23 Nisan 2014, Çarşamba 09:17:48

HEKİMLİĞİ BIRAKTI THY'DE PİLOT OLDU

Esenboğa Havalimanı yakınındaki bir mahallede büyüyen ve uçak tutkusu çocuk yaşlarda başlayan Volkan Karaca’nın, Tıp Fakültesi’ni bitirip doktor olmasına karşın, gökyüzü hayali hiç dinmedi. Karaca, 15 yıllık doktorluğun ardından pilot olmaya karar verdi.
  • Hakkında konuştuğunuz insanı önce tanımalısınız.volkan adam gibi adamdır para için bu işi yapmaz Dr luğu da mükemmeldi pilotluğuda en iyi şekilde yapacaktir.tam bir keyif adamı istemediği işi yapmaz
  • Volkan ile uçarken ayrı bir güven duyuyor insan.En azından uçakta doktor varmı yokmu endişesi ortadan kalkıyor.Yolun bahtın açık olsun kardeşim.
  • kardeş madem dr luk yapmiyacaktın bırakaydın bir başkası grseydi tıp fakültesine...
  • Airporter denen arkadaş ne çatladın fesatlığından

Türk Hava Yolları'nda (THY) 5 yıldır görev yapan, 4 bin saat uçuş deneyimine sahip 41 yaşındaik pilot Volkan Karaca, bu hayaline 15 yıllık doktorluk mesleğinde bir hastanenin acil servisinde çalışırken verdiği ani kararla ulaştı.

Özel bir uçuş okulunda aldığı iki senelik eğitimden sonra THY'ye yaptığı pilotluk başvurusu kabul edilen Karaca, 2015'te kaptan pilot olmayı bekliyor.Uçaklarla tanışmasının henüz 5 yaşındayken gerçekleştiğini belirten Karaca, yüzündeki çizikleri göstererek, "Çocukluğumda evimiz Ankara Esenboğa Havalimanı'na yakındı. Aslında ailede pilot yok. Babam deniz astsubayıydı. Orada uçakları seyretmek için hep ağaçların tepesine çıkıyordum. Şu yarıklar hep oradan gelmiştir. Ağaçtan düştüğüm için oldu" diye konuştu.    

Karaca, liseden sonra ailesinin Türk Hava Kuvvetleri'ne girmesine izin vermemesi üzerine kendini Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi koridorlarında bulduğunu söyledi.

Üniversite yıllarında havacılık sevdasından vazgeçmediğini dile getiren Karaca, şöyle devam etti: "Bu süreçte paraşütle atlayış yaptım. Hep uçaklarla ilgileniyordum. Daha sonra 2006 yılında özel bir uçuş okuluna gittim. Okulu 2008'de bitirdikten sonra THY elemelerine girdim. Kazandıktan sonra Almanya'ya sınavlara gittim. Arkasından Fransa'da Airbus 320 eğitimi aldım. 2010'dan beri aktif pilotluğum devam ediyor. Seneye kaptanlık da geliyor."

5 DOKTOR DAHA VAR

Karaca, gençlere zevk alarak yapacakları meslekleri tercih etmelerini tavsiye ederek, "Ben buraya girerken ailemde pilot yoktu. THY bana inandı. Çünkü işin gerçeği, insanlar bir doktordan pilot olunabileceğine soru işaretiyle bakarken THY beni kanatları altına aldı. Eğitimleri verdi" diye konuştu.

THY bünyesinde daha önce doktorluk yapan 5 pilotun olduğunu aktaran Karaca, onlarla bir araya geldiklerinde uçuşta yaşadıkları tecrübeleri paylaştıklarını dile getirdi. Seferde hastalanan yolcuya müdahale etmek için uçuş güvenliği adına kokpitten çıkamadıklarını belirten Karaca, ancak iyi eğitim alan kabin ekibine yardımcı olabildiklerini kaydetti.

HEKİMLİĞİ BIRAKTI THY'DE PİLOT OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

kaptan ~ 4 yıl önce
Hakkında konuştuğunuz insanı önce tanımalısınız.volkan adam gibi adamdır para için bu işi yapmaz Dr luğu da mükemmeldi pilotluğuda en iyi şekilde yapacaktir.tam bir keyif adamı istemediği işi yapmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Volkan ile uçarken ayrı bir güven duyuyor insan.En azından uçakta doktor varmı yokmu endişesi ortadan kalkıyor.Yolun bahtın açık olsun kardeşim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kimin hakkıydı ~ 4 yıl önce
kardeş madem dr luk yapmiyacaktın bırakaydın bir başkası grseydi tıp fakültesine...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu nasıl bi kafa ~ 4 yıl önce
Ya sen beni güldürdün ya Allah ta seni güldürsün, bu neyin kafası ya, ne kullanıyorsunda bu yorumu yapıyorsun şaşıyorum. Adam 15 yıl doktorluk yapmış geçmiş, bizim oğloan diyoki " e gardaş bırahsaydın da biz okuyaydık" alemsin
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Airporter denen arkadaş ne çatladın fesatlığından

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000