26 Ağustos 2008, Salı 16:21:10

IC-Fraport'tan dev adım

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2003 yılında başlatmış olduğu “Bölgesel Hava Taşımacılığı Projesi” kapsamında Türk Sivil Havacılığında yaşanan büyümeye paralel olarak yer hizmetleri sektörü de atağa geçti. IC-Fraport, yer hizmetleri için ön yeterlilik aldı.
  • Yorumunuz. Slm Arkadaşlar bu fraportun ne zaman faalıyete başlayacağı ile ilgili hangı havayolarına hizmet vereceği ile ilgili bilgisi olan varmı.pek suskun kaldılar ..
  • antalya havalımanında calısan guvenlık personelı olarak ıc fraporta verdıgı 500 ytk lık maasa karsılık nasıl bı hızmet bekledıgını bana bı kısı yazsın lutfen..ozellıkle guvenlık personelınden.....sayılar
  • antalya havalımanında (ıc)fraport sırketınde guvenlık personelıyım..kadroya gecınce maaslarımız 500 ytl ye kadar ındırdıler..canla basla severek calıstıgımız yerden sırketın bıze 500 ytl maas vermesı hele hele guvenlık personelıne.....350 ytl ev kırası veren bırı olarak mılyar dolarlık bır sırketın personele verdıgı bu para ayıp.ıcfraportu sagduyu ya davet edıyorum....saygılar...
  • slm ben ufuk işli dalamanlıyım ve bu yeni açılacak olan şirkete iş başvurusu yapmak istiyorum.başvuru formunu nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.ufuk_isli_48@hotmail.com

Çelebi ve Havaş firmalarının ardından Antalya Havalimanı işletmecisi IC-Fraport da A grubu çalışma ruhsatı ile hizmet vermek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ön izin aldı. 

Antalya Havaalanı İçhat ve I.Dışhat terminallerini işleten Fraport-IC konsorsiyumunun kurduğu, Fraport IC İçtaş Havalimanı Yer Hizmetleri A.Ş’nin talebi üzerine Adnan Menderes, Dalaman ve Bodrum Milas Havaalanları için  yolcu trafik, yük kontrolü ve haberleşme ile ramp hizmetleri, Antalya Havalimanı için yolcu trafik, yük kontrolü ve haberleşme, gözetim ve yönetim  ile ramp hizmetleri ve ayrıca sivil trafiğe açık tüm havaalanlarında temsil hizmeti yapmak için A grubu Çalışma ruhsatına esas teşkil etmek üzere söz  konusu şirkete SHGM tarafından 1 yıl süre ile ön izin verildi.

Uzun yıllar havaalanlarında   HAVAŞ  ve ÇELEBİ yer   hizmeti vermekte iken, verilen ön izinle tüm hava yollarına ve yolculara hizmet veren  3. şirket daha olması havaalanlarında pozitif rekabetin artmasıyla müşteri memnuniyeti daha da yükseğe çıkaracağı bildirildi.  Verilen ön izni müteakip, şirketin  gerekli hazırlıkları tamamlamasıyla çalışma ruhsatı verilecek. Şirketin işe başlamasıyla birlikte yüzlerce insana iş imkanı sağlayacağı ifade edildi.

Gerek havacılık sektöründe gerekse yolcu ve uçak trafiğinde yaşanan gelişmelere paralel olarak 19 havaalanının daha sivil uçuşlara açık hale getirilmesi, yer hizmetleri verilen havaalanlarının sayısında da büyük bir artış yaşanmasına neden oldu  2002 yılında havayolu taşımacılığı yapan şirket 13 iken, bu sayı bugün üçü kargo taşımacılık şirketi olmak üzere 20’e yükseldi.  2002 yılında 8.5 milyon olan iç hat yolcu sayısı 2007 yılında  32,5 milyona ulaşarak yolcu sayısında yüzde 400 büyüme kaydedildi. 2002 yılında sadece THY tarafından 2 merkezden 25 noktaya yapılan tarifeli iç hat seferleri, özel sektör kuruluşlarının da tarifeli seferlere başlamasıyla birlikte bugün 7 merkezden toplam 44 noktaya gerçekleştiriliyor. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yer hizmetlerinin tüm havaalanlarına yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları çerçevesinde ülkemizde son üç yılda 28 havaalanında daha yer hizmeti verilmeye başlanmış böylece yer hizmeti veren havaalanı sayımız 32’ye ulaştı.

Başvurular 4 kat arttı

Sivil havacılıkta yaşanan gelişmeler doğrultusunda havaalanlarında yer hizmeti vermek isteyen kuruluşların SHGM’ye yaptığı başvurularda ise son bir yıl içinde 4 kat artış yaşandı. Yolcu trafik, temsil, yük kontrolü ve haberleşme, ramp, uçak hat bakım, uçuş operasyon, ulaşım, ikram servis gözetim ve yönetim ile uçak özel güvenlik hizmet ve denetimi gibi türlere ayrılan yer hizmetlerinde  2002-2006 yılları arasında toplam 192 başvuru olurken, bu rakam 2007 yılında 201’e ulaştı.

SHGM’nin ön izin sürecini tamamlayan yer hizmeti kuruluşlarına 2007 yılında verdiği 39 ruhsat ile birlikte  ülkemizde yer hizmetleri konusunda faaliyet gösteren A, B ve C grubu ruhsatlı 44 işletmenin söz konusu hizmet türlerinde sahip ruhsat sayısı 387’ye yükseldi.

 

IC-Fraport'tan dev adım

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Rumuz ~ 9 yıl önce
Yorumunuz. Slm Arkadaşlar bu fraportun ne zaman faalıyete başlayacağı ile ilgili hangı havayolarına hizmet vereceği ile ilgili bilgisi olan varmı.pek suskun kaldılar ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ıcf frapotr ~ 9 yıl önce
antalya havalımanında calısan guvenlık personelı olarak ıc fraporta verdıgı 500 ytk lık maasa karsılık nasıl bı hızmet bekledıgını bana bı kısı yazsın lutfen..ozellıkle guvenlık personelınden.....sayılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aciz ıcfraport ~ 9 yıl önce
antalya havalımanında (ıc)fraport sırketınde guvenlık personelıyım..kadroya gecınce maaslarımız 500 ytl ye kadar ındırdıler..canla basla severek calıstıgımız yerden sırketın bıze 500 ytl maas vermesı hele hele guvenlık personelıne.....350 ytl ev kırası veren bırı olarak mılyar dolarlık bır sırketın personele verdıgı bu para ayıp.ıcfraportu sagduyu ya davet edıyorum....saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ufuk işli ~ 10 yıl önce
slm ben ufuk işli dalamanlıyım ve bu yeni açılacak olan şirkete iş başvurusu yapmak istiyorum.başvuru formunu nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.ufuk_isli_48@hotmail.com

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000