13 Temmuz 2012, Cuma 15:04:02

ITF'DEN ÇOK SERT AÇIKLAMA

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) yetkilileri, THY'de işten çıkarılan işçiler için Londra'daki Türkiye Büyükelçiliği'nde toplantı yaptı.
  • benim yazdıklarım tamamen doğrudur.yaşadıklarımı yazdım burada. inanıp inanmamak da tamamen size kalmış.bu yaşta adamın iş bulması çok zor bir sürü genç varken.evet yaş geldi 45'e bakmam gereken yakınlarım ve bazı sorumluluklarım var.işe iade davsını kazanmakla ele geçen para 8 maaş kadar ve emekli maaşımı haketmeme en az 10 yıl var.yani 10 yıl daha beklemek zorundayım.mahkemeden elime geçen para avukat masrafları düstükten sonra sadece 30 bin tl para.bu parayla 10 yıl sen geçinebilir misin başka gelirin olmadan söyle bakalım ?yapılan böyle büyük bir haksızlığın karşılığı sace bu mu olmalı ? senin daha dünyadan heberin yok.nerde öyle 45 yaşında emekli olup da maaş alan söyle.eskiden di o.o yaşta emekli aylığına hak kazanabilmen için en az 25-30 yıllık sigortalı olman gerekir. sgk kanunlarını incele.başkasına ahkam kesip akıl vemrek kolay.umarım benim yaşadıklarımın aynısı senin başına gelmez diyelim.şu anda emekli aylığını haketmiş olsam zaten bir mağduriyetim olmayacaktı.mesele de bu
  • yas 45 diyosunuz.. zaten bu yastakiler emekli oluyor(ediliyor).daha ne ise iadesi istiyorsunuz anlamadim?dava actiktan sonra is biter,gecmis olsun!kaldi ki, davayi kazanmisiniz.tazminati da almisiniz.eee? ''O film yatti faruk!''
  • Cok dogru.Cabin Crew larin yabanci dil sorunu ve asik suratliligi yillarca buyuk bir sorun.Yabancilarda bunu guzel yansitmis
  • Ilginc noktanin yorumu cok dogru.Atilan kisiler cesitli forumlarda duygularini dogru yanlis disa vurdular.Yonetimin kotulugunden,THY guvensiz olusuna akillarina ne gelse soylediler.Forma giyip yeniden biz geldik diye nasil yeniden ekibin bir oyuncusu olacaklar.Yuhaladiklari arkadaslarina,eylemlerine katilmayan korkak dedikleri kaptanlarina nasil bakacaklar.Kuruma aidat duygularinin olmadigini gosterdiler ve hata yaptilar.THY degil dunyanin hic bir yerinde boyle kisiler geri alinmazlar.Bosuna yurt disindan medet ummasinlar. Gencligini istenmedigin ve kalptende istemedigin yerde niye curuteceksin.Ingilizlerin guzel bir sozu var."Move on".Bazen hakli oldugunu dusunsen bile unutup yeni hayata baslamak ruhen en iyisi.Kalifiye oldugunuzdan size olanakmi yok.

ITF Genel Sekreteri David Cockroft ve ITF Başkanı Paddy Crumlin, ITF'in sivil havacılık kolundan Sharon James ve Britanya’nın Unite sendikasından temsilcilerle birlikte, dün Londra'daki Türk Büyükelçiliği yetkilileriyle bir araya geldiler.

ITF Genel Sekreteri David Cockroft şu açıklamayı yaptı: “Toplantı olumlu bir havada geçti ve şimdi Türkiye hükümetinin bu anlaşmazlığa bir çözüm bulmak için çabalarını iki kat artıracağını umuyoruz.  Bununla birlikte, Türkiye'nin ve ulusal havayolunun bu işçilerin işe iadelerini sağlamak için harekete geçmemeleri ve sendikaları Hava-İş’e saldırmaya bir son vermemeleri durumunda, dünya havacılık işçileri tarafından Türk Hava Yolları’na karşı eşgüdüm içinde yürütülen bir uluslararası kampanyayla karşı karşıya kalma riskini alacaklarını kendilerine açıkça belirttik.”

ITF Başkanı Paddy Crumlin ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Görülen o ki, sürmekte olan bu uyuşmazlık ülkenin ve havayolunun marka imajına giderek daha fazla zarar verecektir. Bu durum, hükümetin Avrupa’yla ilgili beklentilerine ve BM Güvenlik Konseyi’ne 2015 – 2016 dönemi için yaptığı üyelik başvurusunda, ‘insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü temel ilkeleri ve değerleri’ için çalışacağına dair verdiği güvencelere uygun düşmemektedir.”

Crumlin sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, sektörde en iyi uygulamaların yerleşiklik kazanması için iyi işverenlerle birlikte çalışmayı tercih ediyoruz, ancak bu türden haksız saldırılar gerçekleştirildiği zaman harekete geçmekten başka seçeneğimiz kalmıyor. Türk Hava Yolları’ndan, Star Alliance’ın önde gelen oyuncularından biri olarak, dünya standartlarında bir havayolu gibi davranmasını ve işçi haklarına saygı göstermesini bekliyoruz.”

ITF’e üye sendikalar Brezilya, Etiyopya, Polonya, Tayland ve ABD'de Türk Büyükelçiliklerinden randevu aldılar ve diğer ülkelerde de sendikalar Türk Büyükelçiliklerinden randevu talebinde bulunacaklar. Canberra ve Washington'da bu toplantılar gerçekleştirilmiş durumda.

Bu arada, Londra’da Day-Me Türk-Kürt Halkevi üyeleri Hava-İş’i desteklemek amacıyla başkentteki Türk Hava Yolları bürosu önünde bir gösteri yapmayı planlıyor.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Evelyn Regner (Avusturya Sosyal Demokrat Partisi) ve Jutta Steinruck’un (Alman Sosyal Demokrat Partisi) konuyu Avrupa Parlamentosu’nda gündeme getirmeleri ise hükümet ve THY üzerindeki baskıyı daha da artırdı.
 

ITF'DEN ÇOK SERT AÇIKLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

magdur'a cevap verene cevap ~ 6 yıl önce
benim yazdıklarım tamamen doğrudur.yaşadıklarımı yazdım burada. inanıp inanmamak da tamamen size kalmış.bu yaşta adamın iş bulması çok zor bir sürü genç varken.evet yaş geldi 45'e bakmam gereken yakınlarım ve bazı sorumluluklarım var.işe iade davsını kazanmakla ele geçen para 8 maaş kadar ve emekli maaşımı haketmeme en az 10 yıl var.yani 10 yıl daha beklemek zorundayım.mahkemeden elime geçen para avukat masrafları düstükten sonra sadece 30 bin tl para.bu parayla 10 yıl sen geçinebilir misin başka gelirin olmadan söyle bakalım ?yapılan böyle büyük bir haksızlığın karşılığı sace bu mu olmalı ? senin daha dünyadan heberin yok.nerde öyle 45 yaşında emekli olup da maaş alan söyle.eskiden di o.o yaşta emekli aylığına hak kazanabilmen için en az 25-30 yıllık sigortalı olman gerekir. sgk kanunlarını incele.başkasına ahkam kesip akıl vemrek kolay.umarım benim yaşadıklarımın aynısı senin başına gelmez diyelim.şu anda emekli aylığını haketmiş olsam zaten bir mağduriyetim olmayacaktı.mesele de bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MAGDUR a..(nekadar dogruysa!) ~ 6 yıl önce
yas 45 diyosunuz.. zaten bu yastakiler emekli oluyor(ediliyor).daha ne ise iadesi istiyorsunuz anlamadim?dava actiktan sonra is biter,gecmis olsun!kaldi ki, davayi kazanmisiniz.tazminati da almisiniz.eee? ''O film yatti faruk!''

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flight Attendant a ~ 6 yıl önce
Cok dogru.Cabin Crew larin yabanci dil sorunu ve asik suratliligi yillarca buyuk bir sorun.Yabancilarda bunu guzel yansitmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
move on to new chapter ~ 6 yıl önce
Ilginc noktanin yorumu cok dogru.Atilan kisiler cesitli forumlarda duygularini dogru yanlis disa vurdular.Yonetimin kotulugunden,THY guvensiz olusuna akillarina ne gelse soylediler.Forma giyip yeniden biz geldik diye nasil yeniden ekibin bir oyuncusu olacaklar.Yuhaladiklari arkadaslarina,eylemlerine katilmayan korkak dedikleri kaptanlarina nasil bakacaklar.Kuruma aidat duygularinin olmadigini gosterdiler ve hata yaptilar.THY degil dunyanin hic bir yerinde boyle kisiler geri alinmazlar.Bosuna yurt disindan medet ummasinlar. Gencligini istenmedigin ve kalptende istemedigin yerde niye curuteceksin.Ingilizlerin guzel bir sozu var."Move on".Bazen hakli oldugunu dusunsen bile unutup yeni hayata baslamak ruhen en iyisi.Kalifiye oldugunuzdan size olanakmi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000