01 Mart 2012, Perşembe 14:30:15

İRTİBAT SUBAYLIĞI KAPATILIYOR...

General rütbesindeki subaylar ve aileleri ile refakatçılarini karşılayıp uğurlamak amacıyla 12 Eylül 1980 darbesi sonrası Atatürk Havalimanı’nda kurulan 'İrtibat Subaylığı' kaldırılıyor...
  • Almanyanın uluslar arası büyük meydanlarında ABD/ALMANYA silahlı kuvvetlerinin irtibat büroları var. Sadece ABD değil, NATO personeli de buraya giderek örneğin araç kiralama, otel rezervasyonu vb. konularında yardım alıyorlar. Bu ihtyiyacı duyan ve AHL'ye kadro ve atama veren TSK'ne bunu sormuşlar mı acaba? Generaller o yaşa kadar uçağa nasıl binileceğini öğrenmişlerdir. VIP hizmetine ihtiyacı olanlar genellikle sonradan görme birileridir.
  • AHL hava yoluyla gelen askeri malzemenin ülkeye girdiği hava limanıdır. Burdaki birliğin görevi "Paşaların bavulunu taşımak" değildir. Özellikle seçim zamanlarında partilerin il başkanları, partililer, bürokratlar gibi apron kartı olmayan birçok zat aprona sürüler halinde doluşup karşılama ve uğurlama yapıyorlar. Bu tam bir güvenlik ihlalidir. VIP'in de çeki düzene girmesi lazım. Mülki Amir yeterli bilgiye sahip değil bence. Milli mevzuatın JAR kurallarına üstün olduğunu bilmiyor. Bu hizmetin VIP personeli tarafından verilmesi TSK'yı mutlu eder. Artık çantayı onlar taşır.
  • zaten sadece paşalara verilen bir hizmetti..gencecik temiz giyimli takım elbiseli erlerimiz hanfendilerin makyaj çantaları paşaların evrak çantalarını taşıyorlardı çok çağ dışı bir görüntü idi.iyi oldu.yerinde bir karar olmuş
  • hayır adamların esas niyetini bilmesem iyi yapmışlar diyecemde diyemiyorum işte sorun orda...apronda deveyi kesince güzel oluyo meğer esas sıkıntı aprondaki 3-5 albaymış..başka bir ileri demokrasi uygulaması daha bravo türkiye hedef 2023
Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın ilk aşamada VIP'den uçak altına kadar giderek karşılama ve uğurlama yapan 3 albay ve 10 erin apron kartlarının kapatıldığını açıkladı.

12 Eylül'deki askeri darbenin ardından Atatürk Havalimanı'nda açılan TSK İrtibat Subaylığı Bürosu'nun kapatılması işlemleri sürüyor. Gelişmeler hakkında açıklama yapan Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, "Mülkiye Başmüfettişi her iki yılda bir havalimanında bir denetleme yapıyor. Bu yılki denetleme neticesinde irtibat subaylığının Atatürk Havalimanı VIP Salonu'na olmasının bir gerekçesinin olmadığını, bunun hukuki bir dayanağının bulunmadığını ve fiili bir durum olduğunu tespit ettiler.
 
Aynı zamanda uluslar arası sivil havacılık kurallarına ve AB müktesebatı kriterlerinde yer almadığını belirttiler. Biz de bu konuyu Eğitim Araştırma Denetleme (EAD) birimimize incelettik. İnceleme neticesinde hakikaten sayın baş müfettişin dediği gibi sivil irtibat subaylarının VIP'den apron kısmına geçmelerinin sakıncalı olduğunu belirledik ve apron kartlarını iptal ettik" dedi.
 
KARŞILAMAYI GÖREVLİLER YAPACAK
 
Vali Aydın irtibat subaylığı görevlilerine getirilen yasaklamanın ardından uğurlama ve karşılamaların nasıl yapılacağı konusuna da açıklık getirerek "İrtibat subaylığında üç albayımız 10 civarında askerimiz var. Bunlar artık karşılama uğurlama yapmayacaklar. Askeri makamlara, yurt içi ve yurtdışından gelen sivil asker bütün misafirler VIP Salonu'ndaki amirlerimiz, DHMİ VIP müdürlerimiz ve THY görevlilerince karşılanıp uğurlanacak. İrtibat subaylığı görevlileri yine terminalde bulunabilirler. Burada gelen misafirlerini karşılayabilirler ama apron kısmına uçağın altına kadar gitmelerini yasakladık. Bundan sonra artık asker sivil ayrımı kalmayacak. Bütün misafirleri Mülki İdare Amirliği adına bizim VIP'deki görevli personelimiz karşılayacak. Dün bununla ilgili resmi yazıyı yazdık ve uygulamaya başladık" sözleriyle anlattı.
 
İrtibat subaylığının havalimanından tamamen kaldırılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğine işaret eden Aydın, "İrtibat subaylığı bürosu ile ilgili de DHMİ İstanbul Başmüdürlüğü ile yazışma yaptık. Aralarından nasıl bir protokol varsa ona göre hareket edeceğiz. Ama neticede bu büronun kapatılması için de çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

İRTİBAT SUBAYLIĞI KAPATILIYOR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 6 yıl önce
Almanyanın uluslar arası büyük meydanlarında ABD/ALMANYA silahlı kuvvetlerinin irtibat büroları var. Sadece ABD değil, NATO personeli de buraya giderek örneğin araç kiralama, otel rezervasyonu vb. konularında yardım alıyorlar. Bu ihtyiyacı duyan ve AHL'ye kadro ve atama veren TSK'ne bunu sormuşlar mı acaba? Generaller o yaşa kadar uçağa nasıl binileceğini öğrenmişlerdir. VIP hizmetine ihtiyacı olanlar genellikle sonradan görme birileridir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
AHL hava yoluyla gelen askeri malzemenin ülkeye girdiği hava limanıdır. Burdaki birliğin görevi "Paşaların bavulunu taşımak" değildir. Özellikle seçim zamanlarında partilerin il başkanları, partililer, bürokratlar gibi apron kartı olmayan birçok zat aprona sürüler halinde doluşup karşılama ve uğurlama yapıyorlar. Bu tam bir güvenlik ihlalidir. VIP'in de çeki düzene girmesi lazım. Mülki Amir yeterli bilgiye sahip değil bence. Milli mevzuatın JAR kurallarına üstün olduğunu bilmiyor. Bu hizmetin VIP personeli tarafından verilmesi TSK'yı mutlu eder. Artık çantayı onlar taşır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
zaten sadece paşalara verilen bir hizmetti..gencecik temiz giyimli takım elbiseli erlerimiz hanfendilerin makyaj çantaları paşaların evrak çantalarını taşıyorlardı çok çağ dışı bir görüntü idi.iyi oldu.yerinde bir karar olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
hayır adamların esas niyetini bilmesem iyi yapmışlar diyecemde diyemiyorum işte sorun orda...apronda deveyi kesince güzel oluyo meğer esas sıkıntı aprondaki 3-5 albaymış..başka bir ileri demokrasi uygulaması daha bravo türkiye hedef 2023

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000