12 Ekim 2015, Pazartesi 14:14:55

HTY Yüksek Lisans programı başladı

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin, dünyada en fazla ülkeye ve en yüksek sayıda uluslararası destinasyona uçan havayolu unvanına sahip olduğunu belirtti.
  • Anadolu üniversitesinin adı bile geçmiyor
  • Boş işlere devam Temel. Millet iş yaptığını zannetsin. Şirketi mahvettin. Temelini dinamitledin. Bunlar hep çıkacak ortaya. Kaçışın yok.
  • thy'de ise girmek,uzman,sef,mudur vs olmak icin torpil gerektigini sanirim herkes biliyordur o yuzden boyle yuksek lisansmis,bolummus,universiteymis,dereceymis bilmem neymis hepsi bos !
  • Basliktaki HTY ne demek?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), THY ve Boeing'in iş birliğinde iki yıl önce başlatılan "Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı"nın 3. dönemi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle başladı.

Törende konuşan Kotil, şirketin, diğer program ortakları Boeing ve İTÜ gibi havacılık programına katkıda bulunmaktan büyük gurur duyduğunu ifade etti.

THY'nin, dünyada en fazla ülkeye ve en yüksek sayıda uluslararası destinasyona uçan havayolu unvanına sahip olduğunu ifade eden Kotil, "Bu başarının devamında uzun vadeli hedeflerimizi uygulamaya devam ettikçe, bu programın, Türkiye havacılığının gelecekteki liderlerinin mesleki yeteneklerine önemli katkılarda bulunmaya devam edeceğine inanıyorum. Bu alanda bölgede bir ilk olan yüksek lisans programı kapsamında ABD'deki Massachusetts Institute of Technology, İngiltere'deki Cranfield University ve Kanada'daki University of British Columbia ile akademik iş birlikleri de gerçekleştirilmekte" diye konuştu.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca,  242 yıllık tarihi birikimiyle her zaman yeniliklere açık bir üniversite olduklarını belirterek, 2013 yılında başlattıkları programla marka kuruluşları bir araya getirdiklerini ifade etti.

Türkiye'de ilk defa uygulanan program sayesinde üniversiteye, özel sektörle iş birliği yaparak farklı bir vizyon kazandırdıklarını kaydeden Karaca, "Türkiye'de bu alanda İTÜ dışında katkı sağlayabilecek üst seviyede bir kuruluş ne yazık ki yoktu. Program sayesinde bu alandaki boşluğu doldurmuş olduk. Dünya çapında bir program haline gelmesi için de adım adım ilerliyoruz" diye konuştu.

"Türkiye bugünleri aşacak, güzel günler görecek"

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl, program için bugün Ankara'dan geldiğini, gelirken de kalbinde bir ağırlık olduğunu anlattı.

Hafta sonunda yaşanan elim terör saldırısı nedeniyle yasta olduklarını dile getiren Işıl, "Kaybettiklerimiz arasında bir İTÜ öğrencisi de var onu da öğrendim. Adı Güney Doğan. Başınız sağolsun, başımız sağolsun. Hepimiz çok etkilendik, hepimiz üzgünüz. İnanıyorum ki Türkiye bu günleri aşacak, güzel günler görecek. Bütün enerjimizi öğrenmeye, bilime yönlendirmemiz ve çok çalışmamız gereken bir zamandayız. Onun için bu program bence çok gurur verici" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin en saygın akademik kurumlarından İTÜ'nün, bilim ve mühendislikte ülkenin hızlı modernizasyonunun simgesi olduğunu aktaran Işıl, üniversitenin, Boeing'in de çok güçlü ortaklarından olduğunu söyledi.

Işıl, programın amacının dünyanın en tanınmış havayollarından biri olan THY'nin ihtiyaçlarına cevap vermek olduğunu anlatarak, gelecek yıl Boeing'in 100. yılını kutlayacağını hatırlattı.

Ayşem Sargın Işıl, "Bu 100 yılın 70'inde Boeing Türkiye'deydi. Türkiye'deki 70 yıllık ortaklık ve iş birliği tarihimizden gururluyuz. 70 yıl boyunca Türkiye'deki havayollarıyla ve havacılık endüstrisindeki tedarikçilerle çok güçlü ilişkiler kurduk. THY ile ilişkimizin yeri ayrı. Bu ilişki, Boeing'in Türkiye ile ortaklığının temelini oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

İTÜ ve THY ile yürüttükleri programın bir parçası olmaktan gurur duyduklarını vurgulayan Işıl, "İnanıyorum ki bu programa katılan öğrenciler mezun olduklarında Türk havacılık endüstrisinin geleceğine değer katacak ve biz Boeing olarak buna şahit olmaktan memnuniyet duyacağız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından THY Genel Müdürü Kotil, Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı'nın 3. döneminin ilk dersini İngilizce olarak verdi.

Hava taşımacılığı programı

İTÜ, THY ve Boeing ortaklığında 2013 yılında başlatılan Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı, havayollarındaki gelecek vadeden yöneticileri eğitmeyi amaçlıyor.

Türkiye'nin gelecekteki havayolu yöneticilerini yetiştirmeye yönelik iki yıllık yüksek lisans programının yeni dönemi programına 40 öğrenci katıldı.

Öğrenciler, havacılık profesyonelleriyle mühendislik, işletme, sosyal bilimler ve hukuk alanında akademik dereceye sahip kişiler arasından seçildi. Yüksek lisans derecesi almaya aday olan katılımcıların havayolu yönetimi, havacılık ekonomisi, hukuku ve mevzuata uygunluk yönetiminin yanı sıra havalimanı planlaması ve yönetimi konularındaki zorunlu ve seçmeli derslerden başarıyla geçmeleri gerekiyor.

Programdaki derslerin her biri havayolu şirketi yöneticilerinin karşı karşıya kalabileceği sorunların gerçek zamanlı çözümünü içeren örnek olay incelemeleriyle desteklendi.

HTY Yüksek Lisans programı başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Hava ~ 3 yıl önce
Anadolu üniversitesinin adı bile geçmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devam et ~ 3 yıl önce
Boş işlere devam Temel. Millet iş yaptığını zannetsin. Şirketi mahvettin. Temelini dinamitledin. Bunlar hep çıkacak ortaya. Kaçışın yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
palavra ! ~ 3 yıl önce
thy'de ise girmek,uzman,sef,mudur vs olmak icin torpil gerektigini sanirim herkes biliyordur o yuzden boyle yuksek lisansmis,bolummus,universiteymis,dereceymis bilmem neymis hepsi bos !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
Basliktaki HTY ne demek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Smt ~ 3 yıl önce
Hava taşımacılığı yönetimi... Bar haberin girişini okusaydın. Çok çok hazırcı insanlar var..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000