31 Mayıs 2012, Perşembe 15:51:55

İŞLERİNE GELMEYEN YASALAR TORBADA GEÇTİ

Türk Hava Yolları'nın iki gündür süren eylemine diğer sivil toplum örgütleri ve partilerden destek gelmeye devam ediyor.
  • Kardeşim adamlar 5 bin lira kazanıyor da buna rağmen grev yapıyorlar diye düşünsene. O maaşlara laf söyleyen koyun 1000 lira alıyordur ama grev yapmak, isyan etmek aklına gelmez. Çünkü alışmış itaat etmeye sahibine. Bu yasa, tüm sektörlerde planlanan grev hakkı olmayan işçi sınıfı yaratmanın başlangıcıdır. Bu amaçla yapılan eylemler kutsaldır, aslında tüm sektörlerden çalışanların katılması, destek vermesi gereken eylemlerdir. CHP destekleseniz de desteklemeseniz de muhalefet partisi olarak yapması gerekeni yapmıştır, hatta eksik yapmıştır. Keşke birkaç milletvekilini de gelmeye ikna etseydi. Bu bağlamda tüm sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ve muhalefet partilerinin eylemlere destek vermesi Türkiye nin aydınlığı için önemlidir. Şimdi sendikaya düşen görev daha büyük bir katılımı sağlayacak kitleleri harekete geçirmektir.Hata yapmıştır veya yapmamıştır, grev kanunu Çankaya da onaylansa bile Hava-İş hala üyelerinden aidat alan aktif sendika görevinin devam ettiğini unutmamalıdır.
  • Sevgili ablacım, bacım, kardeşim. İnanın yazdıklarınızı okurken gözyaşlarımı tutatmadım! Bu mesajıda bulanık gözlerle yazıyorum! Sizin eşinizle yalnız siz değil biz de gururu duyuyoruz! Onları orada yalnı başına kaderlerine terkedenlerin eşlerine de Allah nasip etsin o duygunuzu. Ellerinizden öperim. Saygılarımla, (Başka bir sektörden bir işsiz emekçi!)
  • önemli olan insanların haklarını aramasına destek verilmesi. hakkını aramayan çalışandan ne bekliyorsunuz ki? adamlar grevi yasaklıyor yeri geldiği zaman hakkını arayamayacaksın. sesini çıkaramayacaksın. nasıl bunu kabul edebiliyorsunuz? susmanın da kimseye faydası olmaz gün gelir sana da dokunurlar...
  • biz çok garip bir milletiz gerçekten.neden hala yapılan bu eylemin maaşlarımızdan şikayetçi olduğumuzdan dolayı yapıldığında ısrar ediliyor anlayamıyorum.anlayın artık bu eylem para mevzusu için değil -ki öyle olsaydı 18 aydır susmazdık-anayasa da tanınmış olan ancak elimizden alınmaya çalışılan bir hakkın protestosudur.lütfen anlayın ve destek verin artık.belki sizlerin ailenizden bir gençte THY de çalışacak ve onunda hakkı olacak.yeter artık.

Atatürk Havalimanı'nda 29 Mayıs akşamı başlayan eylem devam ediyor.

Bugün akşam saat 21:00'a kadar devam edeceği öğrenilen eyleme, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve partilerden destek gelmeye devam ediyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP İlçe Başkanları ve Gazeteci Yazar Leyla Erbil'in katılımıyla yaklaşık 50 kişilik bir grup, kabin memurlarına destek vermek amacıyla Atatürk Havalimanı'na geldi.

Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde havacılık sektörüyle ilgili bir grev yasağı bulunmadığını belirten Salıcı, “AKP, Torba yasalarda uyguladığı klasik taktiği, bu kez havacılık çalışanları için uygulamaya koydu. Bu AKP’nin bildik tavrıdır. Bir torba kanun teklifi hazırlarlar, Meclis’e getirirler, bir gecede içine ne kadar yasak varsa, işlerine gelen ne varsa doldururlar. Defalarca teşhir oldukları halde aynı taktiği tekrar tekrar uygulamaktan utanmıyorlar” dedi.

Bir grup AKP milletvekilinin 11 Mayıs 2012 tarihinde TBMM’ne verdikleri korsan taksiler, otopark mafyası ve itfaiye erleri ile düzenlemeler içeren Torba Kanun Teklifi’nin içine, havacılık hizmetlerinde grev yasağı getiren bir madde eklediklerini hatırlatan Salıcı, “Darbe dönemlerinde bile böyle bir yasak uygulanmamıştır” diye konuştu.

Havacılık hizmetlerindeki grev yasağının ILO, Avrupa Sosyal Şartı, BM Ekonomik, Sosyal, Kültürel Haklar Sözleşmesi ile Anayasa’nın 90. Maddesine aykırı olduğunu vurgulayan Salıcı, “Son dakika değişiklikleriyle çalışanların ve tüm yurttaşların en temel haklarından birini gasp etmeye çalışıyorlar. Hak aramak, sosyal bir hukuk devletinin olmazsa olmaz koşuludur. Birkaç milletvekilinin işverenler adına uyguladıkları keyfiyetle, bu haktan kimse mahrum edilemez. Bu milletvekilleri yürekleri varsa çıkıp, Torba Kanun Teklifi’ne kimin adına ve hangi gerekçeyle bu maddeyi eklediklerini açıklamalıdır” diye konuştu.

14 bin çalışanın 17 aydır toplu iş sözleşmesi beklediği THY’yi de eleştiren Salıcı, “Hava-İş üyelerinin, emekçi kardeşlerimizin eylemi haklı bir eylemdir. Greve giden havacılık çalışanlarının yanındayız. Çalışanları, havacılık hizmeti alan yurttaşlarla karşı karşıya getirmeye çalışan, grevdeki çalışanları işten atmakla tehdit eden AKP zihniyetini de bu zihniyetin sözcülerinden Ulaştırma Bakanı’nı da protesto ediyoruz. Havacılık çalışanları yalnız değildir, tüm gücümüzle AKP’nin fırsatçı tavrını teşhir edeceğiz” diyerek, desteklerinin devam edeceğini ifade etti.

Salıcı daha sonra eylem yapan personellere karanfil dağıtarak alandan ayrıldı.

İŞLERİNE GELMEYEN YASALAR TORBADA GEÇTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

maaslar ~ 6 yıl önce
Kardeşim adamlar 5 bin lira kazanıyor da buna rağmen grev yapıyorlar diye düşünsene. O maaşlara laf söyleyen koyun 1000 lira alıyordur ama grev yapmak, isyan etmek aklına gelmez. Çünkü alışmış itaat etmeye sahibine. Bu yasa, tüm sektörlerde planlanan grev hakkı olmayan işçi sınıfı yaratmanın başlangıcıdır. Bu amaçla yapılan eylemler kutsaldır, aslında tüm sektörlerden çalışanların katılması, destek vermesi gereken eylemlerdir. CHP destekleseniz de desteklemeseniz de muhalefet partisi olarak yapması gerekeni yapmıştır, hatta eksik yapmıştır. Keşke birkaç milletvekilini de gelmeye ikna etseydi. Bu bağlamda tüm sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ve muhalefet partilerinin eylemlere destek vermesi Türkiye nin aydınlığı için önemlidir. Şimdi sendikaya düşen görev daha büyük bir katılımı sağlayacak kitleleri harekete geçirmektir.Hata yapmıştır veya yapmamıştır, grev kanunu Çankaya da onaylansa bile Hava-İş hala üyelerinden aidat alan aktif sendika görevinin devam ettiğini unutmamalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY İŞSİZ EŞİNE ~ 6 yıl önce
Sevgili ablacım, bacım, kardeşim. İnanın yazdıklarınızı okurken gözyaşlarımı tutatmadım! Bu mesajıda bulanık gözlerle yazıyorum! Sizin eşinizle yalnız siz değil biz de gururu duyuyoruz! Onları orada yalnı başına kaderlerine terkedenlerin eşlerine de Allah nasip etsin o duygunuzu. Ellerinizden öperim. Saygılarımla, (Başka bir sektörden bir işsiz emekçi!)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
parti önemli değil ~ 6 yıl önce
önemli olan insanların haklarını aramasına destek verilmesi. hakkını aramayan çalışandan ne bekliyorsunuz ki? adamlar grevi yasaklıyor yeri geldiği zaman hakkını arayamayacaksın. sesini çıkaramayacaksın. nasıl bunu kabul edebiliyorsunuz? susmanın da kimseye faydası olmaz gün gelir sana da dokunurlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yeter artık ~ 6 yıl önce
biz çok garip bir milletiz gerçekten.neden hala yapılan bu eylemin maaşlarımızdan şikayetçi olduğumuzdan dolayı yapıldığında ısrar ediliyor anlayamıyorum.anlayın artık bu eylem para mevzusu için değil -ki öyle olsaydı 18 aydır susmazdık-anayasa da tanınmış olan ancak elimizden alınmaya çalışılan bir hakkın protestosudur.lütfen anlayın ve destek verin artık.belki sizlerin ailenizden bir gençte THY de çalışacak ve onunda hakkı olacak.yeter artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000