03 Mart 2009, Salı 10:15:01

İki uçak arası mesafe kuralı ne?

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Hollanda’nın Schiphol Havalimanı yakınlarında kırıma uğraması beraberinde birçok iddiayı da gündeme taşıdı.
  • kalkısta ve inişte ayrım ne kadar olacak butun kaptanlar bilir. Ama siz bilmeyin lutfen bende domates ne zaman ekilir bilmiyom. Herkes işine baksın. Birde bilseniz var ya. Bizi allah korusun. Hisst kaptan ondeki ucaga cok yaklastın galiba diyen yolcu bile olur. Karikatur gibi yani.
  • B757 istisnai olarak herzaman Heavy Cat bir tayyaredir.Radarlı meydanlarda Heavy-Med ayrımı 5nm ,radarsızlarda 2 dk dır.Take off ta da 3 min..(as per ICAO regulation)kaç kere yazdık burda .sallamayın.yakıt harcayan uçağın hacmi mi küçülüyor ki w-t etkileri azalsın ne saçmalık bu ya???
  • H M L diye kategori olmaz diyen arkadaşa bilgi....Uçaklar Max. Takeoff Weight değerleri üzerinden Heavy Medium veya Light olarak kategorilendirilirler. Uçağın o anki ağırlığına göre kategorilendirilmiyor malumat. Uçak boş bile olsa max. T/O Weight 136000 üzerinde ise o uçak Heavydir.
  • JAA nin kurali 2 dakikadir...

Airport TV'de yayınlanan habere göre; Bu iddiaların en başında da düşen THY uçağının “wake türbülansa” yakalanmış olması ihtimaliydi. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun belirlediği kurallar çerçevesinde havaalanları, havadaki uçakları wake türbülanstan korumak için “ayırma mesafeleri” uyguluyor. Peki, her havaalanın yapısına ve coğrafi konuma göre farklılık gösteren bu mesafeler Türkiye’nin en yoğun havaalanları Atatürk, Esenboğa, Antalya ve Adnan Menderes’te ne kadar?

Tartışmaların odağındaki Schiphol Havalimanı kulesi dün ilk kez konuştu: “THY ile bir önceki uçak arasına 2 dakika süre koyduk. Bu yeterli.” 

Bu aslında bir itiraf mıydı yoksa kurallar buna müsait miydi bunu bilemiyoruz, ama uluslar arası sivil havacılık örgütü ICAO’nun havaalanlarındaki bu tür kazaların önüne geçmek ve hava trafiğini düzenlemek için birçok kural koyduğunu biliyoruz. 

İnişe geçen iki uçak arasında mesafe ne kadar olmalı? İki dakikalık süre yeterli mi?

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO, uçakları wake türbülanstan korumak için “ayırma mesafeleri” uyguluyor. Bu mesafeler her havaalanın yapısına ve coğrafi konuma göre farklılık gösteriyor.

ICAO ayırma mesafesini her havaalanı için asgari 5 mil olarak belirliyor. 5 milin üstünde ayırma mesafeleri uygulanabilirken altında bir mesafeye uçağın iniş yaptırılması kesinlikle yasaklanıyor. Ayırma mesafesi ve süresi pistin taksi durumuna ve uçakların büyüklerine göre değişiyor.

Ayırma mesafesi Hollanda Schiphol Havalimanı için 5 mil iken Türkiye’nin en yoğun havaalanlarından Atatürk ve Antalya’da 6 mil Esenboğa ve Adnan Menderes’te ise 7 mil olarak uygulanıyor.

Türkiye’de wake türbülans yüzünden kayıtlara geçen bir kaza bulunmuyor.

İki uçak arası mesafe kuralı ne?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 9 yıl önce
kalkısta ve inişte ayrım ne kadar olacak butun kaptanlar bilir. Ama siz bilmeyin lutfen bende domates ne zaman ekilir bilmiyom. Herkes işine baksın. Birde bilseniz var ya. Bizi allah korusun. Hisst kaptan ondeki ucaga cok yaklastın galiba diyen yolcu bile olur. Karikatur gibi yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
B757 istisnai olarak herzaman Heavy Cat bir tayyaredir.Radarlı meydanlarda Heavy-Med ayrımı 5nm ,radarsızlarda 2 dk dır.Take off ta da 3 min..(as per ICAO regulation)kaç kere yazdık burda .sallamayın.yakıt harcayan uçağın hacmi mi küçülüyor ki w-t etkileri azalsın ne saçmalık bu ya???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
H M L diye kategori olmaz diyen arkadaşa bilgi....Uçaklar Max. Takeoff Weight değerleri üzerinden Heavy Medium veya Light olarak kategorilendirilirler. Uçağın o anki ağırlığına göre kategorilendirilmiyor malumat. Uçak boş bile olsa max. T/O Weight 136000 üzerinde ise o uçak Heavydir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
JAA nin kurali 2 dakikadir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000