14 Aralık 2009, Pazartesi 08:06:20

İspanya'da THY krizi!

THY’nin Barcelona ile 3 yıllığına 9 milyon Euro’luk sponsorluk anlaşması imzalaması İspanya’da krize neden oldu...
  • Beyler bu bir THY seferi degildir. THY'nin barcelona Futbol takimi için yapmis oldugu bir charter seferidir ve bundan oturu de sivil havacilik makamlari bir engel teskil etmedikleri surette (ki ettiler) sirketin bayrak tasiyicisi olmadigi iki ulke arasinda direk ucus yapmasi serbesttir.
  • http://www.fcbarcelona.com/web/english/galeries/futbol/temporada09-10/12/viajeabu_dhabi/galeria.html
  • 1 - ) PAMUKKALE İLE OTOBANDAN ABU DABİ. GÜZEL OLUR. 2 - ) EĞER THY YERİNE ALL NİPPON OLSAYDI , BARCELONA - TOKYO - ABU DABİ Mİ OLACAKTI ?
  • THY nin direk İspanya dan yolcu alıp Abu Dhabi ye uçurması ICAO freedom lara aykırı bir hareket. Buna hakkı yok. İspanya sivil Havacılık dairesi de başvuruyu kabul etmemiş. Dolayısıyla izin vermeme hakları var. İberia gelip direk İstanbul Londra uçabilir mi? Soruyorum size? Cevap hayır. Ne yapmalı, İstanbul-İspanya (Herhangi bir şehir), İspanya-Londra... Burda kabahat THY nindir. Ve bir THY li olarak bunu yazıyorum. Doğruları konuşalım.

THY’nin ‘Barcelona seferi’ krizle başladı. Takımın THY ile uçmasına öfkelenen İspanyol şirketlerin baskısı sonuç verince, THY’nin futbolcuların Abu Dabi’ye direkt uçurmasına izin verilmedi...

Türk Hava Yolları’nın (THY) ünlü yıldızların kulübü Barcelona’yı taşımak için Barcelona Spor Kulübü ile 3 yıllığına 9 milyon euro’luk sponsorluk anlaşması imzalaması İspanya’da krize neden oldu. Bazı İspanyol firmalarının ülkedeki Sivil Havacılık Kurumu’na baskı yapması üzerine THY’ye, Barcelona-Abu Dabi direkt uçuş izni verilmedi ve Barcelonalı futbolcular İstanbul aktarmalı yolculuk yaptı. Seyahat süresini uzatan bu durum Barcelona Kulübü’nün büyük tepkisini çekti.

THY, 3 yıllığına toplam 9 milyon euro ödeyerek Barcelona takımının sponsoru oldu. Bu anlaşma, Barcenola takımının maçlara THY ile gitmesini de kapsıyordu. Sözleşme sonrası Barcelona takımı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi şehrinde düzenlenecek olan Dünya Kulüpler Şampiyonası’na katılmak üzere dün sabah THY uçağının bulunduğu Barcelona Havalimanı’nın yolunu tuttu.

Ancak İspanya Sivil Havacılık Kurumu, başvurmasına rağmen THY’ye Abu Dabi’ye direkt uçuş için izin vermedi. Bu nedenle yaklaşık 30 dakikalık beklemenin ardından THY’nin Anadolu adlı Boeing 777 tipi uçağı saat 12.59’da havalanabildi.

THY uçağı direkt uçuş izni verilmediği için İstanbul’a inerek aktarma yapmak zorunda kaldı. Saat 15.53 sıralarında Atatürk Havalimanı’na gelen uçak parka çekilerek yakıt ikmali yapıldı. Barcelonalı futbolcular ve teknik ekip kabinden çıkmadı. Yaklaşık 1 saat süren bekleyişin ardından THY uçağı Abu Dabi’ye gitmek üzere tekrar havalandı.

Firmalar baskı yaptı

Bu zorunlu aktarmaya bazı İspanyol havayolu firmalarının hükümete baskı yapmasının neden olduğu belirtildi. Firmaların, Barcelona’nın İspanyol değil, bir Türk firmasıyla uçması nedeniyle baskı yaptığı ve THY’nin direkt uçuş talebine izin verilmediği kaydedildi. İspanya Sivil Havacılık Kurumu görevlileri ise THY’nin Abu Dabi’ye direkt uçuş hakkı olmaması nedeniyle izin verilmediğini öne sürdü.

Laporta: Bu bir komplo teorisi

Olayı protesto eden Barcelona Başkanı Joan Laporta, komplo teorisi içine itildiklerini belirterek “Barça direkt uçuşların kulübü” dedi. Laporta sorunu aşmak için Başbakan Jose Luis Zapatero ile görüştüklerini ancak çözüm için çaba gösterilmediğini de kaydetti. Barcelona Kulübü Pazarlama Genel Müdürü Joan Oliver de İspanyol uçak şirketlerinin boykotuyla karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek, “THY ile uçmamızı istemiyorlar” diye konuştu. İspanyol basınında ise Katalan milliyetçiliğiyle tanınan Laporta’nın İspanyol uçak şirketleriyle uçmamak için THY’yi seçtiği, durumun hükümet krizine yol açacak düzeye ulaştığı kaydedildi.

THY: Baskı var

THY Basın Müşaviri Ali Genç “Takımı Barcelona’dan Abu Dabi’ye direkt götürmek istiyorduk. Bunun için de İspanyol Sivil Havacılık Kurumu’na başvurduk. Charter uçuş olduğu için izni vermesi lazım. Ancak vermediler. Uçak İstanbul’da yakıt takviyesi yaptıktan sonra Abu Dabi’ye uçtu” dedi. İspanyol havacılık firmalarının uyguladığı baskıyı da doğrulayan Genç, “Olayın perde arkasında baskı var. Sivil Havacılık’a ‘Bu izni verirseniz, sizi mahkemeye veririz’ demişler. İspanyol firmalarının hakkını korumadıklarını söylemişler” dedi.

İspanya'da THY krizi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 8 yıl önce
Beyler bu bir THY seferi degildir. THY'nin barcelona Futbol takimi için yapmis oldugu bir charter seferidir ve bundan oturu de sivil havacilik makamlari bir engel teskil etmedikleri surette (ki ettiler) sirketin bayrak tasiyicisi olmadigi iki ulke arasinda direk ucus yapmasi serbesttir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
http://www.fcbarcelona.com/web/english/galeries/futbol/temporada09-10/12/viajeabu_dhabi/galeria.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
1 - ) PAMUKKALE İLE OTOBANDAN ABU DABİ. GÜZEL OLUR. 2 - ) EĞER THY YERİNE ALL NİPPON OLSAYDI , BARCELONA - TOKYO - ABU DABİ Mİ OLACAKTI ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY nin direk İspanya dan yolcu alıp Abu Dhabi ye uçurması ICAO freedom lara aykırı bir hareket. Buna hakkı yok. İspanya sivil Havacılık dairesi de başvuruyu kabul etmemiş. Dolayısıyla izin vermeme hakları var. İberia gelip direk İstanbul Londra uçabilir mi? Soruyorum size? Cevap hayır. Ne yapmalı, İstanbul-İspanya (Herhangi bir şehir), İspanya-Londra... Burda kabahat THY nindir. Ve bir THY li olarak bunu yazıyorum. Doğruları konuşalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000