09 Nisan 2012, Pazartesi 14:38:04

İŞTE ÇILDIR İHALESİNİN ŞAMPİYONU

Aydın Çıldır Havalimanı’nın kira usulü ile işletme ihalesi THY’nin oldu...
  • 1.450 mt olan pist sivil jet uçakları için uygun mu acaba ?
  • 110- 120 km arası otobandan ama kuşbakışı anca 90 km kadardır.
  • Yolcu potansiyeli elbette var çevre ilçeleri ve merkezi güçlü nazilli kusadasi soke gibi buyuk ilceleri var .iklim olarakda egitime uygun.izmir aydin arasi mesafeyi soran arkadasim 120 km..
  • sanıyorumki bu ihaleye THY'nin bu kadar bastırma sebebi, ileride burada kuracagı ucus okuludur. bildigim kadarıyla THY burayı sivil ucusları icin kullanmayacak. onumuzdeki sene temellerini atacagı cok kapsamlı ucus okulunda kendi pilotlarının yanı sıra cevre ulkelerede pilot kazandırma arayısına girecek..
Ankara'daki Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Mavi Salonu’nda gerçekleştirilen ve 20 yıllığına Çıldır Havalimanı’nın işletilmesine ilişkin ihaleyi Türk Hava Yolları yıllık 20 bin Euro ve yüzde 7 kar payı ile kazandı.

THY adına ihaleye Kazım Çalışkan, Menderes Çakıcı ve Atila Lise katılırken Sunexpress adına Ramazan Zorlu, Ali Uysal, Birsen Marmara ve Aytunç Alp katıldı.
 
Topuz, ihale açılışında yaptığı konuşmada, havalimanının 2002 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’na geçici olarak tahsil edilmesinin ardından, meydanın sivil uçuş trafiğine açılması konusunun gündeme gelmesi nedeniyle, Aydın Jandarma Helikopter Filo Komutanlığı ile DHMİ’ye devri konusunda 17 Ekim 2011 tarihinde bir protokol imzalandığını ve bu kapsamda ihale şartları kullanılarak havalimanının bugün ihale edildiğini açıkladı.
 
Topuz, Çıldır Havalimanı’nı ihaleyi kazanan şirketin işleteceğini ancak hava seyrüsefer hizmetini kendilerinin vereceğini sözlerine ekledi.
 
Açılış konuşmasının ardından önce Türk Hava Yolları’nın daha sonra da Sunexpress’in dış zarfları açıldı.
 
Zarfların açılması esnasında komisyon üyelerinin yanı sıra firma temsilcilerinin de sık sık aralarında görüş bildirmeleri dikkat çekti.
 
Dış zarfların açılma işleminden sonra iç zarfların açılması yaklaşık 15 dakika sürdü. İç zarfların da açılma işleminin ardından pazarlık usulüne geçildi.
 
Sadece firma yetkililerinin katıldığı pazarlık usulü üç oturumdan oluştu. Pazarlığın hemen ardından yine basına kapalı olarak açık artırma oturumuna geçildi.
 
Açık artırmada Türk Hava Yolları’nın (THY) ilk teklifi yüzde 4+KDV olurken, Sunexpress’in ilk teklifi ise yüzde 3,5+KDV oldu.
 
Kıran kırana geçen açık artırmanın son tekliflerini THY yüzde 7+KDV, Sunexpress ise yüzde 4,5 olarak belirledi.
 
Bu tekliflerin ardından İhale Başkanı K. Zafer Topuz, buradaki galibin Türk Hava Yolları olduğunu ve bu tekliflerin DHMİ Yönetim Kurulunca değerlendirildikten sonra  onaylanmak üzere Rekabet Kurulu’na imzaya gideceğini açıkladı. Kararın açıklanmasının ardından taraflar ihale komisyonu üyeleri ve birbirleriyle el sıkışarak salondan ayrıldı.
 
İhalenin hemen ardından Türk Hava Yolları adına Kazım Çalışkan ve Menderes Çakıcı AirportHaber’e sıcak açıklamalarda bulundu.
İŞTE ÇILDIR İHALESİNİN ŞAMPİYONU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 6 yıl önce
1.450 mt olan pist sivil jet uçakları için uygun mu acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
110- 120 km arası otobandan ama kuşbakışı anca 90 km kadardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yolcu potansiyeli elbette var çevre ilçeleri ve merkezi güçlü nazilli kusadasi soke gibi buyuk ilceleri var .iklim olarakda egitime uygun.izmir aydin arasi mesafeyi soran arkadasim 120 km..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
sanıyorumki bu ihaleye THY'nin bu kadar bastırma sebebi, ileride burada kuracagı ucus okuludur. bildigim kadarıyla THY burayı sivil ucusları icin kullanmayacak. onumuzdeki sene temellerini atacagı cok kapsamlı ucus okulunda kendi pilotlarının yanı sıra cevre ulkelerede pilot kazandırma arayısına girecek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000