken, uçakta bulunan yolcular arasında büyük panik yaşandı. Bu panik esnasında soğukkanlılı kalarak kamerasını çalıştıran Bertan Atay, yanan motoru ve bazı yolcuların yaşadığı paniği kaydetti.

Atay, yaşanan o korku dolu dakikaları şöyle anlattı: " İstanbul'dan havalandıktan sonra hava kötüleşti ve sürekli uçuş süresince sarsıntı yaşadık. İzmir semalarına gelince ise şimşekler etrafımızda çakmaya başladı. Bu sırada büyük bir gürültü duyduk ve yolcular motorun yandığını söyledi. Motorun yanmasından sonra ışıklar filan sönmedi anormal bir durum yaşamadık. Yalnız çıkan alevler nedeniyle birçok yolcu panik yaşadı. Bende yanımda olan fotoğraf makinesiyle görüntü çekmeye çalıştım. Alana indiğimizde ise itfaiye ekipleri motora müdahale etti. Pilotlarımız sağ olsun bizi o zor şartta sağa salim indirmeyi başardı." 

"HER UÇUŞTA OLABİLİR"

Türkiye Hava Yolları Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı da Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Olay gayet normal. Her uçuşta olabilir. Benim de başıma geldi. Hala en güvenilir araç... Tüm pilotlar uzun süreli tüm eğitimleri almakta. Bu eğitimlerde tüm emergency'ler (acil durumlar) değerlendirilmekte. Motor durması, yangın gibi...  Nitekim bu olayda da uçak İstanbul'dan kalkmış İzmir'e gelmiş. Statik birikme olduğu zaman radara görünmeden statik çarpması olabiliyor. Engelleyen statik teller var. Ama çarpma yaşanabilir. Çarpar ve terk eder ya da çarptığı yerde hasar da yaratabilir. Tolere edilebilecek hasarlardır bunlar. Burada da sadece motorda yangın çıkmış. Bu durumda bile uçak görüldüğü gibi tek motorla da güvenli şekilde iniş yapabilir. Kimsenin burnu kanamadan havalimanına inilmiş. Uçaklarda her türlü tedbir vardır. " dedi.

İZMİR UÇAĞININ EKİBİ KONUŞTU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (69)

? ~ 5 yıl önce
2.pilot arkadaşım yarın uçuşu var.ne cezası ödül verilmesi lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
OLACAKLARI ŞİMDİDEN SÖYLEYEYİM.BU EKİBİN UÇUŞLARI KESİLECEK BİRKAÇ AY KURUL HAZIRLIĞI YAPILACAK SONUNDA ONLARA CEZA VERİLECEK YAZIN BİR TARAFA ÇÜNKÜ GEÇMİŞTE COOOOK ÖRNEKLERİ VAR.ÇÜNKÜ YUKARIDA CEZAYA YAY YÜKLÜLER VAAAAAAAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yarasanin yarasii ~ 5 yıl önce
Yarasa yarayi kabinden almis ama inan bana yarasa sende suc yok radyasyondan oluyor bu terkedilmeler anladin sen sebebini:))seninde kapicin findik olmadan cop toplamaya cikamayanlardan mi?sende yatiya giderken uc kurusluk suyu bile amirden mi istiyosun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasas ~ 5 yıl önce
bu sözlerinizle kimlere laf attığınız belli. ama gerçekten ayıp. birbirimize karşı bu şekilde konuşmamalıyız. dışarda zaten aç kurtlar bizim hareketlerimizi bekliyor.
Yarasa ~ 5 yıl önce
Ben devamli businessda ucmaktan cozdum ondekileri.Teshisler dogrumu ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yarasacığım ~ 5 yıl önce
buradaki konuşmaları şirkete mail attım. ip adresinden gerekli araştırmaların yapılacağını söylediler. eğer gerçekten şirkette çalışıyorsan geçmiş olsun. çalışmıyorsan abuk yorumlarına devam edebilirsin.
Linet ~ 5 yıl önce
İp adresleride zaten öyle elden ele geziyor dimi çok güldüm:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000