04 Mart 2009, Çarşamba 20:56:17

İŞTE BOEING'DEN ÖLDÜREN UYARI

Türk Havayolları’nın Amsterdam’da yaşadığı talihsiz kazadan sonra gözler üretici firma Boing’e çevrilmişti. Boeing’in bu tür uçakları kullanan firmalara uyarı gönderdiği ortaya çıktı. O uyarı belgesini AirportHaber ele geçirdi.
  • Bu sav gerçekleşirse THY içinde Adam kovalamaya savcı yetmez.
  • ben anlayamadım açıkçası,arızaya birşey demiyorum ama cockpıt ekibinin bunu farketmemesine ihtimal veremiyorum,izlediğim kadarıyla altimetre göstergesinde sağ ve sol arasında inanılmaz bir fark var.Pilot değilim ama sanırım farkedildiği anda kaptan autopılot dan çıkıp toga yapmak istemiş ancak yere çok yakın oldugundan irtifa esnasında kuyruğu çarpmak durumundan kalmış.Benimki sadece bir yorum,yanlış bir terim kullandıysam şimdiden özür dilerim. Hayatını kaybedenlere Allah'dan rehmet diliyorum ve herkeze emniyetli uçuşlar diliyorum.
  • Bu rapor kesinleşirse THY teknik GM ve Sn THY Genel Müdürü artık koltuğu bırakır herhalde.
  • Öncelikle havacılık tarihinin kanla yazıldığını hatırlatarak havacılıkla alakası bile olmayan hatta hayatı boyunca uçak bile görmemiş bilgisiz yorum yapan arkadaşlara sadece şunu demek istiyorum bilmiyorsanız bu işi saçmalamayın artık! Uçak bu şakaya gelmez ve hiç bi pilotta bu işi şakaya almaz alamaz!!! Unutmayın uçakta pilotların cabin ekibinin yedeği olduğu gibi altimetreninde bi yedeği var!!! Hadi kaptanın önündeki bozuk diğeridemi bozuk hadi oda bozuk dikey ve yatay görüştemi sıfır? ILS var allah ne verdiyse diye kimse koltuğuna yaslanmaz!!! Hollanda hükümeti 7-8 satırla kaza raporu yayınladı komedi resmen!!! Topu türk pilotlarına atıyorlar resmen bunudamı anlayamadınız hala!!! Siz devam edin ben TK ile huzurla uçmaya devam edeceğim..

Güvenlik Araştırma Komisyonu Başkanı Pieter Vollenhoven’in düşen Türk Hava Yolları uçağının sol tarafındaki radyo altimetresinin bozuk olduğunu açıklaması uçaktaki teknik arızayı gündeme getirdi.


Boeing’in,11 Şubat 2009 tarihli bir yazı ile 737-800 serisi uçakları kullanan bazı şirketlerden altimetrelerle ilgili sorun yaşandığına dair şikayet aldığını belirterek bu tür şikayeti bulunan şirketlerin kendilerini bilgilendirmesi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.
 
Türk Hava Yolları’nın kaza yapan TC-JGE kuyruk tescilli uçağında altimetre arızası olduğu Hollanda'da yapılan açıklamada da ön plana çıkartılmıştı. Kaza sonrası yapılan incelemenin ön raporunda bu uçağın son 8 uçuşundan 2’sinde bu arızayı gösteren iz bıraktığı anlaşıldı.

Bugün ulaştığımız bir belge ise Boeing tipi uçaklarda yaşanan altimetre arızası yaşanabileceği konusunda havayolu şirketlerine bilgi notu gönderdiği ortaya çıkardı. Boeing 737-800 tipi uçaklarda kronik arıza olabileceği düşünülerek üzerinde durulan altimetre şikayetleri konusunda 11 Şubat 2009 tarihinde havayolu şirketlerine yazı gönderildiği, bahsi geçen arıza görülmesi halinde Boeing’e başvurulması isteniyor.

Bilgi yazısında özellikle otomatik pilotla yaklaşma sırasında hatalı kodlar alınabileceği konusunda havayolu şirketleri uyarılıyor.

Uyarıda şu ifadelere yer verildi:

“Bugüne kadar yayınlanan birçok raporda sistem tahmin edildiği gibi çalışmıştır fakat zaman zaman uyarılar alınmıştır. Raporlar göstermektedir ki sistem bir filodaki bütün uçaklarda genel olarak çalışmakla birlikte bazı uçaklarda görülen bu arıza genele yayılamaz.
Mevcut bilgiler göstermektedir ki, bakım kitabına göre uçak teknik bakım manueline göre havayolları, periyodik bakımlarda korozyon ya da nemden kaynaklanan bu hataları kontrol etmeleri gerekiyor.
Boeing bu durumla ilgili operatörlerle temas halindedir, havayolları ile birlikte detaylı olarak araştırma yapmaktadır. Eğer herhangi bir geri dönüşüm varsa bu konuyu ilgili operasyon merkezine bildiriniz.”
Boeing ayrıca nemden kaynaklanan bu arızanın görüldüğü havayolu şirketlerine opsiyonel olarak radyo altimetre anten bağlantısı ve koaksiyel kablo kullanmalarını tavsiye etti.  Detaylı bilgi için de Boeing mühendislerine başvurulması istendi.

Boeing’in bu uyarısının ardından gözler düşen TC-JGE kuyruk tescilli uçağın bakımına çevrildi. Türk Hava Yolları’ndan edinilen bilgiye göre, 5 Şubat 2009’da uçağın gerekli bakımı, 19 Şubat’ta ise A bakımı yapıldığı, bu bakımdan sonra yapılan 8 uçuşta ise altimetre arızası ile ilgili DFR’de iki kez ize rastlandığı bildirildi.

                          UYARININ ORJİNALİ İÇİN TIKLAYIN

İŞTE BOEING'DEN ÖLDÜREN UYARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Misafir ~ 9 yıl önce
Bu sav gerçekleşirse THY içinde Adam kovalamaya savcı yetmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ben anlayamadım açıkçası,arızaya birşey demiyorum ama cockpıt ekibinin bunu farketmemesine ihtimal veremiyorum,izlediğim kadarıyla altimetre göstergesinde sağ ve sol arasında inanılmaz bir fark var.Pilot değilim ama sanırım farkedildiği anda kaptan autopılot dan çıkıp toga yapmak istemiş ancak yere çok yakın oldugundan irtifa esnasında kuyruğu çarpmak durumundan kalmış.Benimki sadece bir yorum,yanlış bir terim kullandıysam şimdiden özür dilerim. Hayatını kaybedenlere Allah'dan rehmet diliyorum ve herkeze emniyetli uçuşlar diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu rapor kesinleşirse THY teknik GM ve Sn THY Genel Müdürü artık koltuğu bırakır herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Öncelikle havacılık tarihinin kanla yazıldığını hatırlatarak havacılıkla alakası bile olmayan hatta hayatı boyunca uçak bile görmemiş bilgisiz yorum yapan arkadaşlara sadece şunu demek istiyorum bilmiyorsanız bu işi saçmalamayın artık! Uçak bu şakaya gelmez ve hiç bi pilotta bu işi şakaya almaz alamaz!!! Unutmayın uçakta pilotların cabin ekibinin yedeği olduğu gibi altimetreninde bi yedeği var!!! Hadi kaptanın önündeki bozuk diğeridemi bozuk hadi oda bozuk dikey ve yatay görüştemi sıfır? ILS var allah ne verdiyse diye kimse koltuğuna yaslanmaz!!! Hollanda hükümeti 7-8 satırla kaza raporu yayınladı komedi resmen!!! Topu türk pilotlarına atıyorlar resmen bunudamı anlayamadınız hala!!! Siz devam edin ben TK ile huzurla uçmaya devam edeceğim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000