07 Ekim 2012, Pazar 15:04:17

İSTİKLAL MARŞLI REKLAM...

Star Gazetesi yazarlarından Özay Şendir, Türk Hava Yolları'nın "Bu Gurur Hepimizin" sloganıyla yayına giren İstiklal Marşı temalı reklam filmini köşesinde değerlendirdi...
  • Ben aynı fikirde değilim. İstiklal Marşı'mızın bu şekilde reklam malzemesi olarak kullanılmasını kastediyorum. THY bu başarısını başka şekillerde de anlatabilirdi. Kendi slogan müziğini uyarlatabilirdi. Fikir olarak güzel, prodüksiyon da çok güzel ama yazarın dediğine katılmıyorum, üzerinde Türk bayrağı taşıyan her havayolunun analarının ak sütü gibi helalidir İstiklal Marşı'mız, kimsenin tekelinde değildir. Hele yandaş medyanın tekelinde hiç değildir, zira işlerine geldiğinde öyle işlerine gelmediğinde böyle. Birde yok efendim binmezsiniz de bize yer kalır da diyenler olmuş, sana ne, sana mı soracağım neyle seyahat edeceğimi? Olayı başka yerlere çekmeye bayılır, kimseye de para bozdurmazsınız.
  • Reklam çok güzel, mesajı da güzel, ama gerçeklerle örtüşmüyor. Kendi dilini konuşamayan "milli havayolu" var mı dünyada? Geçen gün "burun kuzey ve uzun pushback" talimatı verilip uçak ters tarafa ve kısa yapınca, dolayısı ile tüm trafik karışınca, Yabancı Kaptan efendi, "Türkçe konuşuyorsunuz" diye bozuk İngilizcesiyle birşeyler geveledi. Oğlum, İngilizce söylüyor anlamıyorsun, Türkçe söylüyor anlamıyorsun.... na'pacaz? İstiklal Marşını çaldırmak önemli değil, o marşın ruhuna uygun davranmak önemli. Bu ruh, deveyle de, atılan personel ile de, hak etmeyenlerin atamaları ile, .......... gitti mi?
  • Herkes THY'nin nasıl personel aldığını, insanların nasıl müdürlük koltuğuna geçtiğini, şirketin nasıl organisazyonsuz olduğunu, kaza raporlarına bakıldığında güvenliğin ne kadar kötü olduğu(bir havayolunun en önemli özelliği güvenliktir) devlet desteği ile bunları yapmazsa zaten ayıp olur denecek kadar olması gerek bir durum olduğunu ki ucuz işçi çalıştırarak deneyimsiz bilgisiz insanları az maaşla yandaş ve tanıdık politikası ile kar yapmaya çalıştığını, personeline öcü gibi davrandığını, sırf yönetim komisyon alsın diye gerekli gereksiz B777 aldığını, şirket içerisinde bir fotokopi makinesinin bile aylarca tamir edilmekten aciz şekilde bekleyen çalışanların perişan olduğunu, bir imza yüzünden aylarca kaptanların uçuş iznini beklediği herkes biliyor. 305 kişi olayına gelene kadar herşey okadar açıkki. Bir futbol takımına sponsor oldu diye nerdeyse dünya da eşsiz bir durummuş gibi anlatılması komik. Herkes o anlaşmalarında nasıl olduğunu biliyor. Bir şirket anca bu kadar batırılır.
  • Şimdi bazıları çıkıp şirketi 1 günde 1 milyon € zarara uğratan kişilere 305 masum işçi kovuldu nasıl savunursun muhabbetine başlar. Bilsinler THY Türkiye'nin en değerli markasıdır. İstiklal Marşını da para desteğini de herşeyi hakeder. Yolu açık Allah yardımcısı olsun Türk Hava Yolları'nın.

Manchester United sadece dünyanın en büyük kulüplerinden biri değildir. Aynı zamanda uçak kazası travması yaşamış, 8 oyuncusunu kaybetmiş nadir takımlardan biridir. Şubat 1958’de yaşanan kazadan sonra Manchester United ligin kalan süresinde sadece bir galibiyet alabilmişti. İstatistiklere göre Avrupa’nın en fazla kaza yapan havayolu şirketinin, geçmişinde uçak kazası sendromu olan bir takımı taşıması çok güçlü bir güven mesajıdır. Bu sıradan bir sponsorluk anlaşması değil, bembeyaz bir sayfadır aslında... Hadi ondan geçtim meseleye sadece ticari gözle bakalım... Manchester United ve Barcelona...Dünyada formaları en fazla satılan iki kulübü ve aynı zamanda popüler tüm bilgisayar futbol oyunlarının kapağında gördüğümüz formalar bunlar...

***

Tanzaya’nın başkenti Darüsselam Afrika’da etkin olmak isteyen ülkelerin gözbebeği durumundadır. Darüsselam’daki Çin büyükelçiliğinde yaklaşık bin 200 kişi, Amerikan elçiliğinde yaklaşık 800 kişi çalışıyor. Türkiye Büyükelçiliği’nde belki yüzlerce personel çalışmıyor ama Türkiye etkisi her yerde hissediliyor. Bunun temel sebeplerinden birisi Tanzanya’yı dünyaya bağlayan THY uçuşları ve Zanzibar başta olmak üzere yaşanan, para harcayan, turist akını...

Bazen bir uçuş tahmin edilemeyecek kadar çok siyasi fayda da sağlayabiliyor...

***

İrlanda 1845-1849 yılları arasında patateslere bulaşan bir hastalıktan dolayı büyük bir kıtlık yaşadı. Bu kıtlık sırasında açlıktan yüzbinlerce kişi öldü, yaklaşık 1 milyon kişi ülkeden göç etti.Padişah 1. Abdülmecit bu duruma sessiz kalmadı. İrlanda’ya yardım gemileri yollayıp yollamadığı halen tartışmalı bir konudur. İrlanda Cumhurbaşkanı bu yardımı doğruladı. Dublin’in tarihi pub’larının bahçesinde duran eski kazanların üzerinde “Osmanlı yardımı bu kazanlarda pişti” tarzında şeyler yazar THY’nin bir müdürü bu işe zaman harcayıp, oldukça mesafe almıştı. Selanik uzun zamandır Türk turist çekmek için çalışıyor. Selanik Belediye Başkanı’nın ve şehrin ileri gelen turizmcilerinin yardım istedikleri kişi bir başka THY Müdürü’dür.

Yemen’in başkenti San’a yaklaşık 2400 metre yüksekliktedir, pisti kısadır, temiz yakıt bulmak zordur. THY’nin adı önemli olmayan bir başka müdürü o cografyada güvenli iniş-kalkışlar için gece yarılarına kadar bakanlıklarla görüşür. Uganda’da en pahalı ve zor bulunan şey internet ama bir havayolu için de en kaçınılmaz ihtiyaç o. Bir başka THY müdürünün hemen internet bağlatma mücadelesi çok uzun ama ilginç bir hikayedir...

***

Medya THY’ye ya rötar gözüyle bakar ya da sadece bilanço.İstiklal Marşı’yla reklam çekmek hakkı nasıl oluyor bilin diye bunları yazdım.

Ermeni diasporasının en etkin olduğu yer Los Angeles’ın basketbol yıldızını reklam yüzü yapmanın faydalarını yazmaya yer kalmadı bile. Son 10 yılda imajı bu kadar güçlenen bir başka markamız yok maalesef. O yüzden İstiklal Marş’lı reklam analarının ak sütü gibi haklarıdır...

Özay ŞENDİR
STAR

İSTİKLAL MARŞLI REKLAM...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Ben aynı fikirde değilim. İstiklal Marşı'mızın bu şekilde reklam malzemesi olarak kullanılmasını kastediyorum. THY bu başarısını başka şekillerde de anlatabilirdi. Kendi slogan müziğini uyarlatabilirdi. Fikir olarak güzel, prodüksiyon da çok güzel ama yazarın dediğine katılmıyorum, üzerinde Türk bayrağı taşıyan her havayolunun analarının ak sütü gibi helalidir İstiklal Marşı'mız, kimsenin tekelinde değildir. Hele yandaş medyanın tekelinde hiç değildir, zira işlerine geldiğinde öyle işlerine gelmediğinde böyle. Birde yok efendim binmezsiniz de bize yer kalır da diyenler olmuş, sana ne, sana mı soracağım neyle seyahat edeceğimi? Olayı başka yerlere çekmeye bayılır, kimseye de para bozdurmazsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğrusu ~ 6 yıl önce
Reklam çok güzel, mesajı da güzel, ama gerçeklerle örtüşmüyor. Kendi dilini konuşamayan "milli havayolu" var mı dünyada? Geçen gün "burun kuzey ve uzun pushback" talimatı verilip uçak ters tarafa ve kısa yapınca, dolayısı ile tüm trafik karışınca, Yabancı Kaptan efendi, "Türkçe konuşuyorsunuz" diye bozuk İngilizcesiyle birşeyler geveledi. Oğlum, İngilizce söylüyor anlamıyorsun, Türkçe söylüyor anlamıyorsun.... na'pacaz? İstiklal Marşını çaldırmak önemli değil, o marşın ruhuna uygun davranmak önemli. Bu ruh, deveyle de, atılan personel ile de, hak etmeyenlerin atamaları ile, .......... gitti mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kimsenin bişey yazmasına gerek yok(lütfen yayınlayın) ~ 6 yıl önce
Herkes THY'nin nasıl personel aldığını, insanların nasıl müdürlük koltuğuna geçtiğini, şirketin nasıl organisazyonsuz olduğunu, kaza raporlarına bakıldığında güvenliğin ne kadar kötü olduğu(bir havayolunun en önemli özelliği güvenliktir) devlet desteği ile bunları yapmazsa zaten ayıp olur denecek kadar olması gerek bir durum olduğunu ki ucuz işçi çalıştırarak deneyimsiz bilgisiz insanları az maaşla yandaş ve tanıdık politikası ile kar yapmaya çalıştığını, personeline öcü gibi davrandığını, sırf yönetim komisyon alsın diye gerekli gereksiz B777 aldığını, şirket içerisinde bir fotokopi makinesinin bile aylarca tamir edilmekten aciz şekilde bekleyen çalışanların perişan olduğunu, bir imza yüzünden aylarca kaptanların uçuş iznini beklediği herkes biliyor. 305 kişi olayına gelene kadar herşey okadar açıkki. Bir futbol takımına sponsor oldu diye nerdeyse dünya da eşsiz bir durummuş gibi anlatılması komik. Herkes o anlaşmalarında nasıl olduğunu biliyor. Bir şirket anca bu kadar batırılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Şimdi bazıları çıkıp şirketi 1 günde 1 milyon € zarara uğratan kişilere 305 masum işçi kovuldu nasıl savunursun muhabbetine başlar. Bilsinler THY Türkiye'nin en değerli markasıdır. İstiklal Marşını da para desteğini de herşeyi hakeder. Yolu açık Allah yardımcısı olsun Türk Hava Yolları'nın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000