09 Ağustos 2012, Perşembe 14:33:01

ITF'DEN MANU VE BARÇA'YA ÇAĞRI

Manchester United ve FC Barcelona’ya, sponsorları Türk Hava Yolları tarafından işten çıkarılmış olan 305 işçinin yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirmeleri çağrısı yapıldı
  • Irlandalilar zavallilar size sadece gulunur. Bu kadar kiskanmayin canim.THY dusmanlari isterseniz baska ulkede yasayin, golge etmeyin baska ihsan istemez; THY ye de binmeyin
  • Klavye basinda oturarak olumsuz yorum yapmak ancak korkaklara yaraşır.Alın thy'nizi basiniza calin.Tepe tepede kullanin..
  • iş bilmeyen torpilli kadrolarla durmak yok zarar rekorları kırmaya,tam gaz zarar etmeye ve itibar kaybetmeye devam :))
  • ITF kimki diye yazana.Belgravia ve "Oglum cek git" nin yazilarini oku anlarsin.Turkiye dusmanlari ile kol kola olup British Airways,Air france dan yolcu kayiplarini durdurmaya calisan orgut.Ama birak konussunlar,kervan yuruyor.Facebook ta THY begenelerin sayisi bu arada 1milyon 45 bini gecti.Loading faktoru 85 e cikti.Yolcu sayisinda ilk 6 ayda %22 artis var.Sene sonu 40 milyonu gecer.Uluslararasi yolculari Kabil,Kigali,Ulan Bator vs tasimanin Sosyolojik sonuclarini yazacam, anlamazsiniz diye geciyorum.Fazla THY ni dert etmeyin.Yazin keyfini cikarin,yoksa uzun yasamazsiniz,THY sizsiz de yapar.hemde daha iyisini.

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) dün (8 Ağustos), Göteborg’da bir dostluk maçı yaptıkları günde, Manchester United’ın baş icra sorumlusu ve FC Barcelona’nın başkanına, resmi sponsorları olan Türk Hava Yolları üzerinde, işten çıkarılmış 305 işçiyle ilgili olarak, sahip oldukları nüfuzu kullanmalarını isteyen birer mektup gönderdi.

ITF Genel Sekreteri David Cockroft, David Gill ve Sandro Rosell i Feliu’ya hitaben yazdığı mektuplarda, Türk Hava Yolları yönetimi ile bu şirkette örgütlü işçi sendikası, ITF üyesi Hava-İş arasında yaşanmakta olan uyuşmazlıkla ilgili arka plan bilgisi verdi.

Cockroft her iki yöneticiyi de, kulüplerinin sahip olduğu küresel ünü ve nüfuzlarını hemen devreye sokmaya “ve Türk Hava Yolları’nı gereksizce sert tutumunu gözden geçirmeye ve soruna adil ve olumlu bir çözüm getirmek arzusuyla, iyi niyetli bir yaklaşımla sendikayla diyaloga girmeye teşvik etmeye,” çağırdı.

Cockroft, David Gill’e yazdığı mektupta, “Manchester United’ın … sosyal sorumluluk misyonu”na atıfta bulundu ve “kulübün çevre sorunlarına ve sosyal sorunlara bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde çözüm bulunmasına olan bağlılığını,” memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Sandro Rosell i Feliu’ya yazdığı mektupta ise, Cockroft, FC Barcelona’nın “sahip olduğu değerleri ve [kulübün] demokratik hak ve özgürlüklerin savunulmasıyla olan tarihsel bağlarını,” övdü.

David Cockroft şunları söyledi: “Biz ve üyemiz olan sendikalar, havacılık sektöründe en iyi uygulamaları yerleştirmek ve karşı karşıya olduğumuz devasa sorunlara çözümler üretmek için, iyi işverenlerle birlikte çalışmayı tercih ediyoruz ancak işçiler bu türden haksızlıklara uğratıldıkları zaman eyleme geçmekten başka çaremiz kalmıyor. ITF ile Türkiye hükümetinin temsilcileri arasında Cenevre ve Londra’da bu uyuşmazlığa bir çözüm bulmak amacıyla yapılan toplantılara rağmen, bu görüşmeler, anlaşıldığı kadarıyla havayolu yönetiminin her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözüme ulaşılması konusunda son derece isteksiz davranıyor olması nedeniyle, başarısızlıkla sonuçlandı.”

ITF aynı gün bu toplu işten çıkarma uygulamasına karşı yürütmekte olduğu küresel kampanyasının bir parçası olarak, Brutally Yours, başlığını taşıyan kısa bir video yayımladı.

Türk Hava Yolları, bu yıl Mayıs ayında, 305 çalışanını, sırf Türkiye’deki toplu iş sözleşmesi grev ve lokavt kanunu’nda yapılması önerilen ve grev haklarını ellerinden alacak olan –böyle bir yasaklama Uluslararası Çalışma Örgütü’nün örgütlenme özgürlüğü ve örgütlenme hakkının korunmasına ilişkin, Türkiye’nin de onay vermiş olduğu 87 sayılı sözleşmesine aykırıdır- bir kanun değişikliği teklifini protesto ettikleri için, SMS, telefon ya da e-posta yoluyla işten çıkardı. Kanun değişikliği Meclis’ten hızla geçirildi ve 3 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe sokuldu.

ITF'DEN MANU VE BARÇA'YA ÇAĞRI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Irlandalilar tam gaz ~ 6 yıl önce
Irlandalilar zavallilar size sadece gulunur. Bu kadar kiskanmayin canim.THY dusmanlari isterseniz baska ulkede yasayin, golge etmeyin baska ihsan istemez; THY ye de binmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy'niz ~ 6 yıl önce
Klavye basinda oturarak olumsuz yorum yapmak ancak korkaklara yaraşır.Alın thy'nizi basiniza calin.Tepe tepede kullanin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TURKISH CREW ~ 6 yıl önce
iş bilmeyen torpilli kadrolarla durmak yok zarar rekorları kırmaya,tam gaz zarar etmeye ve itibar kaybetmeye devam :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dis hainler ~ 6 yıl önce
ITF kimki diye yazana.Belgravia ve "Oglum cek git" nin yazilarini oku anlarsin.Turkiye dusmanlari ile kol kola olup British Airways,Air france dan yolcu kayiplarini durdurmaya calisan orgut.Ama birak konussunlar,kervan yuruyor.Facebook ta THY begenelerin sayisi bu arada 1milyon 45 bini gecti.Loading faktoru 85 e cikti.Yolcu sayisinda ilk 6 ayda %22 artis var.Sene sonu 40 milyonu gecer.Uluslararasi yolculari Kabil,Kigali,Ulan Bator vs tasimanin Sosyolojik sonuclarini yazacam, anlamazsiniz diye geciyorum.Fazla THY ni dert etmeyin.Yazin keyfini cikarin,yoksa uzun yasamazsiniz,THY sizsiz de yapar.hemde daha iyisini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000