21 Eylül 2013, Cumartesi 12:00:33

HAVA-İŞ "TİS" DETAYLARINI AÇIKLADI

Hava-İş Sendikası, dün akşam saatlerinde imzalanan ve 160 sendika üyesini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi hakkındaki detayları açıkladı. Peki, imzalanan sözleşmeyle TEC çalışanları ne gibi haklara kavuştu?
  • Thy teknik as de ise giris maaslarini ayarlayamayan sendika tec te isi tatliya baglamis...ilginc . Olan yine bize oldu
  • Reform hareketi..bi gidin ya oturun vakfinizda cemaatinizle kahvaltilar yapin bu sendika isi size gore degil..dayilariniza guvenmeyin o kadar
  • vay bea ağzımızın suyu açık baktık biz bu adamlardan farksız çalışıyoruz kimse naval okumasın bizi çok güzel yediler ve yiyolar Bu genç dinamizmi birdaha hiçbiyerde bulamazsın THY ve Teknik a.ş keyfin kıraaatin bilir bizi elinde tutmadığın anda bize gerçekleşecek vaatler sunmadığın sürece eline lisansını alanın gittiğine birebir şahit olacaksın Beynin yok olacak..Okadar,Gözümüzde ve gönlümüzde değerin silinip gitti
  • Reform harekati degi,l hareketi diyeceksin. Kendi adini bile soylemekten aciz olanlardan bir cacık olmaz. Hele birde bunlardansa uzak durun.

İşte Hava-İş Sendikası tarafından yapılan o açıklama:

"Yaklaşık 160 üyemizin çalıştığı Pratt&Whitney THY teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi Limited şirkeinde 2. dönem toplu iş sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı.

%51'i Amerikalı şirket Pratt&Whitneye ait olan şirket yıllık 2009 yılında 150 motor bakımı hedefi ile faaliyete geçmişti. Toplu iş sözleşmesinin tüm safhalarında üyelerimizin görüşleri alınarak yürütülen sözleşme görüşmelerinde, geçen dönem üyelerimizin en önemli sorun olarak gördüğü ikili vardiya çalışma sisteminde yapılan değişiklikle önemli bir kazanım sağlandı. Yapılan anlaşma ile ikili vardiya düzeninde işçiler Cumartesi ve Pazar günleri çalıştırılmayacak ve haftada 5 gün 42,5 saat çalışacak. Böylelikle üyelerimize ayda en az 8 boş gün sağlanmış oldu.

Ayrıca bu ikili vardiya düzeni ancak taraflar anlaşırsa değiştirilebilecek. Toplu iş sözleşmesi 3 yıl süreyle geçeli olacak. Kazanılmış haklar bütünüyle korundu.

Ücret zammı olarak 01.07.2013 tarihinden başlamak üzere 6'şar aylık %4,%3,%3,%2.5 %2.5 zam uygulanacak. Bu zamlarla işçilere bir önceki TİS gereği 01.01.2013 tarihinden geçerli %6.2 zam uygulandığından, 2013 yılı ücret artışı toplamda % 10.45 olarak gerçekleşmiş olacak. Aynı zamanda ücretlerin enflasyona karşı korunması sistemide kabul edildi. 2. yıl yıllık %8.5, 3. yıl Yıllık %10 oranına kadar enflasyon koruması sağlandı.

Aylık sosyal yardım ücret artış oranlarına bağlı olarak artırılacaktır. Bunun dışındaki sosyal yardımlar %10 oranında arttırılmıştır.

Aylık Kreş yardımı 710 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca işyerinde istihdamı geliştirmek amaçlı sadece yeni yetiştirilecek teknisyenlerin işe giriş ücretlerinde %70 oranında düzenleme yapılarak, sadece iş tazminatlarında mevcut iş tazminatı A kademesinin ücreti bu personele 2.5 yıl için %55 oranında uygulanacaktır. Kıdem ücretlerinde ise %100 olarak uygulanacaktır.

TİS farkları Kasım 2013 bordrosunda ödenecektir.

Tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz."

HAVA-İŞ "TİS" DETAYLARINI AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

habom ~ 5 yıl önce
Thy teknik as de ise giris maaslarini ayarlayamayan sendika tec te isi tatliya baglamis...ilginc . Olan yine bize oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gm1 ~ 5 yıl önce
Reform hareketi..bi gidin ya oturun vakfinizda cemaatinizle kahvaltilar yapin bu sendika isi size gore degil..dayilariniza guvenmeyin o kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Habomcu ~ 5 yıl önce
vay bea ağzımızın suyu açık baktık biz bu adamlardan farksız çalışıyoruz kimse naval okumasın bizi çok güzel yediler ve yiyolar Bu genç dinamizmi birdaha hiçbiyerde bulamazsın THY ve Teknik a.ş keyfin kıraaatin bilir bizi elinde tutmadığın anda bize gerçekleşecek vaatler sunmadığın sürece eline lisansını alanın gittiğine birebir şahit olacaksın Beynin yok olacak..Okadar,Gözümüzde ve gönlümüzde değerin silinip gitti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Habomcu ~ 5 yıl önce
Vakit ağlama vakti değil kardeş,bazı şeyleri halen anlayabilmiş değilsiniz...
reform ~ 5 yıl önce
Reform harekati degi,l hareketi diyeceksin. Kendi adini bile soylemekten aciz olanlardan bir cacık olmaz. Hele birde bunlardansa uzak durun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000