24 Haziran 2012, Pazar 18:22:58

HAVA-İŞ'TEN SERT UYARI!

Türk Hava Yolları’nda işten çıkarılan 305 personel ve havacılık kolundaki işçilerin grev yapmasını yasaklayan yasaya karşı Atatürk Havalimanı’nda 27 gündür eylem yapan Hava-İş Sendikası bugün bir basın açıklaması yaptı…
  • elma armut dıye bır yoruımcu var.thy yalakalık mesajı yazmakla möeşgul.arkadasa ıhtıyacını verınde kendını daha fazla asagılatıp şerefsız
  • arkadasım tuturmusunuz bı hırsızın sucu yokmu diye gayet acık hırsız zaten hırsızlıgını yapıyor yaaa bızbızım polıste ıs yoksa napıcaz polısımı degıstırıcez hırsıza hırsızlık yapmamı dıyecez.hala sendıka yonetımının nesını savunuyorsunuz anlamıyoru.hırsızın sucu yokmuymus varrrr eee napcaz hırsız suclu sendıka beerıksız olan bıze olucak oylemı.hırsız olmasa zaten bu sendıkayada gerek yok bukadar basıt.
  • SAYIN TOPÇU VE YÖNETİMİ ,MEMNUNDUR HERHALDE ÇALIŞANLARINI İŞTEN ATMAKLA.SENDİKAYLA ANLAŞAMADIĞINDAN HINCINI KENDİ ÇALIŞANINDAN ALAN BİR YÖNETİME HİÇ YAKIŞMIYOR. BİRAN ÖNCE İŞTEN ATTIĞI ÇALIŞANLARINI GERİ ALARAK ANLAŞMA YOLUNA GİTSİNLER.ZATEN KURUNUN YANINDA YAŞINDA YANDIĞI BİR İŞTEN ÇIKARMA HİÇ ETİK DEĞİL.YARGISIZ İNFAZ YAPILMIŞTIR.UMARIM THY YÖNETİMİ KENDİ ÇALIŞANINI TEKRAR İŞİNE İADE YAPACAKTIR. YORUM YAZANLAR SİZLERDE BİRAZ DAHA YAPICI OLUN YA DA YAZMAYIN ....DÜŞMANCA DAVRANMANIZ GEREKMİYOR. HEPİMİZ BU ÜLKE DE YAŞIYORUZ. LÜTFEN BİRBİRİMİZE SAYGILI OLALIM..
  • Yasadışı eylem nedeniyle 2 milyon dolar zarar etmiş THY. Peki Bosna Hava Yolları,'na yatırılan ve batırilan 30 milyon dolar ne olacak. 15 tane yasadışı eylem parasını Bosna'da bırakan Hamdi Topçu ve ekibinin iş akitleri SMS ile feshedilecek mi...

Hava-İş’in eylemi ve basın açıklamasına destek için Uluslar arası İşçi Derneği (UİD), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Sendikal Güç Birliği Platformu ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da katıldı.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin’in küresel bir destek ve eylem kararı için yurtdışında bulunması nedeniyle katılmadığı açıklamayı Hava-İş Sendikası Teşkilatı Genel Sekreteri Kaya Sayın yaptı.

Sayın, “Bugün eylemin 27. Günü. Bize destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Mücadelemizden sonuç alıncaya kadar vazgeçmeyeceğiz. AK Parti İktidarı ve onların atadığı THY yönetiminin uygulamalarını kabul etmiyoruz. Bizler işçilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Dünyanın hiçbir tarafında havacılık kolunda görev yapan personelin grev yapması yasak değilken bizim ülkemizde bu yasak meclisten geçirildi ve Cumhurbaşkanı tarafından gece vaktinde onaylandı. Ertesi gün de resmi gazetede yani 3 Haziran’dan yayınlandı. Eğer yayınlanmamış olsaydı bizler 5 Haziran’da grev kararı alacaktık. Ancak şimdi süreç Anayasa Mahkemesi’ne taşınacak. CHP'nin Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı başvuru hazırlığı da sona ermiş durumda” dedi.

Atilay Ayçin’in uluslar arası boyutta eylem için destek aramakla meşgul olduğunu ve böylesine büyük bir eylemin an meselesi olduğunu sözlerine ekleyen Sayın; “Bu uygulamalar bizleri mücadelemizden vazgeçiremeyecek. Bu yönetim anlayışı işçilerin haklarını gasp ediyor. İnsanların çalışma saatleri kabul edilebilir gibi değil. Biz burada tekrar çağrıda bulunuyoruz. Bu yasağı geri çekin diyoruz” şeklinde konuştu.

Uçuş güvenliği ile ilgili olarak büyük sıkıntılar yaşandığını ve uçakların güvensiz bir şekilde uçtuğunu belirten Genel Sekreter Kaya Sayın; “Uçakların denetlenmesinden sorumlu birimler adeta ofislerden denetleme yapıyor. Uçaklar güvensiz uçuyor. Denetleme yapmakla ilgili görevleri olanlar görevlerini yapmıyorlar. Buradan haykırıyorum yaşanacak ağır sonuçların sorumluları Ulaştırma Bakanı, Çalışma Bakanı, ve SHGM’dir. Çıkacak ağır sonuçlardan sonra Türk uçakları Amerika ve Avrupa’ya uçamaz hale gelecek. Ondan sonra da Açık Gökyüzü Anlaşmaları yaparak yabancı uyruklu havayolu şirketlerini uçuracaklar. Ayrıca uzun uçuş menzilli uçuş yapan uçakların pilotları da birer birer istifa ediyor. Onların yerine alınacak olanların boşluğu nasıl doldurulacak, çalışma şartları ve saatleri ne olacak? Halkımızı uyarıyorum” dedi.

Kaya Sayın’ın ardından görüşlerini aktaran CHP İstanbul Milletvekili Mahmyt Tanal da grevi yasaklayan yasanın kurallara aykırı olarak meclisten geçirildiğini ifade ederek; “Bu yasa iç tüzüğe göre komisyonlarca 48 saat öncesinden görüşülmesi gerekiyordu. Ancak yapılmadı. Biz bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak gereken tüm adımları atacağız” dedi.

HAVA-İŞ'TEN SERT UYARI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

adalet ~ 6 yıl önce
elma armut dıye bır yoruımcu var.thy yalakalık mesajı yazmakla möeşgul.arkadasa ıhtıyacını verınde kendını daha fazla asagılatıp şerefsız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hırsızın hıc sucu yokmu ~ 6 yıl önce
arkadasım tuturmusunuz bı hırsızın sucu yokmu diye gayet acık hırsız zaten hırsızlıgını yapıyor yaaa bızbızım polıste ıs yoksa napıcaz polısımı degıstırıcez hırsıza hırsızlık yapmamı dıyecez.hala sendıka yonetımının nesını savunuyorsunuz anlamıyoru.hırsızın sucu yokmuymus varrrr eee napcaz hırsız suclu sendıka beerıksız olan bıze olucak oylemı.hırsız olmasa zaten bu sendıkayada gerek yok bukadar basıt.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aslıhan ~ 6 yıl önce
SAYIN TOPÇU VE YÖNETİMİ ,MEMNUNDUR HERHALDE ÇALIŞANLARINI İŞTEN ATMAKLA.SENDİKAYLA ANLAŞAMADIĞINDAN HINCINI KENDİ ÇALIŞANINDAN ALAN BİR YÖNETİME HİÇ YAKIŞMIYOR. BİRAN ÖNCE İŞTEN ATTIĞI ÇALIŞANLARINI GERİ ALARAK ANLAŞMA YOLUNA GİTSİNLER.ZATEN KURUNUN YANINDA YAŞINDA YANDIĞI BİR İŞTEN ÇIKARMA HİÇ ETİK DEĞİL.YARGISIZ İNFAZ YAPILMIŞTIR.UMARIM THY YÖNETİMİ KENDİ ÇALIŞANINI TEKRAR İŞİNE İADE YAPACAKTIR. YORUM YAZANLAR SİZLERDE BİRAZ DAHA YAPICI OLUN YA DA YAZMAYIN ....DÜŞMANCA DAVRANMANIZ GEREKMİYOR. HEPİMİZ BU ÜLKE DE YAŞIYORUZ. LÜTFEN BİRBİRİMİZE SAYGILI OLALIM..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bosna ~ 6 yıl önce
Yasadışı eylem nedeniyle 2 milyon dolar zarar etmiş THY. Peki Bosna Hava Yolları,'na yatırılan ve batırilan 30 milyon dolar ne olacak. 15 tane yasadışı eylem parasını Bosna'da bırakan Hamdi Topçu ve ekibinin iş akitleri SMS ile feshedilecek mi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000