22 Mart 2013, Cuma 19:23:17

HAVACILIK SEKTÖRÜNÜ ŞOK EDECEK GELİŞME

Türk Hava Yolları ve MNG Teknik’in lisans imtihanlarını iptal ettiren EASA çok daha ağır bir yaptırım ile havacılık sektörünü baltalayacak karara imza attı. İşte şok gelişmenin ayrıntıları.
  • Eğer bir Part-145 onaylı kuruluş EASA üyesi ülke tescilinde olmayan uçaklara EASA Part-145 release'i veremeyecekse Lufthansa Technik başta olmak üzere hiç bir Avrupa kuruluşu Türk tescilindeki uçaklara EASA bakımı yapamayacak demektir. Gerçekten böyle mi olacak? Gerçekten mi? Yoksa onlar yapmaya devam edecek ama biz yapamayacak mıyız? O zaman THY, MNG HY, Onur, Pegasus, Atlas, Freebird, Tailwind, Corendon uçaklarının hepsi Avrupa'ya gider, biz de dükkanları kapatırız.
  • siparişleri iptal edicez der airbus devreye girer bi şekilde işin oluru bulunur bız tam parayı oderız ucakları alırız hop yetkı gıder bu ısler bole
  • Arkadaşlar modül sınavları ne durumda bilginiz yokmu ?
  • Son paragrafda anlattığı üzere; Siz eğer Part 145 kuruluşu iseniz, MOE' niz EASA foreign member state part 145 user guide uygun olmalı, Yapacağınız her türlü minor and major değişiklikleri Competent otority ye onaylatmalısınız, bu sebebten eğer bir firmaya hizmet veriyor iseniz, MOE' de bu müşteriyi yazmalısınız (one time otorization hariç), bu husus user guide da açık belirtilmiştir. Bu vereceğiniz hizmette MOE' nizde belirtilen Scope dışında olmamalıdır. Bu sebebten zaten sen bir firmaya hizmet vereceksen bunun onayını EASA' dan almak zorundasın, bu onayı almak istemiyormuyuz, tamam ozaman kendi otoritemizi kuralım adına AASA (asian avaition safety ageceny) diyelim, ozaman tamam, fakat biz gitdik o adamlardan yetki aldık ve dedik ki, MOE' de biz vallaha billaha EASA' nın kurallarına uyacağımızı tahüt ederiz. Şimdi bu yemini MOE ettikten sonra, eğer scope dışında iş yapıyor ve EASA' nın koyduğu kurallara uymuyor isek adam bizi denetler yetkimizi alır. Deli dumrul köprüsü!

Sivil havacılık sektörünü şok edecek bir gelişme daha yaşandı. EASA tarafından alınan karara göre başta Türk Hava Yolları Teknik A.Ş olmak üzere bakım yapan tüm şirketlerin bundan sonra EASA ülkesi olmayan ülkelerin uçaklarına bakım yapmasının illegal olacağı duyurusunu yaptı.

Bu karara göre teknik bakım ve onarım yapan tüm şirketler EASA üyesi olmayan hiçbir ülkenin uçaklarına bakım ve onarım yapacak olmasına release yapamayacak. 

Her geçen gün büyüyen havacılık sektörüne darbe olarak nitelendirilecek olan belge karşısında şok olan teknik bakımcılar “kabul edilemez bir tutum” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Airporthaber’in edindiği bilgilere göre kararla bilgi henüz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ulaşmış değil.

EASA’nın aldığı bu karar karşısında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün nasıl bir tutum alacağı merak ediliyor.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir AirportHaber’e yaptığı açıklamada, “Biz bize verilen yetkiyi kullanırız. Bizden bakım almak isteyen herhangi bir ülkenin uçak şirketi EASA bakımı istiyorsa bunu yaparız. Buna mani olacak bir durum yok. İyi niyetli olarak bakmak gerekirse uçuş emniyetini ön planda tutmak diyebilirim” şeklinde konuştu. İsmail Demir, “Geçen yıl bize yapılan denetimlerde bu durum bize bulgu olarak yazılmıştı. Ancak durumu izah ettik. Uçak satan firmalar da bu durumdan rahatsız” dedi.

Öte yandan ismini açıklamak istemeyen bir başka şirket yetkilisi ise “Bakım pastası küçülüyor. Avrupa bu pastadan kimseye pay vermek istemiyor. Asıl konuşulması gereken durum budur” dedi.Airporthaber.com

HAVACILIK SEKTÖRÜNÜ ŞOK EDECEK GELİŞME

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Nasıl olacak? ~ 5 yıl önce
Eğer bir Part-145 onaylı kuruluş EASA üyesi ülke tescilinde olmayan uçaklara EASA Part-145 release'i veremeyecekse Lufthansa Technik başta olmak üzere hiç bir Avrupa kuruluşu Türk tescilindeki uçaklara EASA bakımı yapamayacak demektir. Gerçekten böyle mi olacak? Gerçekten mi? Yoksa onlar yapmaya devam edecek ama biz yapamayacak mıyız? O zaman THY, MNG HY, Onur, Pegasus, Atlas, Freebird, Tailwind, Corendon uçaklarının hepsi Avrupa'ya gider, biz de dükkanları kapatırız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airbus siparişlerii ~ 5 yıl önce
siparişleri iptal edicez der airbus devreye girer bi şekilde işin oluru bulunur bız tam parayı oderız ucakları alırız hop yetkı gıder bu ısler bole

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Modüller ne oldu ? ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar modül sınavları ne durumda bilginiz yokmu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hüsamettin AKKAYA ~ 5 yıl önce
Son paragrafda anlattığı üzere; Siz eğer Part 145 kuruluşu iseniz, MOE' niz EASA foreign member state part 145 user guide uygun olmalı, Yapacağınız her türlü minor and major değişiklikleri Competent otority ye onaylatmalısınız, bu sebebten eğer bir firmaya hizmet veriyor iseniz, MOE' de bu müşteriyi yazmalısınız (one time otorization hariç), bu husus user guide da açık belirtilmiştir. Bu vereceğiniz hizmette MOE' nizde belirtilen Scope dışında olmamalıdır. Bu sebebten zaten sen bir firmaya hizmet vereceksen bunun onayını EASA' dan almak zorundasın, bu onayı almak istemiyormuyuz, tamam ozaman kendi otoritemizi kuralım adına AASA (asian avaition safety ageceny) diyelim, ozaman tamam, fakat biz gitdik o adamlardan yetki aldık ve dedik ki, MOE' de biz vallaha billaha EASA' nın kurallarına uyacağımızı tahüt ederiz. Şimdi bu yemini MOE ettikten sonra, eğer scope dışında iş yapıyor ve EASA' nın koyduğu kurallara uymuyor isek adam bizi denetler yetkimizi alır. Deli dumrul köprüsü!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000