22 Haziran 2012, Cuma 17:43:07

HAVA-İŞ DİRENİŞİ SÜRDÜRÜYOR

Hava-İş Sendikası işten çıkarılan THY personeli için imza kampanyası başlattı...
  • Gostermelik ugrasiyoruz reklamlari iste. Biz ugrastik olmadi deyip yine bazi kesimi yanlarina alacaklar. Saka gibi yaaa!!!!
  • *** Uluslararası platformda sürdürülen aşağıdaki linkteki kampanyaya katılabilirsiniz: *** http://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=1403 *** Aşağıdaki Müşteri İlişkileri linki vasıtasıyla, THY A.O. Genel Müdürlüğü ve THY Teknik A.Ş. Genel Müdürlüğüne iletilmek üzere, işten çıkarılan işçilerin geri alınmasını talep eden mektuplar gönderebilirsiniz: *** http://www4.thy.com/customercontact/?lang=tr
  • Sureci iyi bildiginizden emin misiniz? O eyleme hicbir sekilde katilmayanlar da vardi. Onlarin hesabini kim verecek? Gunahini aldiginiz kac kisi, ekmeginden haksizca edilen kac kisi var????
  • Olum bak git!

Hava-İş'ten yapılan açıklamada:

Hava-İş sendikasınca yapılan açıklamada THY A.O ve THY Teknik A.Ş'de grev yasağına hayır dedikleri için iş sözlşemeleri bildirimsiz feshedilen 305 işçinin geri alınması için yürütülen direniş ve kampanya çerçevesinde İstanbul Şişli Camii, Taksim Meydanı Tramvay Durağı, Kadıköy Mühürdar Cad. - Kalkedon Meydanı, ve Bakırköy Özgürlük Meydanı - Tren istasyonu çıkışı önünde vatandaşlara yönelik bildiri dağıtımı ve imza kampanyası düzenlendiği belirtildi.

21.06.2012 tarihinde başlatılan imza kampanyası 10 gün sürecek, Cumartesi - Pazar günleri 12:00 - 20:00, diğer günler 16:00 - 20:00 saatleri arasında devam ettirilecektir.

İmzalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve THY Yönetim Kurulu ile THY'nin üye olduğu Star Alliens Yönetimine gönderilecek.

Dağıtılan ve imza için destek istenen bildiri metni aşağıdadır. (Fotoğraf Gizem Sürer)

THY A.O. ve THY Teknik A.Ş.’de GREV YASAĞINA HAYIR dedikleri için tazminatsız işten çıkarılan üyelerimiz geri alınsın!

Değerli vatandaşlarımız,

Havacılık iş kolunda tam bir demokrasi ayıbı niteliği taşıyan GREV YASAĞI uygulamasına karşı kamuoyu duyurusu, basın açıklaması, gazete ilanı gibi demokratik ve meşru yollarla mücadele eden Hava-İş üyesi 260 THY A.O., 45 THY Teknik A.Ş. çalışanı işverenlerce acımasızca işten çıkarıldı.

Bu demokrasi ayıbına ortak olan işverenler, ayıplarını suçsuz insanların ekmeğiyle oynayarak, yasadışı grev ve eylem yapıldığı aldatmacası ile örtmeye çalışıyor.

* Basın açıklamasına katılan üyelerimiz, bu meşru haklarını yasal boş günde veya görev saati dışında kullandıkları halde, video kamera sistemleriyle tespit edilerek işten çıkarıldı.

* Uçuş emniyetinin en önemli kuralı doğrultusunda hastalık halinde veya kendilerini hazır hissetmediklerinde uçuşa gitmeme hakkı bulunan üyelerimiz, ellerindeki yasal hastalık raporlarını işveren baskısı altındaki İşyeri Hekimlerine onaylatamayınca işten çıkarıldı.

* İşten çıkarılma bildirimi kendilerine SMS mesajı veya e-posta gibi resmi olmayan yollarla, hatta yurtdışı uçuş görevi esnasında, kurallar çiğnenerek yapıldı.

* THY A.O. ve Teknik A.Ş.’de Sendikalar Kanunu çerçevesinde görev yapan 11 İşyeri Sendika Temsilcisi ve 1 Denetim Kurulu Üyesi, sendikal faaliyetleri engellenerek işten çıkarıldı.

Sendika, toplu iş sözleşmesi ve grev, temel evrensel insan hakkıdır. Hem Anayasamızın 90. maddesi, hem de devletimizce taahhüt edilerek imzalanmış Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 87 ve 89 sayılı sözleşmeleriyle bu haklar güvence altına alınmıştır.

Ayrıca 12 Eylül 2011’de referanduma sunularak %58 oy oranıyla kabul edilen Anayasa değişiklikleriyle daha önce yasak olan Genel Grev, Hak Grevi, Dayanışma Grevi, Siyasi Grev yasak olmaktan çıkarılmış, böylelikle Anayasamızın 90. madde hükmü gereği bu haklar çalışanlara tanınmıştır.

Tüm bu demokratik gelişmeler yaşanırken 10 AKP milletvekili, TBMM’ne kanun teklifi vererek ülkemiz tarihinde ilk kez havacılık hizmetlerine grev yasağı getirilmesini talep etti ve bu teklif görülmemiş bir hızla, tüm muhalefet partilerinin itirazına rağmen yasalaştırıldı.

Bu kanun teklifinin altında imzası bulunan İstanbul milletvekili Sayın Metin Külünk, basına verdiği demeçlerde “Bu yasağı THY A.O. yönetimi istedi” diyerek, tarafsızlık yeminine rağmen belli bir sosyal sınıfın çıkarlarının gözetildiğini, Anayasanın eşitlik kuralının hiçe sayıldığını açıkça itiraf etti.

Bütün bu haksızlık ve adaletsizliklerin son bulması için;

Usulsüzce düzenlenmiş, tazminatsız iş sözleşme fesihleri geri alınmalıdır. Grev yasağıyla hakları çalınan işçiler tazminatsız işten çıkarmalarla daha da mağdur edildi. İşyerlerinde iş barışı ve huzuru derinden yaralandı.

Bu hakkaniyetsiz karar sonrası tüm çalışanların iş motivasyonu bozuldu, yaşanan kuralsızlıklar ve baskılar sonucunda uçuş emniyetini risk altına sokan tehlikeli bir ortam oluştu.

Hava-İş Sendikası kamuoyuna altını çizerek duyuruyor: İş barışı ancak işten çıkarılan işçilerin iş başı yaptırılması ve sağduyuyla Toplu İş Sözleşmesinin işveren ve sendikaca imzalanması halinde mümkündür.

Sizleri sevdiklerinize emniyetle ulaştıran THY markası değil, uğradıkları haksızlığı ve mağduriyeti göğüslemeye çalışan THY emekçileridir. Sizden dileğimiz bu haksızlığa karşı çıkmanız ve uçuş emniyeti için, iş barışının sağlanması için bizlere imzanızla destek olmanızdır.

*** Uluslararası platformda sürdürülen aşağıdaki linkteki kampanyaya katılabilirsiniz: 

HAVA-İŞ DİRENİŞİ SÜRDÜRÜYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Gostermelik ugrasiyoruz reklamlari iste. Biz ugrastik olmadi deyip yine bazi kesimi yanlarina alacaklar. Saka gibi yaaa!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Açıklamanın Devamı ~ 6 yıl önce
*** Uluslararası platformda sürdürülen aşağıdaki linkteki kampanyaya katılabilirsiniz: *** http://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=1403 *** Aşağıdaki Müşteri İlişkileri linki vasıtasıyla, THY A.O. Genel Müdürlüğü ve THY Teknik A.Ş. Genel Müdürlüğüne iletilmek üzere, işten çıkarılan işçilerin geri alınmasını talep eden mektuplar gönderebilirsiniz: *** http://www4.thy.com/customercontact/?lang=tr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atilla'ya!! ~ 6 yıl önce
Sureci iyi bildiginizden emin misiniz? O eyleme hicbir sekilde katilmayanlar da vardi. Onlarin hesabini kim verecek? Gunahini aldiginiz kac kisi, ekmeginden haksizca edilen kac kisi var????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atilla isimli kullanıcıya ~ 6 yıl önce
Olum bak git!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000