09 Mayıs 2013, Perşembe 10:06:56

HAVA İŞ'TEN BU KEZ DE YOLCULARA...

Hava İş Sendikası 15 Mayıs Çarşamba günü yapılacağı açıklanan grev kararı ile ilgili bir açıklama daha yayınladı. Açıklamada THY'nin seferlerine devam edeceği yönündeki açıklamasının doğru olmadığı vurgulandı...
  • Bir kere pilotlar, teknisyenler ve kabin ekipleri greve katılmasın! Yer ekiplerini bilmiyorum ama bu görevlerdeki personel zaten özel sektöre göre şahane maaş ve haklara sahipler. Kendinizi Lufthansa, Singapur vs vs ile de kıyaslamayın. Bu kıyası ülkemizin adı Deutschland, kişi başı milli geliri 35,000Euro'ya gelince yapabilirsiniz ancak. Ömrüm uçarak geçti, bir orası bir burası tabi daha fazla maaş alacağım diye düşünüyorsanız da sormazlar mı, zorla mı yaptırıyorlar bu mesleği sana diye....Hiçbir yolcuyu kişisel kaprisleriniz yüzünden mağdur etmeye hakkınız yok! Yoksa bedduamız hazır, Allah özel sektörün eline düşürsün sizi....
  • "sorgulamayan insan cahildir. sorgulatmayan zalim" caresiz kaldiginda onun gibi düşün ve bilmeden ona buna laf atma da sonra cahil durumuna sen düşmeyesin
  • Greve evet!
  • Sendika&THY ortaklığının son oyunu. THY yönetimi maliyeti yüksek Kabin personelini bedavaya eritmek için gelin çalışın diyor. TİS kapsamında olmayan personeli daha sonra rahatlıkla tazminatsız işten atabilir. 3000 kişinin tazminatı yaklaşık 300 milyon tl yapar. Birkaç ay içinde de ucuza çalışacak daha fazla personeli işe başlatır. Hem personeli grev kırıcı olarak çalıştıracak az zarar edecek hem de sözleşme imzalandığında kapsam dışı kalanları tazminatsız kapının önüne koyacak. Sendika ise yeni gelen personeli üye yaparak aidatları kesmeye devam edecek. Karar sizin.

İşte o açıklama:

Değerli Yolcularımız Kamuoyumuz;

Hava-İş sendikası THY Yönetiminin tüm uzlaşma yollarını kategorik olarak ortadan kaldırması sonucu, THY A.O işletmesinde 14 bin üyesi adına sürdürdüğü 24. Dönem toplu iş sözleşmesinde 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat yerel saatle 03.00’den itibaren grev uygulamak zorunda kalacaktır.

Bu grev 1 günlük bir eylem değildir. T.C Anayasası ve 6358 sayılı Kanunla güvence altına alınmış yasal, demokratik, meşru bir temel hakkın kullanılmasıdır. Ve anlaşma sağlanmadığı takdirde yasalarımıza göre süresizdir.

THY Yönetimi uzlaşma zeminini kullanmak yerine şimdi çok tehlikeli bir yola sapmış görünüyor. Kendisini atayan siyasi iktidarın gücüne güvenerek,  “THY’de grev olsa da uçuşlar devam edecek” şeklinde akla mantığa aykırı açıklamalarla yolcularımızı ve kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır..

Grev yapılan bir işyerinde “ben uçakları uçururum” demek uçuş emniyetine yönelik çok büyük bir tehlikeyi göze almak demektir.

Grev yapılan bir işyerinde ben uçakları uçururum demek hukuk ve kural ihlali yapılmadan mümkün olmayacağına göre; “ben ne hukuk, ne kural tanırım” demektir. Ancak oluşabilecek hiç temenni etmediğimiz bir kaza kırımda THY Yönetiminin ülkemizin sivil havacılığının tümünü etkileyecek böylesi bir riski nasıl göğüsleyebileceğini çok merak ediyoruz.

Uçuş operasyonu en zayıf halkası kadar güçlü bir hizmet zinciridir. Bir yandan grev sürerken operasyon yürütmek her türlü eksikliği göz ardı ederek, zorlama yöntemlerle baskı, işten atarım tehdidi ile demokratik ülkelerde yaşanmayan hukuk dışı girişimlerde bulunmak uçuş emniyetini ve yolcularımızı hiç dikkate almamaktır.

Çalışanları greve katılanlar katılmayanlar şeklinde bölebileceklerini ve böylelikle sonuç alabileceklerini sananlar tam bir hayal içindedir. THY işçisini emir eri konumunda vatandaşlık bilincinden yoksun, kendi akıl ve iradesini kullanmaktan aciz, biat makinesi kul köle sananlar, bir e-posta duyurusu ile hazır ola geçeceğini ve boynunu ikiyüzlülükle kurdukları giyotine uzatacağını bekleyenler artık çok beklerler.

Buradan uçuş operasyonu içinde 2920 sayılı Türk Sivil Havcılık Kanununun 100 ve 101 Maddelerine göre uçuş emniyetinin tek yetkilisi ve sorumlusu olan Kaptan Pilot üyelerimize yönelecek zorlamaların da sorumlusunun THY Yönetimi olacağını açıkça beyan ediyoruz.

Hava-İş Sendikası uçak yolcularımızın ve kamuoyumuzun beklentileri çerçevesinde tüm görüşmelere ve uzlaşma çağrılarına açıktır ve grev uygulanmadan, kaos oluşmadan barış içinde sorunun çözümünün sağlanmasında ÇALIŞANLAR-ŞİRKET-ÜLKE MENFAATLERİ için bir kez daha 22 Nisan 2013 Tarihinde THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Cemal Şanlı ile yapılan toplantı ile gelinen noktadadır ve yanıt beklemektedir.

Gelsinler en kısa sürede uyuşmazlığı çözümleyelim, saygılarımızla.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

HAVA İŞ'TEN BU KEZ DE YOLCULARA...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (108)

Yolcu ~ 5 yıl önce
Bir kere pilotlar, teknisyenler ve kabin ekipleri greve katılmasın! Yer ekiplerini bilmiyorum ama bu görevlerdeki personel zaten özel sektöre göre şahane maaş ve haklara sahipler. Kendinizi Lufthansa, Singapur vs vs ile de kıyaslamayın. Bu kıyası ülkemizin adı Deutschland, kişi başı milli geliri 35,000Euro'ya gelince yapabilirsiniz ancak. Ömrüm uçarak geçti, bir orası bir burası tabi daha fazla maaş alacağım diye düşünüyorsanız da sormazlar mı, zorla mı yaptırıyorlar bu mesleği sana diye....Hiçbir yolcuyu kişisel kaprisleriniz yüzünden mağdur etmeye hakkınız yok! Yoksa bedduamız hazır, Allah özel sektörün eline düşürsün sizi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CabinCrew ~ 5 yıl önce
Ne hakkı!! Ne maaşı!! Tuturmuşunuz maaş maaş maaş. Cahil yolcum benim. Kimsenin derdi maaş değil bilip bilmeden yazıyosunuz buraya. Bizim tek derdimiz haklarımız. 1 kere uçağa biniyosunuz şirketiniz sayesinde hemen havacı kesiliyosunuz başımıza. Yok şu kadar uçtum, yok ben sizden daha çok uçuyorum falan filan... Yazık size, acıyorum sadece. bizim maaşlara bukadar laf ediyosunuz ama uçaktada 1 tavuk veya köfte için vermiceğiniz şey yok. Tabi bu iç hatlarda yok bilmeyebilirsiniz. Sizde entellektüel gözükmek için ya sade kahve yada domates suyu içersiniz. Maaşa gelince az yada çok ama alın terimizle, emeğimizle kazanıyoruz herkesin gözü maaşımızda olsada bizler ev geçindiriyoruz, çocuk okutuyoruz... Ve bilmiyosan söyleyeyim. Risk grubunda olduğumuz için uçuş tazminatı alıyoruz maaşı yüksek gösterende o sadece.
cevap:hayir ~ 5 yıl önce
"sorgulamayan insan cahildir. sorgulatmayan zalim" caresiz kaldiginda onun gibi düşün ve bilmeden ona buna laf atma da sonra cahil durumuna sen düşmeyesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nereye uçacaz! ~ 5 yıl önce
Greve evet!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gizli oyunlar ~ 5 yıl önce
Sendika&THY ortaklığının son oyunu. THY yönetimi maliyeti yüksek Kabin personelini bedavaya eritmek için gelin çalışın diyor. TİS kapsamında olmayan personeli daha sonra rahatlıkla tazminatsız işten atabilir. 3000 kişinin tazminatı yaklaşık 300 milyon tl yapar. Birkaç ay içinde de ucuza çalışacak daha fazla personeli işe başlatır. Hem personeli grev kırıcı olarak çalıştıracak az zarar edecek hem de sözleşme imzalandığında kapsam dışı kalanları tazminatsız kapının önüne koyacak. Sendika ise yeni gelen personeli üye yaparak aidatları kesmeye devam edecek. Karar sizin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hafiyeye ~ 5 yıl önce
bu teoriye göre sendika için değişen bir şey olmuyor ki,sendikayı neden katıyosun mevzuya?illa kulp takma çabası niye?eski üyeyi kaybedecekmiş de ,yeni üyeden aidat kesmeye devam edecekmiş de...senin kafada olanlardan duble hatta triple aidat kesmek lazım,zira laf anlatmak için 3 misli çaba gerekiyo.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000