04 Mart 2009, Çarşamba 16:51:47

İŞTE HOLLANDA TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMANIN ORJİNALİ

Hollandalı yetkililer, Türk Hava Yolları'nın kırıma uğrayan uçağıyla ilgili bugün ilk bulguları açıkladı. Yapılan açıklamalar tartışmalara neden oldu.
  • Dikkat, Boeing ön incelemeden sonra yayınladığı açıklamada FDR bilgilerine göre sadece "B" otopilotun devrede olduğunu ifade ediyor, bu durumda otopilot sistemi devrede olsa dahi otomatik iniş özelliği var mıdır uçağın yani flare arm ve retard yapar mı?
  • Wake Turbulance konusunda bilgi almak isteyen arkadaslara: http://www.pilotfriend.com/safe/safety/wake_turb.htm Dokumanin sonunda da yazdigi gibi esas sorumluluk pilotta.ATC ayirma gerekleri konusunda hata yapsa bile gerekli duzeltmeyi yapmak, talep etmek pilotun gorevi.
  • Bu dokumanda yazanlar dogruysa bana mantiksiz gelen bazi noktalar var.Eger auto-land yapiliyorsa kaptan ucagi kumanda ediyor demektir (prosedur geregi).F/O gostergeleri takip eder.Auto-land icin her iki auto-pilot'un devrede olmasi gerekir.Eger RA (radio altitude) ariza yaparsa ve iki tarafin degerleri birbirini tutmazsa auto-pilot atar.Eger ucak gaz kesmeye basladiysa (retard moduna) gectiyse kaptanin pisti gormus olmasi gerekir.Ucak pist gorunmeden gaz kesmeye basladiysa yapilmasi gereken gazlari acip pas gecmektir.Boyle bir durumda pilotlarin pas gecmekte, tepki vermekte neden geciktikleri olayin kilit sorusu haline gelmektedir.Kaptanin sag eli gaz kumandalarinda olmasi gerekir, ucagin gaz kesmesini fark etmemis olmasi cok guc.
  • http://www.airporthaber.com/v3/readnews.php?newid=11696 dan sefa inan a yapılan yorumlarda Harmonik Distorsion başlıklı yazıyı okuyun. Diploması var bunu yazanın. Bu kaza çok boyutlu yorumlanmalı. İşi bilenler bir araya gelip gerekirse test inişleri yapıp denenmeli herşey. Elektronikçiler olmaz öyle şey diyor. Cep tlf uçak düşürmezmiş! Daha öncede yazdım açık cep telefonlu 2 inişimde ne anormallikler yaşadık...Birinde inmedik bile! Zaten belli bir seviyede açılan telefonun çalmasına gerek yok. Açınca yerden hangi yükseklikte iseniz frekans yakalamak için sürekli girişim yapıyor güç harcıyor. Risk yoksa neden "kapatın inişte ve kalkışta.....uyarısı var peki...

AirportHaber komisyon tarafından yapılan ve tartışmalara neden olan açıklamaların orjinal metnini siz değerli okuyularıyla paylaşıyor.

İşte o açıklamaların orjinal metni:

Amsterdam Kazası Raporu
********************
Amsterdam Kazası Raporu
********************
Amsterdam Kazası Raporu
*************************
Amsterdam Kazası Raporu
********************************
Amsterdam Kazası Raporu

RESİMLERİ ORJİNAL HALİYLE GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

©AirportHaber.com

İŞTE HOLLANDA TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMANIN ORJİNALİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 9 yıl önce
Dikkat, Boeing ön incelemeden sonra yayınladığı açıklamada FDR bilgilerine göre sadece "B" otopilotun devrede olduğunu ifade ediyor, bu durumda otopilot sistemi devrede olsa dahi otomatik iniş özelliği var mıdır uçağın yani flare arm ve retard yapar mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Wake Turbulance konusunda bilgi almak isteyen arkadaslara: http://www.pilotfriend.com/safe/safety/wake_turb.htm Dokumanin sonunda da yazdigi gibi esas sorumluluk pilotta.ATC ayirma gerekleri konusunda hata yapsa bile gerekli duzeltmeyi yapmak, talep etmek pilotun gorevi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu dokumanda yazanlar dogruysa bana mantiksiz gelen bazi noktalar var.Eger auto-land yapiliyorsa kaptan ucagi kumanda ediyor demektir (prosedur geregi).F/O gostergeleri takip eder.Auto-land icin her iki auto-pilot'un devrede olmasi gerekir.Eger RA (radio altitude) ariza yaparsa ve iki tarafin degerleri birbirini tutmazsa auto-pilot atar.Eger ucak gaz kesmeye basladiysa (retard moduna) gectiyse kaptanin pisti gormus olmasi gerekir.Ucak pist gorunmeden gaz kesmeye basladiysa yapilmasi gereken gazlari acip pas gecmektir.Boyle bir durumda pilotlarin pas gecmekte, tepki vermekte neden geciktikleri olayin kilit sorusu haline gelmektedir.Kaptanin sag eli gaz kumandalarinda olmasi gerekir, ucagin gaz kesmesini fark etmemis olmasi cok guc.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
http://www.airporthaber.com/v3/readnews.php?newid=11696 dan sefa inan a yapılan yorumlarda Harmonik Distorsion başlıklı yazıyı okuyun. Diploması var bunu yazanın. Bu kaza çok boyutlu yorumlanmalı. İşi bilenler bir araya gelip gerekirse test inişleri yapıp denenmeli herşey. Elektronikçiler olmaz öyle şey diyor. Cep tlf uçak düşürmezmiş! Daha öncede yazdım açık cep telefonlu 2 inişimde ne anormallikler yaşadık...Birinde inmedik bile! Zaten belli bir seviyede açılan telefonun çalmasına gerek yok. Açınca yerden hangi yükseklikte iseniz frekans yakalamak için sürekli girişim yapıyor güç harcıyor. Risk yoksa neden "kapatın inişte ve kalkışta.....uyarısı var peki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000