18 Ağustos 2008, Pazartesi 09:59:50

İNMESEYDİ FACİA OLABİLİRDİ

Türk Hava Yolları’nın Nijerya’nın Lagos kenti yerine Togo’nun Lome havaalanına inen uçağının yakıt tankında sadece 2 ton yakıt kaldığı ortaya çıktı.
  • herşeyi geçtimde be aslı kardeşim öpe öpe adamın elini eskittin yeter artık azcıkta gözünü aç hep dudakla yürümüyor bu gemi
  • Arrkadaşlar bu kadar erkenden tartışmaya gerek yok.DFDR açıldıktan sonra şayet açıklarlarsa konusulabilir.20 yaşındaki uçak emeklimi edilirmiş canım siz her 3 yılda bir arabanızı verip sıfır arabamı alıyorsunuz.Ayrıca bu işlerde duygusallıga yer olmaz.Hata her zaman yapılabilir ama uçakların hangisine olursa olsun çok fazla güvenmemek lazım tedbiri elden bırakmamak lazım devamlı kontrollü olmak lazım ama Afrikada uçuyorsanda harbiden dinç dinamik ve dersine iyi çalışman lazım.
  • SANIRIM OLAYIN CİDDİYETİNİN VE NASIL BİR TATSIZLIĞIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜĞÜNÜN FARKINDA DEĞİLSİNİZ.SİZ BURDA BUNLARI SÖYLEYEREK KAHRAMAN MI OLMAYA ÇALIŞIYOSUNUZ.BİR KERE BU SÖYLEDİKLERİNİZ MESLEĞİNİZE İHANETTİR.BU BİLGİLER GİZLİDİR,BURDA ANLATILACAK KONULAR DEĞİLDİR.BİLMEDEN,ANLAMADAN VE KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE KRİTİK YAPMAK YANLIŞ YÖNLENDİRMEDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR.AYRICA NEJAT HOCAM'IM NASIL BİR PİLOT OLDUĞUNU KONUSUNDA YORUM BİLE YAPMIYORUM.ONU TANIYANLAR BİLİRLER,BİLMEYENLER İSE MESLEK VE İNSANLIK ADINA MALESEF ÇOK ŞEY KAYBETTİLER.HOCAM,ÖPERİM ELLERİNİZDEN.BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.
  • Yorumunuz...BENDEN AÇIKLAMA İSTİYORSUNUZ AMA HALA UÇAKLAR HAKKINDAKİ KARALAMANIZ DEVAM EDİYOR!!BU UÇAKLARIN HER CHAPTER'INA GÖRE SYSTEM, GÖVDE, İNİŞ TAKIMLARI VS. BAKIM EL KİTABINDA, BELLİ PERIODLARDA MUTLAKA DETAYLI ŞEKİLDE KONTROLLERİ YAPILIR. YANİ UÇAĞIN GÜVENLİK AÇISINDAN BİR SORUNU VARSA TEKNİK OLARAK KESİNLİKLE UÇUŞA VERİLMEZ!!!KALDIKİ KONTROLLERDE NORMAL GÖRÜLEN BİR UÇAĞIN DİĞER METALLER GİBİ YORULMASI VE KOROZYON TUTMASI O KADAR KOLAY DEĞİLDİR.UÇAĞIN TEMEL PARÇALARI SERTLEŞTİRİLMİŞ ALİMİNYUM VE TİTANYUMDAN OLUŞUR. BUDA DEMEKTİRKİ ''ESKİ''DEĞİL ''BAKIMLI-BAKIMSIZ'' OLARAK NİTELENDİRİLEBİLİR.YAZMIŞ OLDUĞUNUZ YAZILARDA UÇAĞIN UÇMAMASI GEREKTİĞİ YÖNÜNDE YORUMLARINIZ VAR.O UÇAĞIN HANGİ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE HALA UÇURULDUĞU VE BİZE GÖRE DAHA ZENGİN OLAN BATIDA BİLE UÇAKLARIN YAŞ ORTALAMASININ NE KADAR YAŞLI OLDUĞUNU ARAŞTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM!!BİRDAHA YAZIYORUM İSTANBULDAN KALKAN UÇAK,TOGO'YA KADAR GİTMİŞSE LAGOS'ADA İNDİRİLİRDİ VE O UÇAĞIN DONANIMLARI G-3,G-4 LE AYNI TEKNOLOJİYE SAHİPTİR.TEŞEKKÜR EDERİM...

İstanbul-Lagos seferini yapan Türk Hava Yolları’na ait Airbus 310 tipi uçağın Lome Havaalanı’na inişinin sırrı henüz netleşmedi. THY yetkilileri uçağın navigasyon(seyrüsefer) sisteminde herhangi bir arıza olmadığını ileri sürseler de uçağın Lagos’u geçerek Lome Havaalanı’na ulaşması konusunda henüz tatmin edici açıklama yapılmadı. 196 yolcunun ecel terleri döktüğü olayla ilgili tüm detaylar Türk Hava yolları Teknik A.Ş’de incelenmekte olan kara kutunun çözümünden sonra ortaya çıkacak. Ancak kara kutu henüz çözülmemiş olsa da AirportHaber’e olayla ilgili çok ilginç bilgiler ulaşmaya devam ediyor.

 

Navigasyon sisteminde arıza yaşandığı için havada yönünü kaybeden, inebileceği bir meydan bulmak için iki ülke geçtikten sonra Lagos’a yaklaşık bir saat 15 dakika uzaklıktaki Togo’daki Lome Havaalanı’na ulaşan THY uçağının yakıt tankında sadece 2 ton yakıt kaldığı ortaya çıktı.

 

Normal hava koşullarında ve irtifada 2 ton yakıt ile yaklaşık 20–25 dakikalık uçuş yapılabilirken, bir Airbus 310 tipi uçak ortalama 61 ton yakıt alıyor.

 

KARAYA FAZLA MI YAKLAŞTI?

 

Öte yandan Isparta’da düşen Worldfocus’a ait uçağın düşmeden hemen önce uyarı sinyali veren EGPWS (Geliştirilmiş Kara Yakınlığı Uyarı Sistemi) sisteminin sondan bir önceki aşaması olan uyarı sisteminin uçak Lagos üzerindeyken devreye girdiği öğrenildi. Uçağın Lagos’a yaklaştığı sırada ‘Terrain-Terrain’ anonsu verdiği bunun üzerine pilotun tekrar yükselmeye başladığı ileri sürüldü. Uçak bu irtifadan daha da aşağıya düşünce kara yükselti ikaz sisteminin son aşaması devreye giriyor ve uçak ‘lövyeyi çek’ (Pull up) sinyali veriyor.

 

©AirportHaber.com

İNMESEYDİ FACİA OLABİLİRDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

yuh ~ 10 yıl önce
herşeyi geçtimde be aslı kardeşim öpe öpe adamın elini eskittin yeter artık azcıkta gözünü aç hep dudakla yürümüyor bu gemi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
inspector ~ 10 yıl önce
Arrkadaşlar bu kadar erkenden tartışmaya gerek yok.DFDR açıldıktan sonra şayet açıklarlarsa konusulabilir.20 yaşındaki uçak emeklimi edilirmiş canım siz her 3 yılda bir arabanızı verip sıfır arabamı alıyorsunuz.Ayrıca bu işlerde duygusallıga yer olmaz.Hata her zaman yapılabilir ama uçakların hangisine olursa olsun çok fazla güvenmemek lazım tedbiri elden bırakmamak lazım devamlı kontrollü olmak lazım ama Afrikada uçuyorsanda harbiden dinç dinamik ve dersine iyi çalışman lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ASLI ~ 10 yıl önce
SANIRIM OLAYIN CİDDİYETİNİN VE NASIL BİR TATSIZLIĞIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜĞÜNÜN FARKINDA DEĞİLSİNİZ.SİZ BURDA BUNLARI SÖYLEYEREK KAHRAMAN MI OLMAYA ÇALIŞIYOSUNUZ.BİR KERE BU SÖYLEDİKLERİNİZ MESLEĞİNİZE İHANETTİR.BU BİLGİLER GİZLİDİR,BURDA ANLATILACAK KONULAR DEĞİLDİR.BİLMEDEN,ANLAMADAN VE KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE KRİTİK YAPMAK YANLIŞ YÖNLENDİRMEDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR.AYRICA NEJAT HOCAM'IM NASIL BİR PİLOT OLDUĞUNU KONUSUNDA YORUM BİLE YAPMIYORUM.ONU TANIYANLAR BİLİRLER,BİLMEYENLER İSE MESLEK VE İNSANLIK ADINA MALESEF ÇOK ŞEY KAYBETTİLER.HOCAM,ÖPERİM ELLERİNİZDEN.BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz KAANER ~ 10 yıl önce
Yorumunuz...BENDEN AÇIKLAMA İSTİYORSUNUZ AMA HALA UÇAKLAR HAKKINDAKİ KARALAMANIZ DEVAM EDİYOR!!BU UÇAKLARIN HER CHAPTER'INA GÖRE SYSTEM, GÖVDE, İNİŞ TAKIMLARI VS. BAKIM EL KİTABINDA, BELLİ PERIODLARDA MUTLAKA DETAYLI ŞEKİLDE KONTROLLERİ YAPILIR. YANİ UÇAĞIN GÜVENLİK AÇISINDAN BİR SORUNU VARSA TEKNİK OLARAK KESİNLİKLE UÇUŞA VERİLMEZ!!!KALDIKİ KONTROLLERDE NORMAL GÖRÜLEN BİR UÇAĞIN DİĞER METALLER GİBİ YORULMASI VE KOROZYON TUTMASI O KADAR KOLAY DEĞİLDİR.UÇAĞIN TEMEL PARÇALARI SERTLEŞTİRİLMİŞ ALİMİNYUM VE TİTANYUMDAN OLUŞUR. BUDA DEMEKTİRKİ ''ESKİ''DEĞİL ''BAKIMLI-BAKIMSIZ'' OLARAK NİTELENDİRİLEBİLİR.YAZMIŞ OLDUĞUNUZ YAZILARDA UÇAĞIN UÇMAMASI GEREKTİĞİ YÖNÜNDE YORUMLARINIZ VAR.O UÇAĞIN HANGİ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE HALA UÇURULDUĞU VE BİZE GÖRE DAHA ZENGİN OLAN BATIDA BİLE UÇAKLARIN YAŞ ORTALAMASININ NE KADAR YAŞLI OLDUĞUNU ARAŞTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM!!BİRDAHA YAZIYORUM İSTANBULDAN KALKAN UÇAK,TOGO'YA KADAR GİTMİŞSE LAGOS'ADA İNDİRİLİRDİ VE O UÇAĞIN DONANIMLARI G-3,G-4 LE AYNI TEKNOLOJİYE SAHİPTİR.TEŞEKKÜR EDERİM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000